Forening: Dansk politi ville aflytte Skype

Det er ikke kun Østrig, som ønsker adgang til krypterede Skype-samtaler. Politiets IT-efterforskningscenter NITEC har haft drøftelser med Skype om en overvågningsløsning, ifølge it-forening.

Artikel top billede

Politiets IT-efterforskningscenter NITEC var i vinters i dialog med Skype om, hvorledes krypterede Skype-samtaler kan aflyttes.

Det fortalte to NITEC-chefer på et møde afholdt af Dansk Retspolitisk Forening 1. februar i år, ifølge Niels Elgaard Larsen, der er formand for IT-Politisk Forening.

"Vi snakkede om kryptering generelt, blandt andet om PGP, som de ikke kunne dekryptere. Så kom vi til at snakke om GSM og Skype. Jeg sagde, at Skype i princippet er et telefonselskab og derfor skal samarbejde med myndighederne om eventuel aflytning.
De sagde så, at de allerede forhandlede med Skype om aflytning," siger Niels Elgaard Larsen.

Som Computerworld tidligere har rapporteret, oplyser anonyme østrigske kilder, at det er muligt for de østrigske myndigheder at aflytte krypterede Skype-samtaler.

Skype til NITEC:Vi kan ikke aflytte
Meldingen fra NITEC tilbage i februar var imidlertid, at Skype havde fortalt dem, at Skype ikke kunne aflytte de krypterede Skypesamtaler.

"Skype havde sagt, at det ikke var teknisk muligt for dem at foretage en aflytning på grund af peer-to-peer-arkitekturen. Skype var dog indstillet på at samarbejde med NITEC og på det tidspunkt i februar havde de haft nogle møder, hvor de så på, om det rent teknisk kunne lade sig gøre," siger Niels Elgaard Larsen.

At Skype i februar 2008 oplyser til NITEC, at det ikke er muligt at aflytte krypterede Skype-samtaler strider imod oplysninger fra en New York Times-artikel fra 2006.

Her er Verisigns Anthony M. Rutkowski, vicepræsident for retslige områder og standarder for VeriSign, citeret for at sige, at tyske myndigheder har teknologi til at opsnappe og dekryptere Skype-samtaler.

Skypedekryptering: Bluff eller realitet?
I dag kan internetudbydere ved hjælp af Deep Packet Inspection identificere Skype-trafik. Det er dog ikke muligt at høre selve indholdet af Skype-samtalen, da den er krypteret.

Ifølge de anonyme østrigske kilder og New York Times eksisterer der teknologi, som myndigheder anvender til at opfange og dekryptere Skype.

Hvorvidt det også sker i Danmark, er indtil videre uklart.

Computerworld har forgæves forsøgt at få en kommentar fra NITEC for at høre, hvor langt samarbejdet med Skype er kommet siden februar.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Everllence

Head of Embedded Software Engineering

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Drift- og supporttekniker til kritiske løsninger

Københavnsområdet

Csis Security Group A/S

Junior Software Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job