KMD-tillidsmand: Investorerne kan rende mig

"Smarte investor-typer som Ib Kunøe kan rende mig i røven," siger KMD-tillidsmand. Hvis kommende investorer blot suger værdierne ud af selskabet, vil de møde massiv modstand fra de ansatte, lyder det.

Artikel top billede

Mens spillet mellem it-investorerne Ib Kunøe og Asger Jensby er i fuld gang, melder tillidsmand Erik Lykke Hansen fra KMD sig nu ind i debatten.

Han mener, at de 3.000 medarbejdere bør tages med på råd, når KMD skal sælges.

Den tidligere formand i it-fagforeningen SamData lufter sin klare holdning til kapitalfonde og investorer, der måtte overveje at splitte KMD op og suge værdierne ud.

"Smarte investor-typer som Ib Kunøe kan rende mig i røven. Det må du godt citetere mig for," siger han til Computerworld.

Samtidig slår han fast, at KMD har brug for en investor, der vil udvikle selskabet.

"Ikke kapitalfonde eller kapitalinvestorer, der går ind for at blodsuge de værdier, der måtte være i selskabet. Det vil jeg kæmpe imod alt, hvad jeg kan," siger han.

Erik Lykke Hansen sidder i KMDs bestyrelse som medarbejdervalgt repræsentant.

Vil bekæmpe kapitalfonde

Tidligere har Ib Kunøe, der står bag blandt andet Ementor-gruppen, luftet sin interesse for KMD.

Det samme har tidligere CSC-topchef Asger Jensby, der har ejerandele i IT Factory og Fullrate.

Asger Jensby kunne fortælle, at han eventuelt blot vil fungere som mellemled for udenlandske investorer.

Men tillidsmand Erik Lykke Hansen frygter, hvad de driftige investorer har af planer for det største danskejede it-selskab.

Tillidsmanden gør det i hvert fald klart, at han er klar til at gå langt for at bekæmpe grådige investorer i at overtage selskabet.

"Jeg kan ikke komme ind på konkret hvordan, men jeg tror ikke på, at KL gennemfører et salg uden et nik fra KMDs bestyrelse," siger han.

Samtidig forklarer det medarbejdervalgte bestyrelsesmedlem, at de 3.000 ansatte sidder med ansvaret for aktiviteterne i hverdagen.

"De organiserede i KMD vil i hvert fald stå sammen i sådan en situation. Så jeg vil anbefale nye ejere at få et godt forhold til medarbejdere," siger Erik Lykke Hansen.

Et helt andet punkt er desuden, at KMD varetager en række opgaver, der hører under landets forsyningssikkerhed.

Det skal der også tages højde for i forhold til et kommende salg, lyder det fra fællestillidsmanden.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fagkoordinator til Netværkssektionen i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Region Midtjylland

    It-supporter til Regionshospitalet Viborg

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S