Nye sikkerhedsopgraderinger til IE8

IE8 tilføjes to nye filtre, der skal sikre brugeren mod cross-site scritping og phishing-angreb.

Artikel top billede

Microsofts kommende version af Internet Explorer (IE8) får tilføjet et par nye sikkerhedsfunktioner.

IE8 beta 2 bliver nemlig forsynet med to nye filtre, der skal sætte en stopper for phishing- og cross-site scripting-angreb.

Smart Screen er navnet på det filter, som skal bekæmpe phishing-forsøg. Filtret er designet til at lukke for kendte phishing-URL’er og baserer sig på den teknologi, der allerede benyttes i IE7.

Der bliver dog tilføjet en række funktioner som eksempelvis evnen til at analysere hele url-strenge.

Smart Screen kan desuden detektere og advare en bruger, der har hentet filer fra en side, som distribuerer malware.

Derved kan man forhindre de såkaldte social engineering malware-angreb, der lokker brugeren til at afvikle destruktive applikationer.

Bedre beskyttelse af personlige data

Microsoft vil ligeledes inkludere et filter mod cross-site scripting-angreb, hvor data på en legal side bliver erstattes med data fra en destruktiv side, uden brugeren bemærker det.

Filtret skal beskytte mod de såkaldte 'type 1-angreb', hvor kriminelle stjæler personlige oplysninger fra brugeren.

IE8 vil være i stand til at overvåge både indgående og udgående informationsforespørgsler og derved blokere for potentielle cross-site scripting-angreb.

Microsoft forventer, at IE8 beta 2 bliver frigivet i august.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect