Forening: Dansk politi ville aflytte Skype

Det er ikke kun Østrig, som ønsker adgang til krypterede Skype-samtaler. Politiets IT-efterforskningscenter NITEC har haft drøftelser med Skype om en overvågningsløsning, ifølge it-forening.

Artikel top billede

Politiets IT-efterforskningscenter NITEC var i vinters i dialog med Skype om, hvorledes krypterede Skype-samtaler kan aflyttes.

Det fortalte to NITEC-chefer på et møde afholdt af Dansk Retspolitisk Forening 1. februar i år, ifølge Niels Elgaard Larsen, der er formand for IT-Politisk Forening.

"Vi snakkede om kryptering generelt, blandt andet om PGP, som de ikke kunne dekryptere. Så kom vi til at snakke om GSM og Skype. Jeg sagde, at Skype i princippet er et telefonselskab og derfor skal samarbejde med myndighederne om eventuel aflytning.
De sagde så, at de allerede forhandlede med Skype om aflytning," siger Niels Elgaard Larsen.

Som Computerworld tidligere har rapporteret, oplyser anonyme østrigske kilder, at det er muligt for de østrigske myndigheder at aflytte krypterede Skype-samtaler.

Skype til NITEC:Vi kan ikke aflytte
Meldingen fra NITEC tilbage i februar var imidlertid, at Skype havde fortalt dem, at Skype ikke kunne aflytte de krypterede Skypesamtaler.

"Skype havde sagt, at det ikke var teknisk muligt for dem at foretage en aflytning på grund af peer-to-peer-arkitekturen. Skype var dog indstillet på at samarbejde med NITEC og på det tidspunkt i februar havde de haft nogle møder, hvor de så på, om det rent teknisk kunne lade sig gøre," siger Niels Elgaard Larsen.

At Skype i februar 2008 oplyser til NITEC, at det ikke er muligt at aflytte krypterede Skype-samtaler strider imod oplysninger fra en New York Times-artikel fra 2006.

Her er Verisigns Anthony M. Rutkowski, vicepræsident for retslige områder og standarder for VeriSign, citeret for at sige, at tyske myndigheder har teknologi til at opsnappe og dekryptere Skype-samtaler.

Skypedekryptering: Bluff eller realitet?
I dag kan internetudbydere ved hjælp af Deep Packet Inspection identificere Skype-trafik. Det er dog ikke muligt at høre selve indholdet af Skype-samtalen, da den er krypteret.

Ifølge de anonyme østrigske kilder og New York Times eksisterer der teknologi, som myndigheder anvender til at opfange og dekryptere Skype.

Hvorvidt det også sker i Danmark, er indtil videre uklart.

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra NITEC for at høre, hvor langt samarbejdet med Skype er kommet siden februar.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Andre events | Kongens Lyngby

Årets CIO 2026

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

Se alle vores events inden for it

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Statens IT

IT-projektleder hos Statens It

Midtjylland

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen