Skal Apple ændre strategi for iPhone i Europa?

Nok trodser Apple den økonomiske krise med rekordssalg. Men eksperter tror, at den amerikanske producent af designer-it skal ændre strategi, hvis iPhone skal blive en succes i Europa.

Artikel top billede

Apple vil sælge 10 millioner iPhones inden udgangen af 2008.

For at nå det mål, skal Apple have gang i det europæiske marked, der indtil nu ikke har matchet begejstringen for designermobilen.

Sidst men ikke mindst har både Nokia og Samsung rapporteret voldsom vækst i salget og taget markedsandele fra konkurrenterne, viser en analyse fra konsulenthuset Strategy Analytics. Efter 1. kvartal står Nokia med 39,8 procent af det globale marked.

Umiddelbart ser Nokia ud som en formidabel modstander på det europæiske marked, hvor iPhone ikke har nået den samme succes som på hjemmemarkedet USA.

Ny strategi efterlyses

"Den afgørende faktor er Apples forretningsstrategi, hvor man kobler sig sammen med en enkelt operatør i det enkelte land," siger Torben Rune, direktør i konsulentvirksomheden Netplan.

Samtidig peger han på, at Apple i sine aftaler med teleselskaberne får en del af de penge, kunderne betaler for at tale i telefon og surfe på nettet.

"Og det gør iPhone mindre attraktiv end andre produkter, hvor teleselskaberne kan tjene flere penge på dem, der bruger deres mobiltelefon meget," siger Torben Rune.

I USA sælges iPhone alt efter model for 1.900 eller 2.400 kroner, mens forbrugerne på mange europæiske markeder kan købe mobiltelefoner væsentligt billigere mod at binde sig til teleselskabet i en længere periode.

Ifølge avisen The International Herald Tribune er Apple i færd med at revidere strategien for at få gang i salget i Europa.

Ny tilgang til Europa

Carolina Milanesi, direktør i analyseselskabet siger til avisen, at hun forventer, at Apple vil begynde at moderere på aftalerne med teleselskaberne. I Italien skrev avisen La Repubblica, at Apple vil lade det italienske teleselskab sælge en ny version af iPhone uden at få del i trafikindtægterne.

Det manglende gennembrud for iPhone i Europa står i skærende kontrast til den succes, som Apple ellers har kunnet demonstrere i første kvartal.

I onsdags kunne Apple rapportere, at salget af Mac-computere steg med 54 procent, tre og en halv gange så meget som gennemsnittet af væksten i PC-industrien, skriver den britiske erhvervsavis The Financial Times.

"Hvis Apple kan levere den slags tal under denne rineligt dystre periode, så ser det godt ud for virksomheden," sagde en analytiker til avisen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos