KMD-tillidsmand: Investorerne kan rende mig

"Smarte investor-typer som Ib Kunøe kan rende mig i røven," siger KMD-tillidsmand. Hvis kommende investorer blot suger værdierne ud af selskabet, vil de møde massiv modstand fra de ansatte, lyder det.

Artikel top billede

Mens spillet mellem it-investorerne Ib Kunøe og Asger Jensby er i fuld gang, melder tillidsmand Erik Lykke Hansen fra KMD sig nu ind i debatten.

Han mener, at de 3.000 medarbejdere bør tages med på råd, når KMD skal sælges.

Den tidligere formand i it-fagforeningen SamData lufter sin klare holdning til kapitalfonde og investorer, der måtte overveje at splitte KMD op og suge værdierne ud.

"Smarte investor-typer som Ib Kunøe kan rende mig i røven. Det må du godt citetere mig for," siger han til Computerworld.

Samtidig slår han fast, at KMD har brug for en investor, der vil udvikle selskabet.

"Ikke kapitalfonde eller kapitalinvestorer, der går ind for at blodsuge de værdier, der måtte være i selskabet. Det vil jeg kæmpe imod alt, hvad jeg kan," siger han.

Erik Lykke Hansen sidder i KMDs bestyrelse som medarbejdervalgt repræsentant.

Vil bekæmpe kapitalfonde

Tidligere har Ib Kunøe, der står bag blandt andet Ementor-gruppen, luftet sin interesse for KMD.

Det samme har tidligere CSC-topchef Asger Jensby, der har ejerandele i IT Factory og Fullrate.

Asger Jensby kunne fortælle, at han eventuelt blot vil fungere som mellemled for udenlandske investorer.

Men tillidsmand Erik Lykke Hansen frygter, hvad de driftige investorer har af planer for det største danskejede it-selskab.

Tillidsmanden gør det i hvert fald klart, at han er klar til at gå langt for at bekæmpe grådige investorer i at overtage selskabet.

"Jeg kan ikke komme ind på konkret hvordan, men jeg tror ikke på, at KL gennemfører et salg uden et nik fra KMDs bestyrelse," siger han.

Samtidig forklarer det medarbejdervalgte bestyrelsesmedlem, at de 3.000 ansatte sidder med ansvaret for aktiviteterne i hverdagen.

"De organiserede i KMD vil i hvert fald stå sammen i sådan en situation. Så jeg vil anbefale nye ejere at få et godt forhold til medarbejdere," siger Erik Lykke Hansen.

Et helt andet punkt er desuden, at KMD varetager en række opgaver, der hører under landets forsyningssikkerhed.

Det skal der også tages højde for i forhold til et kommende salg, lyder det fra fællestillidsmanden.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S