DR sat på plads i opkrævnings-sag om pc-licens

DR har i årevis indkrævet licens uden at spørge om lov først. Efter klage til Kulturministeriet indskærpes det over for DR, at fremgangsmåden skal ændres.

Artikel top billede

DR sig nu efter Kulturministeriet, efter at en borger har klaget over at have modtaget en licensregning uden at blive spurgt først.

Hvis du køber et nyt tv eller en ny computer, kan du ende med automatisk at blive tilmeldt medielicensen.

DR udsender nemlig automatisk giro-kort, hvis selskabet modtager besked om, at en dansker, der ikke i forvejen betaler licens, har købt en computer.

Computerworld er kommet i besiddelse af en brevudveksling, der dokumenterer, at DR tidligere har tilmeldt forbrugere direkte til licens-betaling ud fra de informationer, som radio/tv-forhandlerne har indberettet til DR.

DR har altså tilmeldt kunden til licens-betaling uden at spørge først. Og det giver licensreglerne ikke lov til.

DR: Sådan har praksis været
Hos DR erkender man, at fremgangsmåden har fundet sted.

"Det er rigtigt, at de forhandlerindberetninger, DR har fået, har ført til, at de, som ikke i forvejen var tilmeldt licens, modtog et brev med et girokort. Sådan har praksis været," siger Lotte Boas, leder af Licenskontorets kampagner.

DR retter sig efter Kulturministeriet

Efter at en borger har klaget til Folketingets Ombudsmand, der sendte klagen videre til Kulturministeriet, bliver den pågældende praksis nu stoppet.

Kulturministeriet skriver i brevet til DR, som Computerworld er i besiddelse af, at DR skal ændre fremgangsmåde.

"Kulturministeriet er enig i, at det skal sikres, at det fremover ikke forekommer, at kunder uden videre tilmeldes licens som følge af, at kunden har erhvervet et licenspligtigt apparat og vil indskærpe dette overfor DR," står det i brevet.

Den melding har man taget til sig hos DR.

"Vi ser på sagen lige nu. Ingen kunder, der fremover bliver indberettet fra en forhandler, vil modtage et brev med et girokort. Det er slut nu - uanset hvordan vi har gjort hidtil," siger Lotte Boas.

Licenskontorets kampagnechef erkender da også, at fremgangsmåden er et levn fra dengang, licensreglerne var anderledes.

"Inden medielicensen var det lidt nemmere at afgøre, hvad der var et licenspligtigt apparat, men principielt er det jo ikke længere en holdbar løsning, nu hvor købet af en pc ikke alene er licenspligtigt. Derfor tager vi Kulturministeriets pålæg til efterretning," siger Lotte Boas, kampagneleder i Licenskontoret.

Det er ikke første gang, DR er i licensproblemer. Tilbage i juni kom det frem, at halvdelen af de danske virksomheder ikke betaler licens, som de ellers skal i følge den omdiskuterede lov.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Netcompany A/S

Test Consultant

Midtjylland

Banedanmark

Sektionschef til Commercial Management

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S