IPhone 2.0-software allerede hacket

Allerede få timer efter iPhone 2.0-softwaren kom på gaden, var der slået hul i rustningen.

Artikel top billede

Steve Jobs får heller ikke denne gang lov at bestemme, hvad der kan lade sig gøre på en iPhone.

Da den første iPhone kom på banen for et år siden gik der flere måneder før det lykkedes at omgå sikkerhedsfunktionerne, men denne gang er det sket blot timer efter iPhone-softwaren kom på gaden.

Hackergruppen iPhone Dev Team har haft adgang til betaudgaverne af iPhone 2.0-softwaren i et par måneder, og har allerede, længe inden iPhone 3g kom ud, sagt, at den kunne hackes, skriver Gizmodo

Nu har holdet meldt ud, at det også kan lade sig gøre på den endelige udgave af telefonen og der skulle dermed være fri bane for at installere programmer, der ikke er autoriseret af Apple.

En stor del af hackingen af den første udgave har haft til formål at gøre det muligt at installere programmer på iPhone, samt at gøre det muligt at bruge den i lande, hvor iPhone ikke har været tilgængelig.

iPhone 3g er tilgængelig i langt flere lande end den første iPhone, og der er nu en officiel kanal for installation af programmer, så meget af incitamentet til oplåsning er forsvundet.

Desuden kunne den første iPhone købes uden at tegne abonnement, hvorimod køb af iPhone 3g kræver, at man tegner abonnement inden man forlader forretningen. Det vil formentlig også skære kraftigt ned på lysten til at låse telefonen op til brug ved en anden mobiloperatør.

Værktøjet til at jailbreake, som det kaldes, og oplåse den nye iPhone er ikke på gaden endnu, men skulle ifølge iPhone Dev Team, være lige på trapperne.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job