TeliaSonera skal tilbagebetale millioner til TDC

Østre Landsret afgjorde i dag en flerårig tvist mellem teleselskaberne TeliaSonera og TDC. TDC trak det lange strå.

Artikel top billede

(Foto: Sasun Bughdaryan / Unsplash)

Teleselskabet TeliaSonera måtte fredag gå med stort set uforrettet sag, da Østre Landsret afgjorde en strid om betaling for transport af mobilsamtaler mellem TeliaSonera og konkurrenten TDC, skriver Ritzau.

TeliaSonera havde krævet en efterbetaling på knap 53 millioner kroner.

Selskabet endte med at få knap 11 millioner kroner, men skal til gengæld betale 12 millioner kroner tilbage til TDC, der i en periode mente at have betalt for meget.

TeliaSonera skal dække sagsomkostninger

Oveni i de 12 millioner kroner skal TeliaSonera betale omkring 2,5 millioner kroner i sagsomkostninger til TDC og IT- og Telestyrelsen, der også blev inddraget i retssagen.

Striden om de mange millioner stammer tilbage fra 2002 og 2003 og vedrører egentlig selskabet Orange, som senere er blevet en del af Telia-koncernen.

I forlængelse af tvister og uenighed om såkaldte maksimalpriser, som mobilselskaber skal betale for at føre telesamtalerne ind i et andet selskabs net, mente TeliaSonera, at TDC havde betalt for lidt gennem flere år.

TDC fremsatte et modkrav på 12 millioner kroner, fordi selskabet mente at have betalt for meget i en periode.

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Kan du drive succesfulde strategiske IT projekter i PET?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S