IT Factory har tidligere været tæt på døden

En revisor-fejl var nær skyld i, at IT Factory måtte tvangsopløses.

Artikel top billede

Revisorer er næsten kendt som småkedelig, fordi de plejer at være så omhyggelige, at intet uforudsigeligt sker.

Det kan dog ikke sige om revisorerne hos Deloitte i sagen om IT Factory, der netop er blevet begæret konkurs.

I hvert fald fik administrerende direktør Stein Bagger fra IT Factory et telefonopkald, mens han var til en IBM-softwaredag, tilbage i 2005 fra en journalist, der spurgte hvorfor IT Factory ser ud til at komme under tvangsopløsning.

Det viste sig nemlig, at der ikke var blevet afleveret regnskab til tiden til Skat - en opgave, som revisorselskabet Deloitte skulle sørge for.

Tavshedspligt

Hos Deloitte vil man ikke kommentere sagen.

"Vi kan desværre ikke kommentere din artikel, da vi på grund af tavshedspligten ikke kan udtale os om et konkret kundeforhold," skriver marketingschef Charlotte Sørrig Zahll Larsen fra Deloitte til Computerworld.

I dag anvender IT Factory revisorhuset KPMG.

Computerworld har sat fokus på firmaet IT Facotry, der på baggrund af fremragende regnskabstal vandt prisen som Danmarks bedste it-firma.

I dag står det klart, at en del af IT Factorys omsætning er på 'gennemrejse' og it-giganten IBM spiller en afgørende rolle for IT Factory.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teamledere til PETs indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S