Gates sætter Windows til vægs

Microsofts bestyrelsesformand, Bill Gates, har fremvist firmaets nyeste påfund for it-pinger i Redmond. Det handler om at gøre stuevæggen til en trykfølsom brugerflade.

Artikel top billede

Med Microsofts nyeste påhit kan du få bluescreen ud over hele væggen.

Microsoft er kommet intensionen om at bygge computeren ind i alt et skridt nærmere.

Microsofts grundlægger, Bill Gates, var hovedattrak-tionen, da en række it-pinger var samlet i Redmond, og her fremviste han en prototype af en ny teknologi.

Teknologien kaldes for TouchWall, og den gør en ganske almindelig væg på kontoret eller i privaten til en computer.

TouchWall bygger på Microsofts Surface-computer,, der allerede er i handlen, og som kan erhverves for små 50.000 kroner.

Det er mange penge for en computer, men bestyrelsesformanden i Microsoft forsikrede forsamlingen om, at priserne på denne type computere i løbet af få år vil være nede i et niveau, der gør dem attraktive for helt almindelige brugere.

Blue wall of death

Både TouchWall og Surface-brugerfladerne dækker over, at man på en overfalde kan benytte hænderne som navigeringsredskab og derved styre de handlinger som fremvisning af billeder, videofilm og meget andet.

"Når vi siger, at computeren vil være overalt, mener vi overalt, fra det enkelte kontor til hjemme i dagligstuen," sagde Gates i sin præsentation.

Da Gates skulle præsentere mulighederne på en 120 gange 180 centimeter stor skærm, var de indledende ord:

"Når jeg rører væggen, vil softwaren registrere det".

Men da der intet skete, måtte han tilføje "i teorien".

Skærmen kom dog til live efter et par minutter, og så præsenterede Bille Gates mulighederne på vægen samt det software, der ligger til grund for navigationen, skriver news.com.

Programmet er blevet døbt Plex Touch Wall, og ved hjælp af infrarød- og laserteknologi opfanges håndens bevægelser og omsættes til handling i computerprogrammet.

Videoen fra Youtube viser, hvordan det ser ud i praksis.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S