Klaus Riskær Pedersen: Jeg angrer ikke Cybercity

Klaus Riskær tager dommen i Cybercity-sagen til sig. Til gengæld er han forarget over at skulle i fængsel for den gamle Akkumulator Invest-sag.

Artikel top billede

"Jeg angrer ikke Cybercity."

Det var en af beskederne fra Klaus Riskær Pedersen, da han kom ud fra Østre Landsret i formiddag med en dom på seks års ubetinget fængsel.

"Det er selvfølgelig chokerende," lød det fra Klaus Riskær Pedersen fra Østre Landsrets trappe, da han havde fået dommen, men slap for at skulle direkte i fængsel, hvilket anklageren ellers havde begæret.

Klaus Riskær Pedersen var fattet og erkendte overfor pressen, at han nu har accepteret den del af dommen som går på Cybercity-salget.

"Det er første gang nogen ryger i spjældet for at stjæle deres egne penge," siger Klaus Riskær og tilføjer:

"Der er kommet en regning, fordi jeg lavede en konstruktion der var nødvendig, da jeg lavede Cybercity," konstaterer Klaus Riskær, som for første gang accepterer dommen.

"Jeg har sjusket, og det blev et makværk. Det er der kommet en regning for på tre et halvt år i fængsel for at lave Cybercity. Det står jeg ved," sagde Klaus Riskær Pedersen, der stod ved sine handlinger og altså ikke angrede de metoder, han brugte i Cybercity.

Stadig kampgejst

Selv om Klaus Riskær Pedersen altså tilsyneladende har accepteret sin dom i sagen, så har han bedt sine advokater undersøge om sagen kan ankes til højesteret.

Det skyldes, at Klaus Riskær Pedersens straf på seks års fængsel også bygger på en tidligere dom, hvor finansmanden fik to et halvt års betinget fængsel for Akkumulator Invest-sagen.

Den dom er regnet med i den seneste dom, og det mener Klaus Riskær Pedersen er forkert.

"Jeg er forarget for det drejer sig om forhold, der er begået i 90 og 91, og det er ikke acceptabelt," siger Klaus Riskær Pedersen.

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S