TeliaSonera skal tilbagebetale millioner til TDC

Østre Landsret afgjorde i dag en flerårig tvist mellem teleselskaberne TeliaSonera og TDC. TDC trak det lange strå.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Teleselskabet TeliaSonera måtte fredag gå med stort set uforrettet sag, da Østre Landsret afgjorde en strid om betaling for transport af mobilsamtaler mellem TeliaSonera og konkurrenten TDC, skriver Ritzau.

TeliaSonera havde krævet en efterbetaling på knap 53 millioner kroner.

Selskabet endte med at få knap 11 millioner kroner, men skal til gengæld betale 12 millioner kroner tilbage til TDC, der i en periode mente at have betalt for meget.

TeliaSonera skal dække sagsomkostninger

Oveni i de 12 millioner kroner skal TeliaSonera betale omkring 2,5 millioner kroner i sagsomkostninger til TDC og IT- og Telestyrelsen, der også blev inddraget i retssagen.

Striden om de mange millioner stammer tilbage fra 2002 og 2003 og vedrører egentlig selskabet Orange, som senere er blevet en del af Telia-koncernen.

I forlængelse af tvister og uenighed om såkaldte maksimalpriser, som mobilselskaber skal betale for at føre telesamtalerne ind i et andet selskabs net, mente TeliaSonera, at TDC havde betalt for lidt gennem flere år.

TDC fremsatte et modkrav på 12 millioner kroner, fordi selskabet mente at have betalt for meget i en periode.

Statens IT

Teamleder til Indkøb og Licenser

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Allerød Kommune

Digitaliseringschef

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job