Hun lægger strategien for USA's globale piratjagt

Portræt: Susan Schwab står i spidsen for USA's internationale kamp mod piratkopiering, og repræsenterer præsident Bush i forhandlingerne om antipirat-aftalen ACTA.

Artikel top billede

Præsident George W. Bush offentliggør nomineringen af Susan Schwab som U.S. Trade Representative, tirsdag 18. april 2006. Foto: WHITE HOUSE/Paul Morse.

United States Trade Representative (USTR) hører direkte under den amerikanske præsident (Executive Office of the President). USTR har til formål at udvikle, forhandle og koordinere amerikansk handelspolitik.

USTR ledes af Susan Schwab, som bærer titlen ambassadør, og blev personligt udnævnt af præsident Bush i juni 2006. Stillingen er på højde med en ministerpost, og kræver godkendelse af det amerikanske senat.

Branceorganisationers input

Ophavsret er en af de helt store prioriteter hos USTR, og hvert år udgiver agenturet en overvågningsliste, i form af en rapport kaldet "Special 301 Report," som gør status over ophavsret verden over. Denne rapport indeholder en liste over lande, som ikke formår at begrænse brud på ophavsretten, og et bud på hvad der er galt.

Overvågningslistens indhold er baseret på input fra International Intellectual Property Alliance (IIPA), som er en sammenslutning af syv amerikanske brancheorganisationer.

Overvågningslisten er inddelt i henholdsvis moderate syndere, og så dem der kommer på en "priority watch list." Nationer, som ifølge USTR har væsentlige problemer i forhold til ophavsret, prioriteres, og kan blive udsat for handelssanktioner, hvis ikke der gøres noget for at rette op på situationen.

Ikke universelt anerkendt

Der er dog sat spørgsmålstegn ved listens troværdighed fra canadisk side, da en repræsentant fra den canadiske regering i 2007 udtalte sig til en komite om national sikkerhed i Canada.

"Angående listen, så anerkender Canada ikke 301-listens proces. Den mangler basal troværdighed og objektiv analyse. Den er fuldstændig styret af amerikansk industri. Vi har gentagne gange forsøgt at drøfte den manglende troværdighed omkring listen, med vores amerikanske kolleger," udtalte Nancy Segal, leder af Centeret for Ophavsret og Teknologisk Handelspolitik i det canadiske udenrigsministerium.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS