Downloads til Excel

Tilbage til oversigten

Computerworld News Service: Du behøver ikke at være ekspert i regneark for at få mere ud af Excel. Med de følgende downloads kan du oprette en kalender og få hundredevis af funktioner til at drive din virksomhed.

Excel Calender Template

Programmets navn siger det hele: Det er en template til Excel, du kan bruge til at oprette en kalender. Det indeholder 2008, 2009 og 2010 og flere tidligere år. Kalenderen indeholder helligdage og er elegant og nem at bruge.

Du kan tilpasse kalenderens udseende ved at ændre farverne. Udover en månedskalender kan du også se et helt år på én gang med plads til noter.

Pris: Gratis.

Business Functions

Hvis du vil bruge Excel til at drive din virksomhed, skal du bruge dette gratis add-in, som har 500 funktioner, der kan hjælpe dig med stort set alle former for forretningsanalyse, budgetlægning eller sporing.

Det er ikke nødvendigt at køre programmet separat - det integrerer direkte med Excel og ligger i menuen. Uanset hvad du har brug for til din virksomhed, er der noget i Business Functions, du kan bruge.

Pris: Gratis.

Tilbage til oversigten

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS