Ekstra bonus til køberen af EDB Gruppen

Cidron IT, der overtager IBM's 50,09 procents ejerandel af EDB Gruppen, kendte ikke til den opjustering, selskabet netop er kommet med. Nu skal EG afnoteres fra børsen og videreudvikles.

Artikel top billede

Cidron IT, der ejes af Nordic Capital Fund VII, har købt IBM's 50,09 procent aktiepost i EDB Gruppen (EG) for 166 kr. per aktie og vil fremsætte et anbefalet købstilbud på erhvervelse af de resterende aktier til samme kurs.

Hvis mere end 90 procent af samtlige aktionærer accepterer tilbuddet, som løber frem til 13. august 2008, vil alle aktionærer, på nær IBM, modtage yderligere 4 kroner per aktie – det vil sige samlet 170 kroner per aktie.

Bliver en god ejer

Bestyrelsen, der vurderer, "at Cidron IT vil være en god ejer af EDB Gruppen," anbefaler aktionærerne at acceptere købstilbuddet.

"Bestyrelsen i EDB Gruppen finder, at den indgåede aftale mellem IBM Danmark og Cidron IT, og det heraf afledte købstilbud, er attraktivt for EDB Gruppens øvrige aktionærer," udtaler EDB Gruppens bestyrelsesformand Lars Bruhn i en pressemeddelelse.

En appelsin i Cidron IT's turban er den opjustering, som EG netop er kommet med. En opjustering, som kapitalfonden ikke kendte til, da den kom med sit købstilbud.

Ukendt opjustering

Her hvad EG skriver i sin fondsbørsmeddelelse: "EDB Gruppen opjusterer de tidligere udmeldte forventninger til en omsætning på ca. 1,1 milliard kroner (tidligere mindst 1 milliard kroner), en EBITA på mindst 55 millioner kroner (tidligere mindst 50 millioner kroner) og et resultat før skat på cirka 45 millioner kroner (tidligere cirka 40 millioner kroner) for regnskabsåret 2008."

Planen er, at EG skal købe op, og hensigten at "udvikle EDB Gruppen i et tre-syv årigt perspektiv med en ejer, der har den finansielle styrke og kompetence til at accelerere den fremtidige ekspansion uden hensyn til kortsigtede udsving i indtjeningen."

Den indsats kan på kort sigt forringe indtjeningen, men Cidron IT vurderer, at det på lang sigt vil øge selskabets position og værdi og vil i den forbindelse afnotere selskabet fra børsen.

Fortjeneste på 32,3 procent

Lars Terney, bestyrelsesformand i Cidron IT og Partner i Nordic Capital udtaler: "EDB Gruppen har tiltrukket yderst kompetente medarbejdere, der dagligt er med til at sikre høj kundetilfredshed, hvilket har været et stærkt rationale for vores investeringsbeslutning."

Prisen på 170 kroner per aktie ved 90 procent accept svarer til en præmie på 32,3 procent i forhold til kursen 29. april, dagen før EDB Gruppen A/S’ fondsbørsmeddelelse om verserende rygter om salg af en større aktiepost i selskabet. Hensigten med købet er "at accelerere EDB Gruppens udvikling gennem investeringer og akkvisitioner."

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Lyngsøe Rainwear ApS

    ERP & E-commerce Systemansvarlig

    Midtjylland

    Weilbach A/S

    Head of Operations Support

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS