Facebook lægger udvikling ud som open source

Facebook udgiver dele af sin applikationsudviklings-platform som open source-software for at gøre det lettere for programmører at lave applikationer siden.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Facebook kommer til at tilbyde 'det meste' af den kode, der kører platformen som open source plus implementering af de mest populære metoder og tags.

Det er endnu et skridt i Facebooks ordning for eksterne udviklere, der blev sat i gang for lidt over et år siden, da virksomheden åbnede platformen for dem.

Siden da har 400.000 udviklere lavet omkring 24.000 applikationer til Facebook.

Tiltaget er også en reaktion på Googles OpenSocial – et forsøg på at etablere et standard sæt af API’er (application programming interfaces), der gør det muligt for udviklere at lave social networking-applikationer, der kan køre på flere sider med mindre modifikationer.

Nonprofit-organisation

OpenSocial bliver generelt betragtet som en konkurrent til Facebooks platform, fordi iagttagere mener, det kan gøre det lettere for social networking sites at matche Facebooks store udvalg af tredjeparts-applikationer.

Yahoo, AOL og Myspace, Facebooks største konkurrent, hører til gruppen af tilhængere af OpenSocial.

I marts dannede de tre en nonprofit-organisation for at støtte OpenSocials platform som en neutral community-styret specifikation.

Med open source-delene af koden forventer Facebook, at det blandt andet vil være lettere for udviklerne at teste og tilpasse deres applikationer og lave deres egne værktøjer.

Facebook Open Platform – eller fbOpen som open source-delen af platformen hedder – kan udvides, så udviklere kan lave deres egne tags og API-metoder, lyder det fra Facebook.

Open source-delen af platformen indeholder REST API, FBML parser, FQL parser og FBJS sanitizer and proxy, oplyser Facebook.

Det meste af open source-koden bliver gjort tilgængelig via Common Public Attribution Licence, mens FBML parser er styret af Mozilla Public License (MPL).

Nød lærer nøgen kvinde...

Gartner-analytiker Ray Valdes kalder fbOpen et godt træk, der er nødvendigt for Facebook for at konkurrere mod OpenSocial.

”OpenSocial vinder terræn og bliver mere virkelig, hvor det tidligere stort set bare var en flok mennesker, der talte om specifikationen. Den specifikation bliver nu implementeret og taget i brug,” udtaler Ray Valdes.

Derudover var OpenSocial ikke særlig open sourced, men det har også udviklet sig til et punkt, hvor det nu er en reel del af open source-porteføljen til social networking-applikationer, siger han.

Tiltaget kommer også som en del af Facebooks reaktion på den overordnede tendens til større interoperabilitet væk fra 'walled garden'-sites og mod open web og data-portabilitet, lyder det fra Ray Valdes.

”Det var nødvendigt, at Facebook reagerede som de gjorde. Om virksomhedens tiltag er tilstrækkeligt, afhænger af populariteten blandt udviklere og partnere,” mener Ray Valdes.

Oversat af Mille Bindslev

Zealand – Sjællands Erhvervsakademi S/I

Erfaren IT-projektleder med stærk teknisk indsigt

Region Sjælland

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos