Nye sikkerhedsopgraderinger til IE8

IE8 tilføjes to nye filtre, der skal sikre brugeren mod cross-site scritping og phishing-angreb.

Artikel top billede

Microsofts kommende version af Internet Explorer (IE8) får tilføjet et par nye sikkerhedsfunktioner.

IE8 beta 2 bliver nemlig forsynet med to nye filtre, der skal sætte en stopper for phishing- og cross-site scripting-angreb.

Smart Screen er navnet på det filter, som skal bekæmpe phishing-forsøg. Filtret er designet til at lukke for kendte phishing-URL’er og baserer sig på den teknologi, der allerede benyttes i IE7.

Der bliver dog tilføjet en række funktioner som eksempelvis evnen til at analysere hele url-strenge.

Smart Screen kan desuden detektere og advare en bruger, der har hentet filer fra en side, som distribuerer malware.

Derved kan man forhindre de såkaldte social engineering malware-angreb, der lokker brugeren til at afvikle destruktive applikationer.

Bedre beskyttelse af personlige data

Microsoft vil ligeledes inkludere et filter mod cross-site scripting-angreb, hvor data på en legal side bliver erstattes med data fra en destruktiv side, uden brugeren bemærker det.

Filtret skal beskytte mod de såkaldte 'type 1-angreb', hvor kriminelle stjæler personlige oplysninger fra brugeren.

IE8 vil være i stand til at overvåge både indgående og udgående informationsforespørgsler og derved blokere for potentielle cross-site scripting-angreb.

Microsoft forventer, at IE8 beta 2 bliver frigivet i august.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S