Kemi i spilkonsoller kan give dine børn skader

Playstation 3 og Xbox 360 indeholder gift, der kan skade især drengebørn, siger Greenpeace. Det er ikke ulovligt, men kan nemt undgåes. Eksempelvis går Nintendo fri af undersøgelsen.

Artikel top billede

Foto: Greenpeace

Forældre, som vil sikre sig muligheden for børnebørn, bør tænke sig om to gange, når de køber en spillekonsol.

Især drengebørn kan nemlig tage skade på frugtbarheden af de populære spillemaskiner Playstation 3 og Xbox 360.

Det viser en undersøgelse, som miljøorganisationen Greenpeace har udført på tre populære spillekonsoller på markedet.

Både Playstation 3 og Xbox 360 indeholder nemlig store koncentrationer af det giftige stof DEHP, der bruges som blødgører i plastik.

Forbudt i legetøj

Det fortæller Erik Albertsen, som er kemi-medarbejder hos Greenpeace Norden.

Stoffet er så giftigt, at det er forbudt i legetøj i hele EU. Alligevel bruger firmaerne bag de storsælgende spillemaskiner stoffet i ledningen til stikkontakten og det såkaldte A/V-kabel, som går fra konsollen og op til skærmen, fortæller Erik Albertsen.

Og tygger eller sutter små børn på materialer med stoffet, risikerer de at få det hormonforstyrrende stof i kroppen, siger kemimedarbejderen.

Drenge bliver mindre mænd

Ifølge kemimedarbejderen er der er en god grund til, at EU har forbudt stoffet i legetøj.

Stoffet kan nemlig gribe forstyrrende ind i især drengebørns udvikling, fordi det er hormonforstyrrende. Det viser blandt andet dyreforsøg.

"Man kan se, at deres testikeludvikling hæmmes. De bliver i virkeligheden lidt mere hunkøn end hankøn. Så som drengebarn vil man risikere at blive mindre mand," siger Erik Albertsen.

Når det giftige stof findes i de populære spillekonsoller, skyldes det, at maskinerne ikke opfattes som legetøj af EU, og derfor er undtaget fra direktivet. Men den holdning deler Greenpeace ikke.

"I mine øjne er der ingen tvivl om at man må opfatte en konsol som et stykke legetøj," siger Erik Albertsen.

På grund af undtagelsen fra EU-direktivet er det ikke ulovligt, når Sony og Microsoft bruger de giftige stoffer i de populære spillemaskiner, fortæller Erik Albertsen.

Nemt at undgå giftige stoffer

Men selv om producenterne ikke er lovligt forpligtede til at undlade det giftige stof, mener Greenpeace godt, at Sony og Microsoft kunne undlade den hormonforstyrrende blødgører af egen fri vilje.

Det er nemlig meget let at undgå stoffet i ledningerne, fortæller Erik Albertsen.

Det viser undersøgelsen af Nintendos populære spillemaskine Wii, der indgik som den tredje konsol i undersøgelsen.

Og denne konsol indeholder ikke det farlige stof i ledningerne, forklarer kemimedarbejderen.

"Nintendo har ikke nogen problemer med deres ledninger. De har simpelthen kunnet få nogle leverandører, der leverer kabler uden de her phtalater i. Så kan de andre jo nok også," siger Erik Albertsen.

Link til Greenpeace-rapporten Playing Dirty

Capgemini Danmark A/S

Experienced SAP S/4HANA consultant - Financial accounting

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

SOC-analytikere i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job