Forening: Dansk politi ville aflytte Skype

Det er ikke kun Østrig, som ønsker adgang til krypterede Skype-samtaler. Politiets IT-efterforskningscenter NITEC har haft drøftelser med Skype om en overvågningsløsning, ifølge it-forening.

Artikel top billede

Politiets IT-efterforskningscenter NITEC var i vinters i dialog med Skype om, hvorledes krypterede Skype-samtaler kan aflyttes.

Det fortalte to NITEC-chefer på et møde afholdt af Dansk Retspolitisk Forening 1. februar i år, ifølge Niels Elgaard Larsen, der er formand for IT-Politisk Forening.

"Vi snakkede om kryptering generelt, blandt andet om PGP, som de ikke kunne dekryptere. Så kom vi til at snakke om GSM og Skype. Jeg sagde, at Skype i princippet er et telefonselskab og derfor skal samarbejde med myndighederne om eventuel aflytning.
De sagde så, at de allerede forhandlede med Skype om aflytning," siger Niels Elgaard Larsen.

Som Computerworld tidligere har rapporteret, oplyser anonyme østrigske kilder, at det er muligt for de østrigske myndigheder at aflytte krypterede Skype-samtaler.

Skype til NITEC:Vi kan ikke aflytte
Meldingen fra NITEC tilbage i februar var imidlertid, at Skype havde fortalt dem, at Skype ikke kunne aflytte de krypterede Skypesamtaler.

"Skype havde sagt, at det ikke var teknisk muligt for dem at foretage en aflytning på grund af peer-to-peer-arkitekturen. Skype var dog indstillet på at samarbejde med NITEC og på det tidspunkt i februar havde de haft nogle møder, hvor de så på, om det rent teknisk kunne lade sig gøre," siger Niels Elgaard Larsen.

At Skype i februar 2008 oplyser til NITEC, at det ikke er muligt at aflytte krypterede Skype-samtaler strider imod oplysninger fra en New York Times-artikel fra 2006.

Her er Verisigns Anthony M. Rutkowski, vicepræsident for retslige områder og standarder for VeriSign, citeret for at sige, at tyske myndigheder har teknologi til at opsnappe og dekryptere Skype-samtaler.

Skypedekryptering: Bluff eller realitet?
I dag kan internetudbydere ved hjælp af Deep Packet Inspection identificere Skype-trafik. Det er dog ikke muligt at høre selve indholdet af Skype-samtalen, da den er krypteret.

Ifølge de anonyme østrigske kilder og New York Times eksisterer der teknologi, som myndigheder anvender til at opfange og dekryptere Skype.

Hvorvidt det også sker i Danmark, er indtil videre uklart.

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra NITEC for at høre, hvor langt samarbejdet med Skype er kommet siden februar.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

    Mahyar Farshi

    Norriq Danmark A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job