IPhone 2.0-software allerede hacket

Allerede få timer efter iPhone 2.0-softwaren kom på gaden, var der slået hul i rustningen.

Artikel top billede

Steve Jobs får heller ikke denne gang lov at bestemme, hvad der kan lade sig gøre på en iPhone.

Da den første iPhone kom på banen for et år siden gik der flere måneder før det lykkedes at omgå sikkerhedsfunktionerne, men denne gang er det sket blot timer efter iPhone-softwaren kom på gaden.

Hackergruppen iPhone Dev Team har haft adgang til betaudgaverne af iPhone 2.0-softwaren i et par måneder, og har allerede, længe inden iPhone 3g kom ud, sagt, at den kunne hackes, skriver Gizmodo

Nu har holdet meldt ud, at det også kan lade sig gøre på den endelige udgave af telefonen og der skulle dermed være fri bane for at installere programmer, der ikke er autoriseret af Apple.

En stor del af hackingen af den første udgave har haft til formål at gøre det muligt at installere programmer på iPhone, samt at gøre det muligt at bruge den i lande, hvor iPhone ikke har været tilgængelig.

iPhone 3g er tilgængelig i langt flere lande end den første iPhone, og der er nu en officiel kanal for installation af programmer, så meget af incitamentet til oplåsning er forsvundet.

Desuden kunne den første iPhone købes uden at tegne abonnement, hvorimod køb af iPhone 3g kræver, at man tegner abonnement inden man forlader forretningen. Det vil formentlig også skære kraftigt ned på lysten til at låse telefonen op til brug ved en anden mobiloperatør.

Værktøjet til at jailbreake, som det kaldes, og oplåse den nye iPhone er ikke på gaden endnu, men skulle ifølge iPhone Dev Team, være lige på trapperne.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job