Skal Apple ændre strategi for iPhone i Europa?

Nok trodser Apple den økonomiske krise med rekordssalg. Men eksperter tror, at den amerikanske producent af designer-it skal ændre strategi, hvis iPhone skal blive en succes i Europa.

Artikel top billede

Apple vil sælge 10 millioner iPhones inden udgangen af 2008.

For at nå det mål, skal Apple have gang i det europæiske marked, der indtil nu ikke har matchet begejstringen for designermobilen.

Sidst men ikke mindst har både Nokia og Samsung rapporteret voldsom vækst i salget og taget markedsandele fra konkurrenterne, viser en analyse fra konsulenthuset Strategy Analytics. Efter 1. kvartal står Nokia med 39,8 procent af det globale marked.

Umiddelbart ser Nokia ud som en formidabel modstander på det europæiske marked, hvor iPhone ikke har nået den samme succes som på hjemmemarkedet USA.

Ny strategi efterlyses

"Den afgørende faktor er Apples forretningsstrategi, hvor man kobler sig sammen med en enkelt operatør i det enkelte land," siger Torben Rune, direktør i konsulentvirksomheden Netplan.

Samtidig peger han på, at Apple i sine aftaler med teleselskaberne får en del af de penge, kunderne betaler for at tale i telefon og surfe på nettet.

"Og det gør iPhone mindre attraktiv end andre produkter, hvor teleselskaberne kan tjene flere penge på dem, der bruger deres mobiltelefon meget," siger Torben Rune.

I USA sælges iPhone alt efter model for 1.900 eller 2.400 kroner, mens forbrugerne på mange europæiske markeder kan købe mobiltelefoner væsentligt billigere mod at binde sig til teleselskabet i en længere periode.

Ifølge avisen The International Herald Tribune er Apple i færd med at revidere strategien for at få gang i salget i Europa.

Ny tilgang til Europa

Carolina Milanesi, direktør i analyseselskabet siger til avisen, at hun forventer, at Apple vil begynde at moderere på aftalerne med teleselskaberne. I Italien skrev avisen La Repubblica, at Apple vil lade det italienske teleselskab sælge en ny version af iPhone uden at få del i trafikindtægterne.

Det manglende gennembrud for iPhone i Europa står i skærende kontrast til den succes, som Apple ellers har kunnet demonstrere i første kvartal.

I onsdags kunne Apple rapportere, at salget af Mac-computere steg med 54 procent, tre og en halv gange så meget som gennemsnittet af væksten i PC-industrien, skriver den britiske erhvervsavis The Financial Times.

"Hvis Apple kan levere den slags tal under denne rineligt dystre periode, så ser det godt ud for virksomheden," sagde en analytiker til avisen.

Annonce

Everllence

Senior software developer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S