265 danske Motorola-medarbejdere står til fyring

Motorolas danske mobiludviklingsafdeling med 265 udviklere i Aalborg lukker formentlig inden for fire uger som følge af den amerikanske virksomheds globale sparekrav.

Artikel top billede

Medarbejderne i Motorolas store afdeling for mobiludvikling i Aalborg blev orienteret i sidste uge.

Deres job er i farezonen, efter at amerikanske Motorola lod udgå et sparekrav på 800 millioner dollars i det kommende år.

"Vi har sidste uge orienteret medarbejderen, som vi skal i henhold til dansk lov. Vi har varslet, at vi skal kigge på hvilke muligheder, der er nu for vores medarbejdere," siger Bo Wassberg, administrerende direktør i Motorola i Danmark.

Han erkender, at situationen er kritisk.

"Lykkedes det ikke at finde en løsning, kan det ende med, at vi lukker Aalborg."

Den skrappe Motorola-kur, der skal finde 800 millioner dollars i besparelser, koster 3.000 mennesker jobbet globalt.

Udover Danmark er det især England, Frankrig og Italien, der bliver berørt.

Ny strategi koster ingeniør-hoveder

"Motorolas nye strategi for mobile devices betyder, at vi har overskud af ingeniørkapacitet på verdensplan. Aalborg er jo et Research & Development-center og en del af mobile devices, så det er klart, at Aalborg er i farezonen," siger Bo Wassberg.

Han understreger, at den lokale ledelse arbejder på højtryk for at finde et alternativ til en lukning. Det eventuelle alternativ skal findes inden for de næste fire uger.

"Det her har intet at gøre med medarbejderne i Aalborg at gøre isoleret set. Det er en global beslutning, og skal ses i et større perspektiv. Men der er ingen tvivl om, at situationen er kritisk og alvorlig," siger Bo Wassberg.

Interfaces til andre mobiltelefoner

Den globale nedskæring betyder, at flere end 2/3 af jobbene bliver annulleret i Motorolas håndsæt-division.

Motorolas seneste sammentælling af medarbejderstaben er fra udgangen af 2007, hvor 66.000 mennesker kunne kalde sig Motorola-ansatte.

Årsagen til Motorolas problemer skal findes i netop den uprofitable håndsæt-division, hvor koncernen nu vil til at satse mere på at udvikle interfaces til nye mobile enheder som iPhone.

Den første Android-telefon fra Motorola skulle ligge klar til julehandlen 2009.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank