Han har gjort DONG klar til den store verden

CIO 2008 kandidat: Fra at have ansvaret for den gennemgribende it-mæssige del af fusionen mellem seks energiselskaber skifter Michael Moesgaard fokus til forretningsdelen.

Artikel top billede

Michael Moesgaard, CIO, DONG Energy, er klar til at skifte fokus. It-delen er ved at være på plads, så nu står den på internationalisering. Foto: Mikael Rieck

Den it-mæssige fusion af energiselskaberne DONG, Elsam, E2, Københavns Energis el-aktiviteter, Frederiksberg Forsyning og NESA har fyldt meget i Michael Moesgaards hverdag.

Derfor har medarbejdersiden trukket en del af it-lederens tid.

Men fra næste år skifter han fokus fra at bruge tid på fundamentarbejdet til den forretningsorienterede del – helt konkret står den på internationalisering.

For nu er systemerne forberedt på videreudvikling af forretningen og strategiske satsninger som opkøb eller partnerskaber.

Den gennemgribende proces tog sin start i 2005 og nu er 80 procent af fundamentet færdigt.

Blandt andet har medarbejderne fået en fælles mail, medarbejderportal og regnskabskonsolidering.

Den 43-årige civilingeniør, der er uddannet på DTU, ville ikke kunne gennemføre den gennemgribende ændring uden ledelsens opbakning. For koncernledelsen havde en vilje til at gøre det på den rigtige måde og ikke flette gamle systemer i et kludetæppe.

Den gennemgribende ændring, der også har været den billigste investering, har givet mulighed for virksomheden at være på forkant.

For det store arbejde med at skabe den nye governance-struktur har givet mulighed for at opdage behov, som forretningen ikke altid får øje på.

Desuden har systemenerne skabt grobund for en ensartet virksomhed, der i bund og grund rummer seks forskellige kulturer i form af fusionen.

Aller sværest var udfordringen for halvandet år siden, og det var også her Michael Moesgaard trak på sin baggrund som konsulent og gik analytisk til sagen.

Før han blev it-chef i DONG i 2004, arbejdede Michael Moesgaard i mange år som konsulent hos blandt andre Andersen Consulting og senere Accenture.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Red Barnet

    IT Infrastructure Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS