Skal Apple ændre strategi for iPhone i Europa?

Nok trodser Apple den økonomiske krise med rekordssalg. Men eksperter tror, at den amerikanske producent af designer-it skal ændre strategi, hvis iPhone skal blive en succes i Europa.

Artikel top billede

Apple vil sælge 10 millioner iPhones inden udgangen af 2008.

For at nå det mål, skal Apple have gang i det europæiske marked, der indtil nu ikke har matchet begejstringen for designermobilen.

Sidst men ikke mindst har både Nokia og Samsung rapporteret voldsom vækst i salget og taget markedsandele fra konkurrenterne, viser en analyse fra konsulenthuset Strategy Analytics. Efter 1. kvartal står Nokia med 39,8 procent af det globale marked.

Umiddelbart ser Nokia ud som en formidabel modstander på det europæiske marked, hvor iPhone ikke har nået den samme succes som på hjemmemarkedet USA.

Ny strategi efterlyses

"Den afgørende faktor er Apples forretningsstrategi, hvor man kobler sig sammen med en enkelt operatør i det enkelte land," siger Torben Rune, direktør i konsulentvirksomheden Netplan.

Samtidig peger han på, at Apple i sine aftaler med teleselskaberne får en del af de penge, kunderne betaler for at tale i telefon og surfe på nettet.

"Og det gør iPhone mindre attraktiv end andre produkter, hvor teleselskaberne kan tjene flere penge på dem, der bruger deres mobiltelefon meget," siger Torben Rune.

I USA sælges iPhone alt efter model for 1.900 eller 2.400 kroner, mens forbrugerne på mange europæiske markeder kan købe mobiltelefoner væsentligt billigere mod at binde sig til teleselskabet i en længere periode.

Ifølge avisen The International Herald Tribune er Apple i færd med at revidere strategien for at få gang i salget i Europa.

Ny tilgang til Europa

Carolina Milanesi, direktør i analyseselskabet siger til avisen, at hun forventer, at Apple vil begynde at moderere på aftalerne med teleselskaberne. I Italien skrev avisen La Repubblica, at Apple vil lade det italienske teleselskab sælge en ny version af iPhone uden at få del i trafikindtægterne.

Det manglende gennembrud for iPhone i Europa står i skærende kontrast til den succes, som Apple ellers har kunnet demonstrere i første kvartal.

I onsdags kunne Apple rapportere, at salget af Mac-computere steg med 54 procent, tre og en halv gange så meget som gennemsnittet af væksten i PC-industrien, skriver den britiske erhvervsavis The Financial Times.

"Hvis Apple kan levere den slags tal under denne rineligt dystre periode, så ser det godt ud for virksomheden," sagde en analytiker til avisen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra SoftwareOne

    Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

    Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Vendor Security Compliance Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    AI Systemarkitekt til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S