IPhone 2.0-software allerede hacket

Allerede få timer efter iPhone 2.0-softwaren kom på gaden, var der slået hul i rustningen.

Artikel top billede

Steve Jobs får heller ikke denne gang lov at bestemme, hvad der kan lade sig gøre på en iPhone.

Da den første iPhone kom på banen for et år siden gik der flere måneder før det lykkedes at omgå sikkerhedsfunktionerne, men denne gang er det sket blot timer efter iPhone-softwaren kom på gaden.

Hackergruppen iPhone Dev Team har haft adgang til betaudgaverne af iPhone 2.0-softwaren i et par måneder, og har allerede, længe inden iPhone 3g kom ud, sagt, at den kunne hackes, skriver Gizmodo

Nu har holdet meldt ud, at det også kan lade sig gøre på den endelige udgave af telefonen og der skulle dermed være fri bane for at installere programmer, der ikke er autoriseret af Apple.

En stor del af hackingen af den første udgave har haft til formål at gøre det muligt at installere programmer på iPhone, samt at gøre det muligt at bruge den i lande, hvor iPhone ikke har været tilgængelig.

iPhone 3g er tilgængelig i langt flere lande end den første iPhone, og der er nu en officiel kanal for installation af programmer, så meget af incitamentet til oplåsning er forsvundet.

Desuden kunne den første iPhone købes uden at tegne abonnement, hvorimod køb af iPhone 3g kræver, at man tegner abonnement inden man forlader forretningen. Det vil formentlig også skære kraftigt ned på lysten til at låse telefonen op til brug ved en anden mobiloperatør.

Værktøjet til at jailbreake, som det kaldes, og oplåse den nye iPhone er ikke på gaden endnu, men skulle ifølge iPhone Dev Team, være lige på trapperne.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

    Københavnsområdet

    Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

    IT Business Analyst

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S