Du kan roligt gå efter de gratis sikkerheds-produkter

Gratis sikkerheds-software kan være helt på højde med købeprodukterne, men man skal holde tungen lige i munden, når man vælger. Ellers kan der opstå en falsk tryghed, siger eksperter.

Artikel top billede

Læs også: Sikkerhedsfirmaer er ligeglade med gratis-trusler.

Indbyggerne i denne prisbevidste nation har ikke meget til overs for de kommercielle sikkerhedsproducenters prislapper. Men de gratis alternativer er faktisk også lige så gode.

Computerworld har spurgt 975 danskere om sikkerhed, og det fremgår af besvarelserne, at sikkerhedsprodukterne er for dyre.

59 procent mener nemlig, at priserne på sikkerhedsprodukter er for høje, hvilket også afspejler sig i, at 69 procent helt eller delvist anvender gratis sikkerhedssoftware.

Men er den gratis sikkerheds-software god nok, eller skal der stå multinationale sikkerhedskoncerner bag hr. og fru Danmarks sikkerhedsprogrammer?

Svaret er både ja og nej, for den gratis software kan i nogle tilfælde være helt på linje og endda bedre end de etablerede firmaers produkter.

Problemet med den gratis sikkerheds-software er bare, at man ikke ved, hvad man får, og supporten ofte mangler.

"Vi foretager løbende test af en lang række sikkerhedsprodukter, og her klarer nogle af gratisprodukterne sig overraskende godt," fortæller Peter Kruse fra CSIS.

"Faktisk bedre end mange af de kendte mærker."

"Et eksempel er antivirus-programmet Avira, der konstant placerer sig i top tre i vores forskellige test," fortæller Peter Kruse.

"Men der er et helt hav af produkter, så det kan være svært at finde frem til den rette software."

Mangler tit det sidste

Man skal være opmærksom på, at mange gratisprodukter har en nedsat funktionalitet i forhold til betalingsprogrammerne.

"Når man vælger et gratis produkt, er det uhyre vigtigt, at man ser på, hvad det kan, og at der er adgang til opdateringer således, at man ikke sakker agterud i forhold til sikkerheden," siger Peter Kruse.

"Ironisk nok kan sikkerhedsprogrammer godt indeholde sikkerhedshuller, derfor er det væsentligt, at programmerne ikke er begrænset på afgørende områder," siger han.

Læs også: Sikkerhedsfirmaer er ligeglade med gratis-trusler.

Gratis bedre end ingenting

Læs også: Sikkerhedsfirmaer er ligeglade med gratis-trusler.

De betalende kunder til et produkt kan eksempelvis være højere prioriterede i forbindelse med nye opdateringer, og det er ikke godt for gratisterne, fordi det giver en falsk sikkerhed, lyder det fra CSIS-manden.

"Man kan bruge alle de produkter, der er på markedet, på samme tid, men hvis man ikke sørger for, at de er opdaterede, så har de ingen værdi. Derfor er opdatering et af nøgleordene til god sikkerhed," siger Shehzad Ahmad, der er leder af DK CERT, til Computerworld.

Man bør dog tage med i betragtningen, at de gratis sikkerhedsprodukter næsten altid er bedre end ingen sikkerhed - hvis man husker at opdatere produkterne. Hvis valget står mellem et gratis program og intet sikkerhedsprogram, fordi det er for dyrt, er udmeldingen klar.

"Hvis man ikke vil betale for et sikkerhedsprodukt, er det alt andet lige bedre, at man henter et gratis produkt end at man helt undværer," siger Peter Kruse til Computerworld.

En vurdering, som DK CERT's leder er helt enig i.

Ikke kun antivirus

Men det er ikke antivirusprogrammer, man kan drage fordel af, hvis man vil sikre sine data, der findes nemlig andre sikkerhedsmuligheder.

Eksempelvis er mange krypterings-værktøjer ligeledes gratis og meget nemme at benytte. Derfor kunne mange få glæde af den ekstra sikkerhed, som disse værktøjer kunne give, uden at pengepungen skal på disken hos en software-forhandler.

"Kryptering benyttes ikke i særlig høj grad af de private brugere, men det er en enkel og god måde at sikre sine data på," siger Shehzad Ahmad.

Læs også: Sikkerhedsfirmaer er ligeglade med gratis-trusler.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job