265 danske Motorola-medarbejdere står til fyring

Motorolas danske mobiludviklingsafdeling med 265 udviklere i Aalborg lukker formentlig inden for fire uger som følge af den amerikanske virksomheds globale sparekrav.

Artikel top billede

Medarbejderne i Motorolas store afdeling for mobiludvikling i Aalborg blev orienteret i sidste uge.

Deres job er i farezonen, efter at amerikanske Motorola lod udgå et sparekrav på 800 millioner dollars i det kommende år.

"Vi har sidste uge orienteret medarbejderen, som vi skal i henhold til dansk lov. Vi har varslet, at vi skal kigge på hvilke muligheder, der er nu for vores medarbejdere," siger Bo Wassberg, administrerende direktør i Motorola i Danmark.

Han erkender, at situationen er kritisk.

"Lykkedes det ikke at finde en løsning, kan det ende med, at vi lukker Aalborg."

Den skrappe Motorola-kur, der skal finde 800 millioner dollars i besparelser, koster 3.000 mennesker jobbet globalt.

Udover Danmark er det især England, Frankrig og Italien, der bliver berørt.

Ny strategi koster ingeniør-hoveder

"Motorolas nye strategi for mobile devices betyder, at vi har overskud af ingeniørkapacitet på verdensplan. Aalborg er jo et Research & Development-center og en del af mobile devices, så det er klart, at Aalborg er i farezonen," siger Bo Wassberg.

Han understreger, at den lokale ledelse arbejder på højtryk for at finde et alternativ til en lukning. Det eventuelle alternativ skal findes inden for de næste fire uger.

"Det her har intet at gøre med medarbejderne i Aalborg at gøre isoleret set. Det er en global beslutning, og skal ses i et større perspektiv. Men der er ingen tvivl om, at situationen er kritisk og alvorlig," siger Bo Wassberg.

Interfaces til andre mobiltelefoner

Den globale nedskæring betyder, at flere end 2/3 af jobbene bliver annulleret i Motorolas håndsæt-division.

Motorolas seneste sammentælling af medarbejderstaben er fra udgangen af 2007, hvor 66.000 mennesker kunne kalde sig Motorola-ansatte.

Årsagen til Motorolas problemer skal findes i netop den uprofitable håndsæt-division, hvor koncernen nu vil til at satse mere på at udvikle interfaces til nye mobile enheder som iPhone.

Den første Android-telefon fra Motorola skulle ligge klar til julehandlen 2009.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S