Klaus Riskær Pedersen: Jeg angrer ikke Cybercity

Klaus Riskær tager dommen i Cybercity-sagen til sig. Til gengæld er han forarget over at skulle i fængsel for den gamle Akkumulator Invest-sag.

Artikel top billede

"Jeg angrer ikke Cybercity."

Det var en af beskederne fra Klaus Riskær Pedersen, da han kom ud fra Østre Landsret i formiddag med en dom på seks års ubetinget fængsel.

"Det er selvfølgelig chokerende," lød det fra Klaus Riskær Pedersen fra Østre Landsrets trappe, da han havde fået dommen, men slap for at skulle direkte i fængsel, hvilket anklageren ellers havde begæret.

Klaus Riskær Pedersen var fattet og erkendte overfor pressen, at han nu har accepteret den del af dommen som går på Cybercity-salget.

"Det er første gang nogen ryger i spjældet for at stjæle deres egne penge," siger Klaus Riskær og tilføjer:

"Der er kommet en regning, fordi jeg lavede en konstruktion der var nødvendig, da jeg lavede Cybercity," konstaterer Klaus Riskær, som for første gang accepterer dommen.

"Jeg har sjusket, og det blev et makværk. Det er der kommet en regning for på tre et halvt år i fængsel for at lave Cybercity. Det står jeg ved," sagde Klaus Riskær Pedersen, der stod ved sine handlinger og altså ikke angrede de metoder, han brugte i Cybercity.

Stadig kampgejst

Selv om Klaus Riskær Pedersen altså tilsyneladende har accepteret sin dom i sagen, så har han bedt sine advokater undersøge om sagen kan ankes til højesteret.

Det skyldes, at Klaus Riskær Pedersens straf på seks års fængsel også bygger på en tidligere dom, hvor finansmanden fik to et halvt års betinget fængsel for Akkumulator Invest-sagen.

Den dom er regnet med i den seneste dom, og det mener Klaus Riskær Pedersen er forkert.

"Jeg er forarget for det drejer sig om forhold, der er begået i 90 og 91, og det er ikke acceptabelt," siger Klaus Riskær Pedersen.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS