Ingeniør-studerende forlænger mobilbatteriers levetid

To ingeniørstuderende fra Aalborg Universitet har vundet 10.000 kroner for et speciale om, hvordan fremtidens mobiltelefoner kan skrue ned for strømforbruget.

Artikel top billede

(Foto: unknown)

To ingeniørstuderende fra Aalborg Universitet, har taget de første skridt til det, der kan betyde langtidsholdbare mobilbatterier.

De to studerendes speciale har netop udmøntet sig i topkarakterer samt en førsteplads og 10.000 kroner i præmie i den årlige studenterkonkurrence, som netværket Mobile Systems udskriver.

I specialt har de to bevist, at man ved at optimere balancen mellem hardware og software og ved at bruge nogle alternative algoritmer, der forkorter mængden af 'mellemregninger' i programmet, kan nedsætte det strømforbrug, som det pågældende program normalt forbruger.

Det kan få batteriet i eksempelvis en mobiltelefon til at holde længere.

En middag til kæresten

Jes Toft Kristensen blev forleden aften ringet op og fik at vide, at han og studiekammeraten Peter August Simonsens speciale havde vundet studenterkonkurrencen.

"Det er dejligt, et fagligt skulderklap. Og så ser det da også godt ud på CV'et," siger Jes Toft Kristensen.

Dommerpanelets vurdering var, at Peter August Simonsen og Jes Toft Kristensens speciale har et højt fagligt niveau, blandt andet fordi de ikke er bange for at kaste sig ud i nye, avancerede beregningsmodeller.

"Deres løsning har bevist sin duelighed og kan, efter noget videreudvikling, omsættes til noget, mobilproducenterne vil kunne få glæde af i fremtiden," lød det fra panelet.

Til dimissionsfesten var der både taler og en check på 10.000 kroner til de to vindere.

"Pengene vil jeg blandt andet bruge på at invitere kæresten på en god middag," siger en glad Jes Toft Kristensen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til DevOps i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    Dansk Fundamental Metrologi A/S

    IT Specialist with Expertise in Microsoft Technologies and Programming

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S