Ulovlig svensk spiondata kan være havnet i Danmark

Försvarets Radioanstalt, der fornylig blev afsløret i ulovlig overvågning, indrømmer nu at have udvekslet data med overvågningsenheder i andre lande. Disse data kan være havnet i Danmark

Artikel top billede

Den svenske efterretningstjeneste Försvarets Radioanstalt har udvekslet oplysninger med efterretningstjenester i andre lande.

Det erkender Ingvar Åkesson, der er generaldirektør for den svenske overvågningsmyndighed Försvarets Radioanstalt et interview med Dagens Nyheter.

Samtidig kom det for nylig frem at Försvarets Radioanstalt, der med en svensk overvågningslov i ryggen, fra næste år må følge med i al kommunikation som krydser den svenske grænse, ulovligt har aflyttet svenske borgeres telefonsamtaler ulovligt i op mod ti år.

Dermed står det så klart, at disse ulovligt indhentede oplysninger muligvis kan være udvekslet med andre lande, heriblandt Danmark.

Eventuel udveksling følger reglerne

Det forhold vil formand for Folketingets Udvalg vedrørende Efterretningstjenesterne, Morten Bådskov (S), ikke gå i detaljer omkring.

Men generelt er det en kendt sag, at efterretningstjenester i kampen for at forebygge terror har dialog og kontakt med andre efterretningstjenester, siger han til Computerworld.

Derfor mener han ikke at det er et problem, at svenske og danske efterretningstjenester bytter oplysninger.

"Det synes jeg ikke det er. Hvis vores efterretningstjenester er involveret i noget sådant, sker det jo på et regelgrundlag," siger han til Computerworld.

Ukendte oplysniger og nationer

Indrømmelsen af, at Försvarets Radioanstalt udvekslet oplysninger med andre nationers efterretningstjenester faldt i et interview med Dagens Nyheter onsdag.

Men præcis hvilke oplysninger det drejer sig om, og hvilke lande informationerne udveksles med, er ifølge generaldirektøren hemmeligt.

Han forklarer over for avisen at det dog drejer sig demokratiske lande, som ikke ville blive glade, hvis myndigheden afslører, hvem der byttes informationer med.

Samtidig slår han fast at informationer i først omgang kun samles ind til brug for svenske interesser.

"Men mange gange kan denne information være af interesse for andre lande. Så kan vi, hvis vi bytter, få del i information som tjener den svenske stat, men som det ikke er lykkedes selv at tilvejebringe," siger Ingvar Åkesson til Dagens Nyheter.

Frygt for overvågning af egne borgere

Den stadigt kraftigere debat efter den svenske vedtagelse af den såkaldte FRA-lov har i Sverige især gået på frygten for statslig overvågning af indbyggerne, fordi sms'er , e-mail of telefonsamtaler på grund af teleoperatørernes netstruktur kan passere landegrænsen.

Men i interviewet med Dagens Nyheter afviser Ingvar Åkesson, at der bliver tale om at overvåge svenskere.

"Jeg har fuld forståelse for, at de som tror dette bliver urolige," siger han til avisen.

Overfor Dagens Nyheter forklarer generaldirektøren, at meningen med overvågningen i stedet handler om at forhindre den voksende trussel fra it-angreb, som kan true statens sikkerhed.

Men også spredning af masseødelæggelsesvåben og terrorangreb ser chefen som bekymrende. Derfor er overvågningen vigtig, mener han.

Overvågningslov bekymrer naboer

Den svenske overvågningslov har ikke kun skabt debat internt i Sverige. Også herhjemme er det kommet frem, at loven gør det muligt at aflytte kommunikationen fra Folketinget, PET, danske virksomheder og danske statsborgere.

Årsagen er, at dansk kommunikation som datapakker på grund af opbygningen af telenettene passerer den svenske grænse. På samme måde forholder det sig med intern svensk kommunikation.

Ingvar Åkesson medgiver over Dagens Nyheter at intern svensk kommunikation udmærket kan passere den svenske grænse.

Søgebegreber skal finde terrorister

Men hensigten er at den svenske information skal sorteres fra ved hjælp af specielle søgebegreber, siger han til avisen.

Der er sjældent tale om enkeltstående ord, men om begreb, som er opbygget af flere dele. Alle dele skal stemme, før der er gevinst, forklarer han i interviewet med Dagens Nyheter.

"Hvis man eksempelvis spreder masseødelæggelses-våben, kan det være kemiske formler som sættes i forbindelse med visse organisationer," siger Ingvar Åkesson til Dagens Nyheter.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

Gutzon D. Børglum

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S