IT Factory: Bare vent til 2009

IT Factory præsenterer nyt corporate ID og en ny hjemmeside med kunde- og partner-referencer i ‘bundter' i første halvår 2009.

Artikel top billede

IT Factory skifter corporate i september og efter Lotusphere i januar 2009 vil selskabet ændre indholdet på sin hjemmeside, oplyser selskabet.

IT Factory spænder forventningerne til første halvår 2009 højt. Et nyt revolutionerende PaaS-produkt, en ny markedsplads, en strøm af nye kundenavne, nye partnere, nye salgskanaler, nyt corporate ID og ny hjemmeside.

Oveni kommer, at bestyrelsesformanden, Asger Jensby, taler om drøftelser med investeringsfonde i første kvartal 2009 og om sin tiltro til, at 2009-resultatetet vil gøre selskabet til en af Danmarks fem største skatteydere.

"I 2009 vil IT Factory formentlig være en af de fem største skatteydere i Danmark," siger Asger Jensby.

"IT Factory skifter sit Corporate ID i december og efter Lotusphere, som afholdes i slutningen af januar, vil IT Factory ændre indholdet på sin hjemmeside i februar eller marts," oplyser IT Factory desuden i en mail.

Indholdet får et skarpt fokus på PaaS / SaaS / IaaS, ifølge IT Factory.

"På vores hjemmeside vil vi liste de første 20 i en række af referencekunder. Vi vil samtidig liste et større antal nye partnere, som på hjemmesiden vil listes i bundter af minimum 10 ad gangen," lover selskabet.

Kommunikationsplan

Samtidig arbejder man hårdt på at færdiggøre kommunika­tionsplanen for 2009. En medieplan, der angiveligt skulle indeholde alt fra kundereferencer til product roadmaps og geografiske indsatsområder.

"Vi arbejder pt. med amerikanske analyseinstitutter og rådgivere om at få skabt de rigtige budskaber til de forskellige målgrupper (kunder, partnere og offentlighed, red.). Når vi er klar med disse, delagtiggør vi jer (Computerworld og andre, red.) meget gerne, så I har mulighed for at følge aktiviteterne på tæt hold," skriver selskabet til Computerworld, der egentlig blot spurgte om en liste på tre til fem kunder.

Samtidig vil IT Factory afholde to informationsdage i foråret og efteråret 2009.

"På informationsdagene vil IT Factory præsentere en række nyheder, og deltagerne kan stille spørgsmål i et offentligt forum," lyder det.

Selskabet vil for alvor sætte trumf på under sommerens Tour de France-cykelløb, hvor Stein Baggers selskab er blevet sponsor for Bjarne Riis' hold.

Stein Bagger forklarer, at selskabet vil invitere kunder og partnere til prologen og finaledagen i Paris i 2009.

"Det vil formentlig være århundredets selvmål at stille op med 1,3 milliarder tv-seere og 300 tv-stationer, og så kom der ikke et øje. Så har man virkelig redt sengen for et selvmål, og det har vi egentlig ikke tænkt os," siger Stein Bagger.

De mange aktiviteter i 2009 kommer sideløbende med, at IT Factory genoptager dialogen med et investeringsselskab, oplyser bestyrelsesformand for IT Factory, Asger Jensby.

Vil sælge aktier i 2009

Investeringsselskabet havde ifølge bestyrelsesformanden allerede kig på IT Factory i foråret 2008.

"Nu kørte jeg selv den dialog med det pågældende investeringsselskab. Det, vi blev enige om, er, at vi stiller processen i bero. Vi tager det op igen om et halvt år, i første kvartal 2009. Vi sagde, at I skal nok blive inviteret ind, når vi starter op igen," siger han.

Ifølge bestyrelsesformanden sætter selskabet ligefrem en struktureret proces i gang med andre udenlandske købere.

"Vi planlægger at sælge en del af vores aktier i IT Factory i 2009, og der er et antal udenlandske købere, som har tilkendegivet deres interesse," siger Asger Jensby.

IT Factorys aktionærer besluttede, ifølge Asger Jensby, at udskyde processen i seks til ni måneder efter den første dialog med investeringsselskabet. Han ønsker ikke at oplyse navnet på det pågældende investeringsselskab.

Computerworld erfarer imidlertid, at der kan være tale om General Atlantic, som i øvrigt ejer 25 procent af Saxo Bank, der ligesom IT Factory er hovedsponsor for Bjarne Riis' cykelhold.

Hos General Atlantic ønsker man ikke at fortælle, hvem man er i dialog med, eller hvorfor dialogen med IT Factory blev stillet i bero i foråret.

"Det er ikke vores politik at kommentere nogen firmaer, som vi overvejer eller ikke overvejer at investere i," siger presseansvarlig Pat Hedley fra General Atlantic.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job