Rusland protesterer mod svensk overvågningslov

Rusland er ikke tilfreds med den svenske overvågningslov. 80 procent af landets kommunikation går gennem kabler i Sverige.

Artikel top billede

(Foto: Mikael Rieck freelance)

Den kraftige debat om den omdiskuterede svenske overvågningslov har nu også nået Rusland.

Landet protesterer mod den svenske lov, der gør det lovligt for Försvarets Radioanstalt at aflytte al elektronisk kommunikation som passerer rigsgrænsen.

Omkring 80 procent af Ruslands kommunikation til omverdenen går gennem kabler i Sverige. Derfor mener Rusland at den svenske lov krænker landet.

Det oplyser Sveriges Televison.

Rusland kan gøre det samme

Protesten skyldes blandt andet, at kilder ved det svenske efterretningsvæsen har bekræftet, at ideen med FRA-loven blandt andet er aflytning af Rusland.

Den svenske lov hævdes i den russiske avis Nezavisimaja Gazeta at skulle legitimere spionage mod Rusland.

"Et parlamentsmedlem har udtalt, at Rusland ville kunne gøre det samme mod Sverige, og at der er mulighed for at omlægge trafikken," siger Sveriges ambassadør i Moskva, Jan Molander, til Sveriges Television.

Anders Hellner fra Sveriges Udenrigspolitiske Institut fortæller til Sveriges Televison, at Rusland er tvunget til at reagere på loven.

Tvunget til reaktion

"Det bemærkelsesværdige er, at man fra Sverige går ud med det her og fortæller, hvem og hvilke man vil aflytte," siger Anders Hellner til Sveriges Television.

"Selv om russerne har kendt til det her, så må man jo reagere og protestere når det bliver offentligt, siger Anders Hellner til Sveriges Television.

Allerede i marts protesterede Finland mod den svenske overvågningslov. Store dele af landets kommunikation passerer ligeledes Sverige.

Det resulterede i at teleselskabet Telia Sonera flyttede et antal e-mailservere fra Sverige til Finland for at imødekomme den mulige overvågning.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Banedanmark

    Løsningsarkitekt til IT-udvikling

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Underviser til datamatikeruddannelsen

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Information Security Manager til Styringssektionen ved Compliance og Informationssikkerhedsafdelingen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S