Ubuntu-stifter: Linux-udviklere bør sigte efter Apple

Linux-miljøet bør lære af Apple, hvis lækre desktop-produkter skal være det mål, der bliver sigtet efter, mener Ubuntu-stifter Mark Shuttleworth, der også har noget kærligt at sige om Windows.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Ubuntu-stifter Mark Shuttleworth opfordrer alle udviklere af Linux-software til at udfordre Apples arbejde på området.

Udtalelserne faldt, da Mark Shuttleworth tirsdag aften talte på O'Reilly Open Source-konferencen i USA. Her opfordrede han til udarbejdelsen af en ny service-baseret omsætnings-model, som skal anvendes til at finansiere gratis software.

Samtidig understregede han vigtigheden af interoperabilitet med Windows, ligesom han pegede på vigtigheden af fortsat udvikling af Linux til desktop samt udvikling til mobile enheder.

"Kan vi overhale Apple i den bruger-oplevelse, som vi leverer?" spurgte han publikum.

Der ligger da også en markant udfordring i arbejdet med over de næste par år at udvikle en Linux-desktop.

"Det er helt sikkert, at vi - når det handler om bruger-oplevelsen med en Linux desktop - er nødt til at sigte efter at overhale Mac. Men jeg tror, at det er lige så relevant på mobil-området," sagde Mark Shutteworth.

"Udfordringen for os er at finde ud af, hvordan vi leverer noget, der er sprødt og rent uden at ofre fællesskabs-processen," sagde han.

En tilhører nævnte emner, som uvilkårligt vil dukke op under udviklingen af en Apple-lignende desktop i et miljø, hvor software er gratis.

"Det vil være meget svært at gøre, hvis man betragter det fra et gratis software-perspektiv, fordi så mange mennesker har så mange forskellige menninger," sagde tilhøreren, udvikleren Brad Cavanagh.

Behov for nye forretningsmodeller

Mark Shuttleworht nævnte behovet for nye forretningsmodeller ud over annonce-finansiering af gratis software.

"Vi havde internettet i ret lang tid, inden vi fandt på at lade annoncer finansiere forretningen," sagde han.

Han kan ikke se, hvordan annoncer skal kunne finansiere webbaserede applikationer og gratis software-applikationer i længden.

Han påpegede i stedet det stigende fokus på services, som han mener vil blive den næste motor i finansieringen af investeringer i gratis software.

"Jeg mener, at annoncering virker godt, når det handler om søgninger, men jeg tror ikke, at det er den endelige løsning, når det handler om at finde en forretningsmodel, der skal skaffe penge til gratis software," sagde Mark Shuttleworth.

Han mener, at der venter enorm innovation og eksperimenteren med services forude.

Selskaber, der har tjent masser af penge i den seneste tid - som eksempelvis Google - er bygget på gratis software, påpeger han.

"Vi skal stille spørgsmålet om, hvordan vi kan stimulere denne udvikling? Hvordan kan få innovationen op i gear," sagde han.

Mark Shuttleworth pegede endvidere på, at Linux altid må låse sig tæt sammen med Windows.

"Linux er fremtidens platform. Men jeg mener, at det er essentielt, at vi lærer, hvordan vi samarbejder med Windows," sagde han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

    Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job