Hun lægger strategien for USA's globale piratjagt

Portræt: Susan Schwab står i spidsen for USA's internationale kamp mod piratkopiering, og repræsenterer præsident Bush i forhandlingerne om antipirat-aftalen ACTA.

Artikel top billede

Præsident George W. Bush offentliggør nomineringen af Susan Schwab som U.S. Trade Representative, tirsdag 18. april 2006. Foto: WHITE HOUSE/Paul Morse.

United States Trade Representative (USTR) hører direkte under den amerikanske præsident (Executive Office of the President). USTR har til formål at udvikle, forhandle og koordinere amerikansk handelspolitik.

USTR ledes af Susan Schwab, som bærer titlen ambassadør, og blev personligt udnævnt af præsident Bush i juni 2006. Stillingen er på højde med en ministerpost, og kræver godkendelse af det amerikanske senat.

Branceorganisationers input

Ophavsret er en af de helt store prioriteter hos USTR, og hvert år udgiver agenturet en overvågningsliste, i form af en rapport kaldet "Special 301 Report," som gør status over ophavsret verden over. Denne rapport indeholder en liste over lande, som ikke formår at begrænse brud på ophavsretten, og et bud på hvad der er galt.

Overvågningslistens indhold er baseret på input fra International Intellectual Property Alliance (IIPA), som er en sammenslutning af syv amerikanske brancheorganisationer.

Overvågningslisten er inddelt i henholdsvis moderate syndere, og så dem der kommer på en "priority watch list." Nationer, som ifølge USTR har væsentlige problemer i forhold til ophavsret, prioriteres, og kan blive udsat for handelssanktioner, hvis ikke der gøres noget for at rette op på situationen.

Ikke universelt anerkendt

Der er dog sat spørgsmålstegn ved listens troværdighed fra canadisk side, da en repræsentant fra den canadiske regering i 2007 udtalte sig til en komite om national sikkerhed i Canada.

"Angående listen, så anerkender Canada ikke 301-listens proces. Den mangler basal troværdighed og objektiv analyse. Den er fuldstændig styret af amerikansk industri. Vi har gentagne gange forsøgt at drøfte den manglende troværdighed omkring listen, med vores amerikanske kolleger," udtalte Nancy Segal, leder af Centeret for Ophavsret og Teknologisk Handelspolitik i det canadiske udenrigsministerium.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Politiets Efterretningstjeneste

SOC-analytikere i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Everllence

Senior Cyber security engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S