Facebook lægger udvikling ud som open source

Facebook udgiver dele af sin applikationsudviklings-platform som open source-software for at gøre det lettere for programmører at lave applikationer siden.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Facebook kommer til at tilbyde 'det meste' af den kode, der kører platformen som open source plus implementering af de mest populære metoder og tags.

Det er endnu et skridt i Facebooks ordning for eksterne udviklere, der blev sat i gang for lidt over et år siden, da virksomheden åbnede platformen for dem.

Siden da har 400.000 udviklere lavet omkring 24.000 applikationer til Facebook.

Tiltaget er også en reaktion på Googles OpenSocial – et forsøg på at etablere et standard sæt af API’er (application programming interfaces), der gør det muligt for udviklere at lave social networking-applikationer, der kan køre på flere sider med mindre modifikationer.

Nonprofit-organisation

OpenSocial bliver generelt betragtet som en konkurrent til Facebooks platform, fordi iagttagere mener, det kan gøre det lettere for social networking sites at matche Facebooks store udvalg af tredjeparts-applikationer.

Yahoo, AOL og Myspace, Facebooks største konkurrent, hører til gruppen af tilhængere af OpenSocial.

I marts dannede de tre en nonprofit-organisation for at støtte OpenSocials platform som en neutral community-styret specifikation.

Med open source-delene af koden forventer Facebook, at det blandt andet vil være lettere for udviklerne at teste og tilpasse deres applikationer og lave deres egne værktøjer.

Facebook Open Platform – eller fbOpen som open source-delen af platformen hedder – kan udvides, så udviklere kan lave deres egne tags og API-metoder, lyder det fra Facebook.

Open source-delen af platformen indeholder REST API, FBML parser, FQL parser og FBJS sanitizer and proxy, oplyser Facebook.

Det meste af open source-koden bliver gjort tilgængelig via Common Public Attribution Licence, mens FBML parser er styret af Mozilla Public License (MPL).

Nød lærer nøgen kvinde...

Gartner-analytiker Ray Valdes kalder fbOpen et godt træk, der er nødvendigt for Facebook for at konkurrere mod OpenSocial.

”OpenSocial vinder terræn og bliver mere virkelig, hvor det tidligere stort set bare var en flok mennesker, der talte om specifikationen. Den specifikation bliver nu implementeret og taget i brug,” udtaler Ray Valdes.

Derudover var OpenSocial ikke særlig open sourced, men det har også udviklet sig til et punkt, hvor det nu er en reel del af open source-porteføljen til social networking-applikationer, siger han.

Tiltaget kommer også som en del af Facebooks reaktion på den overordnede tendens til større interoperabilitet væk fra 'walled garden'-sites og mod open web og data-portabilitet, lyder det fra Ray Valdes.

”Det var nødvendigt, at Facebook reagerede som de gjorde. Om virksomhedens tiltag er tilstrækkeligt, afhænger af populariteten blandt udviklere og partnere,” mener Ray Valdes.

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse