265 danske Motorola-medarbejdere står til fyring

Motorolas danske mobiludviklingsafdeling med 265 udviklere i Aalborg lukker formentlig inden for fire uger som følge af den amerikanske virksomheds globale sparekrav.

Artikel top billede

Medarbejderne i Motorolas store afdeling for mobiludvikling i Aalborg blev orienteret i sidste uge.

Deres job er i farezonen, efter at amerikanske Motorola lod udgå et sparekrav på 800 millioner dollars i det kommende år.

"Vi har sidste uge orienteret medarbejderen, som vi skal i henhold til dansk lov. Vi har varslet, at vi skal kigge på hvilke muligheder, der er nu for vores medarbejdere," siger Bo Wassberg, administrerende direktør i Motorola i Danmark.

Han erkender, at situationen er kritisk.

"Lykkedes det ikke at finde en løsning, kan det ende med, at vi lukker Aalborg."

Den skrappe Motorola-kur, der skal finde 800 millioner dollars i besparelser, koster 3.000 mennesker jobbet globalt.

Udover Danmark er det især England, Frankrig og Italien, der bliver berørt.

Ny strategi koster ingeniør-hoveder

"Motorolas nye strategi for mobile devices betyder, at vi har overskud af ingeniørkapacitet på verdensplan. Aalborg er jo et Research & Development-center og en del af mobile devices, så det er klart, at Aalborg er i farezonen," siger Bo Wassberg.

Han understreger, at den lokale ledelse arbejder på højtryk for at finde et alternativ til en lukning. Det eventuelle alternativ skal findes inden for de næste fire uger.

"Det her har intet at gøre med medarbejderne i Aalborg at gøre isoleret set. Det er en global beslutning, og skal ses i et større perspektiv. Men der er ingen tvivl om, at situationen er kritisk og alvorlig," siger Bo Wassberg.

Interfaces til andre mobiltelefoner

Den globale nedskæring betyder, at flere end 2/3 af jobbene bliver annulleret i Motorolas håndsæt-division.

Motorolas seneste sammentælling af medarbejderstaben er fra udgangen af 2007, hvor 66.000 mennesker kunne kalde sig Motorola-ansatte.

Årsagen til Motorolas problemer skal findes i netop den uprofitable håndsæt-division, hvor koncernen nu vil til at satse mere på at udvikle interfaces til nye mobile enheder som iPhone.

Den første Android-telefon fra Motorola skulle ligge klar til julehandlen 2009.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S