Ericsson opnår 100 Mbit/s med mobilt bredbånd

Det er lykkedes Ericsson at opnå hastigheder på over 100 Mbit/s med næste generations mobilteknologi, LTE - Long Term Evolution.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mobilteknologien LTE - Long Term Evolution - forventes at afløse nutidens 3G- og Turbo 3G-tjenester.

Svenske Ericssons tester derfor teknologien for at påvise, at LTE virker hele vejen fra basestationen til terminalen.

"Det er altid nemt at sige, at man kan opnå en vis hastighed i et forskningsmiljø, men her har vi brugt rigtige antenner og rigtige afstande til terminalen i et køretøj i bevægelse," forklarer Lars Tilly, forskningschef hos Ericsson Mobile Platforms.

Ved hjælp af fire transmissions-kanaler (det højeste antal LTE-standarden understøtter), fire modtagerantenner og båndbredde på 10 Mhz overstiger de målte tophastigheder 130Mbit/s.

"Det er ikke alle, der vil kunne komme op på 100Mbit/s. Der skal gode forhold til, for at det virker, og man skal være relativt tæt på basestationerne - et par hundrede meter," siger Lars Tilly.

Virksomheden har også evalueret ydelsen på applikationsniveau ved at bruge to sende- og modtagerantenner, og TCP'ens - Transmission Control Protocols - bitrate lå på mere end 40Mbit/s i hvert fald 50 procent af tiden og mere end 100Mbit/s minimum 10 procent af tiden langs en testrute, der størstedelen af tiden holdt sig inden for en kilometers afstand til teststedet.

Testen viser også, hvor vigtigt det er at bruge MIMO - Multiple-Input Multiple-Output - til at få bedst muligt udbytte af LTE.

Vil være først med LTE

Alle de store leverandører af telekommunikations-udstyr arbejder i øjeblik på fuld tryk med at få LTE ud af døren, fortæller Martin Gutberlet, analytiker hos Gartner.

Han er ikke bekymret over basestationerne. Det er i stedet den manglende adgang til det nødvendige spektrum, der stadig ikke er blevet åbnet for i mange europæiske lande, der kan medføre forsinkelser, mener han.

Ericsson forventer, at det første kommercielle LTE-netværk går i luften i fjerde kvartal af 2009.

Oversat af Mille Bindslev

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Banedanmark

Cyber Risk Analyst

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S