Ingeniør-studerende forlænger mobilbatteriers levetid

To ingeniørstuderende fra Aalborg Universitet har vundet 10.000 kroner for et speciale om, hvordan fremtidens mobiltelefoner kan skrue ned for strømforbruget.

Artikel top billede

(Foto: unknown)

To ingeniørstuderende fra Aalborg Universitet, har taget de første skridt til det, der kan betyde langtidsholdbare mobilbatterier.

De to studerendes speciale har netop udmøntet sig i topkarakterer samt en førsteplads og 10.000 kroner i præmie i den årlige studenterkonkurrence, som netværket Mobile Systems udskriver.

I specialt har de to bevist, at man ved at optimere balancen mellem hardware og software og ved at bruge nogle alternative algoritmer, der forkorter mængden af 'mellemregninger' i programmet, kan nedsætte det strømforbrug, som det pågældende program normalt forbruger.

Det kan få batteriet i eksempelvis en mobiltelefon til at holde længere.

En middag til kæresten

Jes Toft Kristensen blev forleden aften ringet op og fik at vide, at han og studiekammeraten Peter August Simonsens speciale havde vundet studenterkonkurrencen.

"Det er dejligt, et fagligt skulderklap. Og så ser det da også godt ud på CV'et," siger Jes Toft Kristensen.

Dommerpanelets vurdering var, at Peter August Simonsen og Jes Toft Kristensens speciale har et højt fagligt niveau, blandt andet fordi de ikke er bange for at kaste sig ud i nye, avancerede beregningsmodeller.

"Deres løsning har bevist sin duelighed og kan, efter noget videreudvikling, omsættes til noget, mobilproducenterne vil kunne få glæde af i fremtiden," lød det fra panelet.

Til dimissionsfesten var der både taler og en check på 10.000 kroner til de to vindere.

"Pengene vil jeg blandt andet bruge på at invitere kæresten på en god middag," siger en glad Jes Toft Kristensen.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension