DR sat på plads i opkrævnings-sag om pc-licens

DR har i årevis indkrævet licens uden at spørge om lov først. Efter klage til Kulturministeriet indskærpes det over for DR, at fremgangsmåden skal ændres.

Artikel top billede

DR sig nu efter Kulturministeriet, efter at en borger har klaget over at have modtaget en licensregning uden at blive spurgt først.

Hvis du køber et nyt tv eller en ny computer, kan du ende med automatisk at blive tilmeldt medielicensen.

DR udsender nemlig automatisk giro-kort, hvis selskabet modtager besked om, at en dansker, der ikke i forvejen betaler licens, har købt en computer.

Computerworld er kommet i besiddelse af en brevudveksling, der dokumenterer, at DR tidligere har tilmeldt forbrugere direkte til licens-betaling ud fra de informationer, som radio/tv-forhandlerne har indberettet til DR.

DR har altså tilmeldt kunden til licens-betaling uden at spørge først. Og det giver licensreglerne ikke lov til.

DR: Sådan har praksis været
Hos DR erkender man, at fremgangsmåden har fundet sted.

"Det er rigtigt, at de forhandlerindberetninger, DR har fået, har ført til, at de, som ikke i forvejen var tilmeldt licens, modtog et brev med et girokort. Sådan har praksis været," siger Lotte Boas, leder af Licenskontorets kampagner.

DR retter sig efter Kulturministeriet

Efter at en borger har klaget til Folketingets Ombudsmand, der sendte klagen videre til Kulturministeriet, bliver den pågældende praksis nu stoppet.

Kulturministeriet skriver i brevet til DR, som Computerworld er i besiddelse af, at DR skal ændre fremgangsmåde.

"Kulturministeriet er enig i, at det skal sikres, at det fremover ikke forekommer, at kunder uden videre tilmeldes licens som følge af, at kunden har erhvervet et licenspligtigt apparat og vil indskærpe dette overfor DR," står det i brevet.

Den melding har man taget til sig hos DR.

"Vi ser på sagen lige nu. Ingen kunder, der fremover bliver indberettet fra en forhandler, vil modtage et brev med et girokort. Det er slut nu - uanset hvordan vi har gjort hidtil," siger Lotte Boas.

Licenskontorets kampagnechef erkender da også, at fremgangsmåden er et levn fra dengang, licensreglerne var anderledes.

"Inden medielicensen var det lidt nemmere at afgøre, hvad der var et licenspligtigt apparat, men principielt er det jo ikke længere en holdbar løsning, nu hvor købet af en pc ikke alene er licenspligtigt. Derfor tager vi Kulturministeriets pålæg til efterretning," siger Lotte Boas, kampagneleder i Licenskontoret.

Det er ikke første gang, DR er i licensproblemer. Tilbage i juni kom det frem, at halvdelen af de danske virksomheder ikke betaler licens, som de ellers skal i følge den omdiskuterede lov.

Læses lige nu

    Annonce

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S