Ingeniør-studerende forlænger mobilbatteriers levetid

To ingeniørstuderende fra Aalborg Universitet har vundet 10.000 kroner for et speciale om, hvordan fremtidens mobiltelefoner kan skrue ned for strømforbruget.

Artikel top billede

(Foto: unknown)

To ingeniørstuderende fra Aalborg Universitet, har taget de første skridt til det, der kan betyde langtidsholdbare mobilbatterier.

De to studerendes speciale har netop udmøntet sig i topkarakterer samt en førsteplads og 10.000 kroner i præmie i den årlige studenterkonkurrence, som netværket Mobile Systems udskriver.

I specialt har de to bevist, at man ved at optimere balancen mellem hardware og software og ved at bruge nogle alternative algoritmer, der forkorter mængden af 'mellemregninger' i programmet, kan nedsætte det strømforbrug, som det pågældende program normalt forbruger.

Det kan få batteriet i eksempelvis en mobiltelefon til at holde længere.

En middag til kæresten

Jes Toft Kristensen blev forleden aften ringet op og fik at vide, at han og studiekammeraten Peter August Simonsens speciale havde vundet studenterkonkurrencen.

"Det er dejligt, et fagligt skulderklap. Og så ser det da også godt ud på CV'et," siger Jes Toft Kristensen.

Dommerpanelets vurdering var, at Peter August Simonsen og Jes Toft Kristensens speciale har et højt fagligt niveau, blandt andet fordi de ikke er bange for at kaste sig ud i nye, avancerede beregningsmodeller.

"Deres løsning har bevist sin duelighed og kan, efter noget videreudvikling, omsættes til noget, mobilproducenterne vil kunne få glæde af i fremtiden," lød det fra panelet.

Til dimissionsfesten var der både taler og en check på 10.000 kroner til de to vindere.

"Pengene vil jeg blandt andet bruge på at invitere kæresten på en god middag," siger en glad Jes Toft Kristensen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse