Svensk efterretningstjeneste tryner blogger

Den svenske efterrentingstjeneste har anmeldt en blogger for at offentliggøre hemmeligt papir. Debatten om den svenske overvågningslov spidser til.

Artikel top billede

Den omdiskuterede svenske overvågnignsmyndighed Försvarets Radioanstalt (FRA) anmeldte ifølge en række svenske medier mandag bloggeren Henrik Alexandersson til den svenske myndighed Justitiekansleren.

Bloggeren har i forbindelse blandt andet efter tv-afsløringen af ulovlige aflytninger offentligjort en hemmeligstemplet liste med 103 svenskes personer, som ifølge en anmeldelse til den svenske Datainspektionen skal være blevet aflyttet.

Samtidig har bloggeren senest offentligtjort et hemmeligstemplet dokument, som angiveligt beviser at FRA har udført aflytninger mod svenskere i en periode i 1990'erne.

Sagen om afsløringen af FRA's ulovlige aflytning af svenske statsborgere rullede på tv aftenen før den svenske Riksdag vedtog den omdiskuterede svenske overvågningslov, FRA-loven.

"På bloggen findes der en side fra et hemmeligt dokument, som er oprettet hos os. Og man må ikke offentliggøre hemmelige dokumenter," siger Ingvar Åkesson, der er gereraldirektør hos FRA til Svenska Dagbladet.

Samtidig understreger han over for avisen at det ikke drejer sig om listen med de 103 navne. Den er nemlig ikke oprettet hos FRA, fortæller han til Svenska Dagbladet.

Skræmmekampagne

Bloggeren Henrik Alexandersson fortæller til Computerworlds svenske søsterblad, at han tror at FRA har til hensigt at skræmme dem som undersøger myndighedens forhold.

"Det gør det endnu vigtigere for mig at stå fast og tage opgøret. Det som jeg er anmeldt for, er en lov, som kan bruges i krigssituationer, hvis eksempelvis oplysninger om ubådsbaser offentliggøres. At anmelde en kritisk blogger er i sandhed at skyde gråspurve med kanoner," siger Henrik Alexandersson til TechWorld.

Den anmeldte blogger, der på tiden bor i Bruxelles, fortæller i dag på sin blog, at han havde en temmelig hektisk mandag. I løbet af dagen nåede han angiveligt både at blive efterlyst i norden, ligesom han kunne se frem til at blive anholdt i Stockholms lufthavn, i forbindelse med en rejse til Sverige mandag aften.

Debatten om anmeldelsen af den svenske blogger tog i løbet af eftermiddagen til, og om eftermiddagen udsendte det svenske Piratpartiet en pressemeddelselse, som sammenligner sagen med den historiske svenske sag om afsløringen af Informationsbyrån, IB.

Hemmelige dokumenter spredtes på blogs

I løbet af dagen begyndte andre bloggere ifølge Henrik Alexandersson at publicere de berørte dokumenter i en sympatiaktion, ligesom støtter til den anmeldte blogger arrangerede en velkomstkomite i lufthavnen i Stockholm som transmitterede bloggerens ankomst direkte på nettet.

Sidst på dagen blev forvirringen total, da det ifølge Sveriges Radio slet ikke er Justitiekanslern som skal tage sig af sagen.

Ifølge Katarina Berglund-Sigbahn, der er fuldmægtig i sagen, kan Justitiekanslern nemlig kun behandle sagen, hvis bloggen er beskyttet af grundloven, eller vedrører fortrolige oplysninger, fortæller hun til Sveriges Radio.

Ifølge det svenske Radio- och tv-värket er Henrik Alexanderssons blog dog ikke omfattet af grundlovsbeskyttelse. Alligevel kan han anklages af en civil anklager," skriver Sveriges Radio.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

PensionDanmark

AI Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos