3 taber millioner - hver kunde koster 2.600 kroner

Pengene vælter ud af mobilselskabet 3, der hidtil har tabt 3,6 milliarder kroner på at løbe det danske 3G-marked i gang. 3 kan blive første offer i en ny konsolideringsbølge, vurderer teleanalytiker.

Artikel top billede

Det er blevet lidt billigere - men stadig dyrt - for Hong Kong-konglomeratet Hutchison Whampoa at løbe det danske marked for tredje-generations mobiltjenester(3G) i gang.

Det kan man udlede af 3's årsregnskab for 2007, der viser, at den danske del af forretningen har fået stoppet en lille klud i et stort hul i pengekassen.

Det er dog langt fra nok til at forhindre millionerne i forsat at strømme ud af selskabet.

Bundlinjen landede i 2007 på minus 800 millioner kroner, hvilket rent faktisk er en forbedring i forhold til året før, hvor underskuddet rundede 950 millioner kroner.

Dermed har 3 tabt over 3,6 milliarder kroner efter skat, siden virksomheden blev etableret herhjemme i 2001.

3: Det går da helt efter planen
Selvom mobilselskabet 3 ser ud til at få tørre tæsk på det danske marked, så forsikrer administrerende direktør Morten Christiansen om, at det er alt for tidligt at skrive mobilselskabets nekrolog.

”Op til 2007 har vi investeret aggressivt i opbygningen af vores netværk, i en styrkelse af vores image og i opbygningen af en god og solid kundebase,” skriver Morten Christiansen i en pressemeddelelse.

Og der er kommet væsentlig flere kunder i 3-butikken.

Ifølge IT- og Telestyrelsens statistik for andet halvår 2007 øgede 3 antallet af kunder til 304.000 ved årets udgang mod 194.000 året før.

Det svarer til, at 3 i 2007 tabte godt 2.600 kroner per kunde, hvilket er – om ikke imponerende - så en stor fremgang i forhold til 2006, hvor hver kunde i kostede mobilselskabet 3.800 kroner.

Morten Christiansen slår fast, at 3 fortsat vil udbygge og opgradere sit netværk, men at de største investeringer er foretaget nu.

Derudover fremhæver Morten Christiansen, at 3 har øget omsætningen markant - den har nu rundet en milliard kroner - og samtidig stabiliseret de løbende omkostninger.

Christiansens sidste chance?

Det betyder dog ikke, at 3 er blevet nogen guldrandet forretning, men det er et skridt i den rigtige retning for Morten Christiansen og den øvrige ledelse af 3 i Danmark og Sverige, som er under hårdt pres.

De fik sidste år af 3-ejerne besked om at levere et positivt driftsresultat (EBITDA) på månedsbasis i 2008 for Sverige og Danmark tilsammen, ellers ville deres dage på 3’s hjørnekontorer være talte.

Den målsætning ser 3 ud til at nå i Danmark.

”Udviklingen er vendt, og det viser sig også i en forbedret bundlinje. I år opnår vi en positiv cash EBITDA måned for måned i tredje kvartal, og vores ejere er tilfredse med, at vi følger den plan, vi sammen har lagt,” siger Morten Christiansen.

Men et overskud på driften før renter og afskrivninger imponerer langt fra teleanalytiker John Strand fra Strand Consult.

”Det betyder på almindelig dansk, at 3 har råd til at sidde i deres hus, hvis man ser bort fra de renter og afdrag, der skal betales på huset. Hvad tror du, din bankmand ville sige til dig, hvis du kom og sagde sådan?,” spørger John Strand.

Bliver 3 første offer i ny konsolideringsbølge?[/

Han mener, at 3 er ilde stedt, når en ny konsolideringsbølge næret af stærkt faldende bredbåndspriser snart ruller hen over mobilmarkedet.

”De almindelige bredbåndspriser styrtdykker, og det samme gør de mobile bredbåndspriser. I Sverige kan du nu få 1 GB mobilt bredbånd, 7,2 Mbit/s, for 100 svenske kroner om måneden,” siger John Strand.

Priserne på mobilt bredbånd rasler også ned i Østrig, Finland og en lang række lande.

Han sammenligner prisudviklingen, med den, der blev startet af Telmore og CBB på det danske mobilmarked i 1990’erne.

Prisfaldene tvang franske Orange til at forlade det danske mobilmarked med et milliardtab og sælge resterne af det danske mobil-eventyr til Telia.

”Resultatet af den konsolidering - hvis man kigger på, hvor mange penge Telia har investeret i Danmark – er, at Telia ikke i stand til at forrente deres historiske investeringer,” siger John Strand.

Han forudser, at 3 havner i nøjagtig samme situation.

”3 bliver aldrig nogensinde i stand til at forrente selskabets investeringer herhjemme. Det kan godt være, at de på et tidspunkt kommer derhen, hvor driften hænger sammen, men det ændrer ikke ved det faktum, at de allerede har investeret – og tabt – milliarder af kroner i Danmark,” siger John Strand.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S