IT Factory: Bare vent til 2009

IT Factory præsenterer nyt corporate ID og en ny hjemmeside med kunde- og partner-referencer i ‘bundter' i første halvår 2009.

Artikel top billede

IT Factory skifter corporate i september og efter Lotusphere i januar 2009 vil selskabet ændre indholdet på sin hjemmeside, oplyser selskabet.

IT Factory spænder forventningerne til første halvår 2009 højt. Et nyt revolutionerende PaaS-produkt, en ny markedsplads, en strøm af nye kundenavne, nye partnere, nye salgskanaler, nyt corporate ID og ny hjemmeside.

Oveni kommer, at bestyrelsesformanden, Asger Jensby, taler om drøftelser med investeringsfonde i første kvartal 2009 og om sin tiltro til, at 2009-resultatetet vil gøre selskabet til en af Danmarks fem største skatteydere.

"I 2009 vil IT Factory formentlig være en af de fem største skatteydere i Danmark," siger Asger Jensby.

"IT Factory skifter sit Corporate ID i december og efter Lotusphere, som afholdes i slutningen af januar, vil IT Factory ændre indholdet på sin hjemmeside i februar eller marts," oplyser IT Factory desuden i en mail.

Indholdet får et skarpt fokus på PaaS / SaaS / IaaS, ifølge IT Factory.

"På vores hjemmeside vil vi liste de første 20 i en række af referencekunder. Vi vil samtidig liste et større antal nye partnere, som på hjemmesiden vil listes i bundter af minimum 10 ad gangen," lover selskabet.

Kommunikationsplan

Samtidig arbejder man hårdt på at færdiggøre kommunika­tionsplanen for 2009. En medieplan, der angiveligt skulle indeholde alt fra kundereferencer til product roadmaps og geografiske indsatsområder.

"Vi arbejder pt. med amerikanske analyseinstitutter og rådgivere om at få skabt de rigtige budskaber til de forskellige målgrupper (kunder, partnere og offentlighed, red.). Når vi er klar med disse, delagtiggør vi jer (Computerworld og andre, red.) meget gerne, så I har mulighed for at følge aktiviteterne på tæt hold," skriver selskabet til Computerworld, der egentlig blot spurgte om en liste på tre til fem kunder.

Samtidig vil IT Factory afholde to informationsdage i foråret og efteråret 2009.

"På informationsdagene vil IT Factory præsentere en række nyheder, og deltagerne kan stille spørgsmål i et offentligt forum," lyder det.

Selskabet vil for alvor sætte trumf på under sommerens Tour de France-cykelløb, hvor Stein Baggers selskab er blevet sponsor for Bjarne Riis' hold.

Stein Bagger forklarer, at selskabet vil invitere kunder og partnere til prologen og finaledagen i Paris i 2009.

"Det vil formentlig være århundredets selvmål at stille op med 1,3 milliarder tv-seere og 300 tv-stationer, og så kom der ikke et øje. Så har man virkelig redt sengen for et selvmål, og det har vi egentlig ikke tænkt os," siger Stein Bagger.

De mange aktiviteter i 2009 kommer sideløbende med, at IT Factory genoptager dialogen med et investeringsselskab, oplyser bestyrelsesformand for IT Factory, Asger Jensby.

Vil sælge aktier i 2009

Investeringsselskabet havde ifølge bestyrelsesformanden allerede kig på IT Factory i foråret 2008.

"Nu kørte jeg selv den dialog med det pågældende investeringsselskab. Det, vi blev enige om, er, at vi stiller processen i bero. Vi tager det op igen om et halvt år, i første kvartal 2009. Vi sagde, at I skal nok blive inviteret ind, når vi starter op igen," siger han.

Ifølge bestyrelsesformanden sætter selskabet ligefrem en struktureret proces i gang med andre udenlandske købere.

"Vi planlægger at sælge en del af vores aktier i IT Factory i 2009, og der er et antal udenlandske købere, som har tilkendegivet deres interesse," siger Asger Jensby.

IT Factorys aktionærer besluttede, ifølge Asger Jensby, at udskyde processen i seks til ni måneder efter den første dialog med investeringsselskabet. Han ønsker ikke at oplyse navnet på det pågældende investeringsselskab.

Computerworld erfarer imidlertid, at der kan være tale om General Atlantic, som i øvrigt ejer 25 procent af Saxo Bank, der ligesom IT Factory er hovedsponsor for Bjarne Riis' cykelhold.

Hos General Atlantic ønsker man ikke at fortælle, hvem man er i dialog med, eller hvorfor dialogen med IT Factory blev stillet i bero i foråret.

"Det er ikke vores politik at kommentere nogen firmaer, som vi overvejer eller ikke overvejer at investere i," siger presseansvarlig Pat Hedley fra General Atlantic.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Statens IT

Teamleder til Indkøb og Licenser

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Sektionschef til Enterprise Arkitektur i Forsvaret på Østerbro

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job