IPhone 2.0-software allerede hacket

Allerede få timer efter iPhone 2.0-softwaren kom på gaden, var der slået hul i rustningen.

Artikel top billede

Steve Jobs får heller ikke denne gang lov at bestemme, hvad der kan lade sig gøre på en iPhone.

Da den første iPhone kom på banen for et år siden gik der flere måneder før det lykkedes at omgå sikkerhedsfunktionerne, men denne gang er det sket blot timer efter iPhone-softwaren kom på gaden.

Hackergruppen iPhone Dev Team har haft adgang til betaudgaverne af iPhone 2.0-softwaren i et par måneder, og har allerede, længe inden iPhone 3g kom ud, sagt, at den kunne hackes, skriver Gizmodo

Nu har holdet meldt ud, at det også kan lade sig gøre på den endelige udgave af telefonen og der skulle dermed være fri bane for at installere programmer, der ikke er autoriseret af Apple.

En stor del af hackingen af den første udgave har haft til formål at gøre det muligt at installere programmer på iPhone, samt at gøre det muligt at bruge den i lande, hvor iPhone ikke har været tilgængelig.

iPhone 3g er tilgængelig i langt flere lande end den første iPhone, og der er nu en officiel kanal for installation af programmer, så meget af incitamentet til oplåsning er forsvundet.

Desuden kunne den første iPhone købes uden at tegne abonnement, hvorimod køb af iPhone 3g kræver, at man tegner abonnement inden man forlader forretningen. Det vil formentlig også skære kraftigt ned på lysten til at låse telefonen op til brug ved en anden mobiloperatør.

Værktøjet til at jailbreake, som det kaldes, og oplåse den nye iPhone er ikke på gaden endnu, men skulle ifølge iPhone Dev Team, være lige på trapperne.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Market Segment Lead, CPRD

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Tekniske Sikkerhedsrådgivere

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior specialister (Datacenter Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,