Hun lægger strategien for USA's globale piratjagt

Portræt: Susan Schwab står i spidsen for USA's internationale kamp mod piratkopiering, og repræsenterer præsident Bush i forhandlingerne om antipirat-aftalen ACTA.

Artikel top billede

Præsident George W. Bush offentliggør nomineringen af Susan Schwab som U.S. Trade Representative, tirsdag 18. april 2006. Foto: WHITE HOUSE/Paul Morse.

United States Trade Representative (USTR) hører direkte under den amerikanske præsident (Executive Office of the President). USTR har til formål at udvikle, forhandle og koordinere amerikansk handelspolitik.

USTR ledes af Susan Schwab, som bærer titlen ambassadør, og blev personligt udnævnt af præsident Bush i juni 2006. Stillingen er på højde med en ministerpost, og kræver godkendelse af det amerikanske senat.

Branceorganisationers input

Ophavsret er en af de helt store prioriteter hos USTR, og hvert år udgiver agenturet en overvågningsliste, i form af en rapport kaldet "Special 301 Report," som gør status over ophavsret verden over. Denne rapport indeholder en liste over lande, som ikke formår at begrænse brud på ophavsretten, og et bud på hvad der er galt.

Overvågningslistens indhold er baseret på input fra International Intellectual Property Alliance (IIPA), som er en sammenslutning af syv amerikanske brancheorganisationer.

Overvågningslisten er inddelt i henholdsvis moderate syndere, og så dem der kommer på en "priority watch list." Nationer, som ifølge USTR har væsentlige problemer i forhold til ophavsret, prioriteres, og kan blive udsat for handelssanktioner, hvis ikke der gøres noget for at rette op på situationen.

Ikke universelt anerkendt

Der er dog sat spørgsmålstegn ved listens troværdighed fra canadisk side, da en repræsentant fra den canadiske regering i 2007 udtalte sig til en komite om national sikkerhed i Canada.

"Angående listen, så anerkender Canada ikke 301-listens proces. Den mangler basal troværdighed og objektiv analyse. Den er fuldstændig styret af amerikansk industri. Vi har gentagne gange forsøgt at drøfte den manglende troværdighed omkring listen, med vores amerikanske kolleger," udtalte Nancy Segal, leder af Centeret for Ophavsret og Teknologisk Handelspolitik i det canadiske udenrigsministerium.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos