Hospitalernes receptordning er fuldstændig i knæ

Lægerne på hovedstadens hospitaler udskriver nu recepter på papir. It-systemet, der normalt digitaliserer arbejdet, er gået i sort og kommer først i drift sidst på måneden.

Artikel top billede

Lægerne på de københavnske sygehuse har igen fundet den gamle receptblok frem.

Det digitale system, der står for den elektroniske registrering af medicinordinering er ude af drift.

Sådan har hverdagen været på flere af hovedstadens hospitaler siden 6. oktober, og systemet kommer først til at fungere igen efter efterårsferien.

Ifølge Jan Kold, der er it-direktør i Region Hovedstaden, kender man nu problemet, men ikke årsagen.

"Nedbruddet skyldes 322 ødelagte blokke i en stor Oracle-database. De korrupte blokke blev desværre spejlet, og derved røg vores sikkerhed samtidig," fortæller Jan Kold, der beskriver nedbruddet som en "rigtig møgsag."

"Vi kender endnu ikke grunden til, at fejlen opstod, men det tyder på, at en af vores spejlinger gik ned samtidig med et fiberbrud. En uheldig håndtering i forbindelse med opstarten ser ud til at have skabt problemerne. Vores analyse er dog ikke færdig endnu," siger Jan Kold.

"Vi har ikke oplevet lignende uheld før, og uafhængige eksperter kommer med samme melding," siger han.

Tager tid fra patienterne

It-problemerne omfatter den medicin, som lægerne ordinerer til patienter, der er indlagt på hospitalerne.

"Det har været et stort problem, at lægerne har måttet klare sig uden elektronikken. Vi er gået tilbage til den gammeldags måde at dele medicinen ud på, og vi må foretage de løbende ændringer i ordinationen manuelt," siger lægelig direktør på Rigshospitalet, Jannik Hilsted til Dagens Medicin.

Direktøren siger at papirarbejdet, der er konsekvensen af systemproblemerne, er en nødrutine, og alle nødrutiner tager ekstra tid.

Der er dog ikke tale om en livstruende situation.

"Om det er gået ud over patientsikkerheden, ved vi ikke endnu, men vi har ikke fået nogen meldinger om utilsigtede hændelser," siger Jannik Hilsted.

Ifølge Koncern IT, der står for driften af den elektroniske patientmedicinering i Region Hovedstaden, vil det elektroniske system til notering af medicinordinering først være oppe at køre igen den 21. oktober.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura