Nye sikkerhedsopgraderinger til IE8

IE8 tilføjes to nye filtre, der skal sikre brugeren mod cross-site scritping og phishing-angreb.

Artikel top billede

Microsofts kommende version af Internet Explorer (IE8) får tilføjet et par nye sikkerhedsfunktioner.

IE8 beta 2 bliver nemlig forsynet med to nye filtre, der skal sætte en stopper for phishing- og cross-site scripting-angreb.

Smart Screen er navnet på det filter, som skal bekæmpe phishing-forsøg. Filtret er designet til at lukke for kendte phishing-URL’er og baserer sig på den teknologi, der allerede benyttes i IE7.

Der bliver dog tilføjet en række funktioner som eksempelvis evnen til at analysere hele url-strenge.

Smart Screen kan desuden detektere og advare en bruger, der har hentet filer fra en side, som distribuerer malware.

Derved kan man forhindre de såkaldte social engineering malware-angreb, der lokker brugeren til at afvikle destruktive applikationer.

Bedre beskyttelse af personlige data

Microsoft vil ligeledes inkludere et filter mod cross-site scripting-angreb, hvor data på en legal side bliver erstattes med data fra en destruktiv side, uden brugeren bemærker det.

Filtret skal beskytte mod de såkaldte 'type 1-angreb', hvor kriminelle stjæler personlige oplysninger fra brugeren.

IE8 vil være i stand til at overvåge både indgående og udgående informationsforespørgsler og derved blokere for potentielle cross-site scripting-angreb.

Microsoft forventer, at IE8 beta 2 bliver frigivet i august.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    KMD A/S

    Project & Account Manager

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Teknisk Support Lead

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    SAP Solution Specialist

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S