Ericsson opnår 100 Mbit/s med mobilt bredbånd

Det er lykkedes Ericsson at opnå hastigheder på over 100 Mbit/s med næste generations mobilteknologi, LTE - Long Term Evolution.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Mobilteknologien LTE - Long Term Evolution - forventes at afløse nutidens 3G- og Turbo 3G-tjenester.

Svenske Ericssons tester derfor teknologien for at påvise, at LTE virker hele vejen fra basestationen til terminalen.

"Det er altid nemt at sige, at man kan opnå en vis hastighed i et forskningsmiljø, men her har vi brugt rigtige antenner og rigtige afstande til terminalen i et køretøj i bevægelse," forklarer Lars Tilly, forskningschef hos Ericsson Mobile Platforms.

Ved hjælp af fire transmissions-kanaler (det højeste antal LTE-standarden understøtter), fire modtagerantenner og båndbredde på 10 Mhz overstiger de målte tophastigheder 130Mbit/s.

"Det er ikke alle, der vil kunne komme op på 100Mbit/s. Der skal gode forhold til, for at det virker, og man skal være relativt tæt på basestationerne - et par hundrede meter," siger Lars Tilly.

Virksomheden har også evalueret ydelsen på applikationsniveau ved at bruge to sende- og modtagerantenner, og TCP'ens - Transmission Control Protocols - bitrate lå på mere end 40Mbit/s i hvert fald 50 procent af tiden og mere end 100Mbit/s minimum 10 procent af tiden langs en testrute, der størstedelen af tiden holdt sig inden for en kilometers afstand til teststedet.

Testen viser også, hvor vigtigt det er at bruge MIMO - Multiple-Input Multiple-Output - til at få bedst muligt udbytte af LTE.

Vil være først med LTE

Alle de store leverandører af telekommunikations-udstyr arbejder i øjeblik på fuld tryk med at få LTE ud af døren, fortæller Martin Gutberlet, analytiker hos Gartner.

Han er ikke bekymret over basestationerne. Det er i stedet den manglende adgang til det nødvendige spektrum, der stadig ikke er blevet åbnet for i mange europæiske lande, der kan medføre forsinkelser, mener han.

Ericsson forventer, at det første kommercielle LTE-netværk går i luften i fjerde kvartal af 2009.

Oversat af Mille Bindslev

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job