IPhone 2.0-software allerede hacket

Allerede få timer efter iPhone 2.0-softwaren kom på gaden, var der slået hul i rustningen.

Artikel top billede

Steve Jobs får heller ikke denne gang lov at bestemme, hvad der kan lade sig gøre på en iPhone.

Da den første iPhone kom på banen for et år siden gik der flere måneder før det lykkedes at omgå sikkerhedsfunktionerne, men denne gang er det sket blot timer efter iPhone-softwaren kom på gaden.

Hackergruppen iPhone Dev Team har haft adgang til betaudgaverne af iPhone 2.0-softwaren i et par måneder, og har allerede, længe inden iPhone 3g kom ud, sagt, at den kunne hackes, skriver Gizmodo

Nu har holdet meldt ud, at det også kan lade sig gøre på den endelige udgave af telefonen og der skulle dermed være fri bane for at installere programmer, der ikke er autoriseret af Apple.

En stor del af hackingen af den første udgave har haft til formål at gøre det muligt at installere programmer på iPhone, samt at gøre det muligt at bruge den i lande, hvor iPhone ikke har været tilgængelig.

iPhone 3g er tilgængelig i langt flere lande end den første iPhone, og der er nu en officiel kanal for installation af programmer, så meget af incitamentet til oplåsning er forsvundet.

Desuden kunne den første iPhone købes uden at tegne abonnement, hvorimod køb af iPhone 3g kræver, at man tegner abonnement inden man forlader forretningen. Det vil formentlig også skære kraftigt ned på lysten til at låse telefonen op til brug ved en anden mobiloperatør.

Værktøjet til at jailbreake, som det kaldes, og oplåse den nye iPhone er ikke på gaden endnu, men skulle ifølge iPhone Dev Team, være lige på trapperne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Red Barnet

    Senior Data Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job