Nye sikkerhedsopgraderinger til IE8

IE8 tilføjes to nye filtre, der skal sikre brugeren mod cross-site scritping og phishing-angreb.

Artikel top billede

Microsofts kommende version af Internet Explorer (IE8) får tilføjet et par nye sikkerhedsfunktioner.

IE8 beta 2 bliver nemlig forsynet med to nye filtre, der skal sætte en stopper for phishing- og cross-site scripting-angreb.

Smart Screen er navnet på det filter, som skal bekæmpe phishing-forsøg. Filtret er designet til at lukke for kendte phishing-URL’er og baserer sig på den teknologi, der allerede benyttes i IE7.

Der bliver dog tilføjet en række funktioner som eksempelvis evnen til at analysere hele url-strenge.

Smart Screen kan desuden detektere og advare en bruger, der har hentet filer fra en side, som distribuerer malware.

Derved kan man forhindre de såkaldte social engineering malware-angreb, der lokker brugeren til at afvikle destruktive applikationer.

Bedre beskyttelse af personlige data

Microsoft vil ligeledes inkludere et filter mod cross-site scripting-angreb, hvor data på en legal side bliver erstattes med data fra en destruktiv side, uden brugeren bemærker det.

Filtret skal beskytte mod de såkaldte 'type 1-angreb', hvor kriminelle stjæler personlige oplysninger fra brugeren.

IE8 vil være i stand til at overvåge både indgående og udgående informationsforespørgsler og derved blokere for potentielle cross-site scripting-angreb.

Microsoft forventer, at IE8 beta 2 bliver frigivet i august.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S