IT Factory har tidligere været tæt på døden

En revisor-fejl var nær skyld i, at IT Factory måtte tvangsopløses.

Artikel top billede

Revisorer er næsten kendt som småkedelig, fordi de plejer at være så omhyggelige, at intet uforudsigeligt sker.

Det kan dog ikke sige om revisorerne hos Deloitte i sagen om IT Factory, der netop er blevet begæret konkurs.

I hvert fald fik administrerende direktør Stein Bagger fra IT Factory et telefonopkald, mens han var til en IBM-softwaredag, tilbage i 2005 fra en journalist, der spurgte hvorfor IT Factory ser ud til at komme under tvangsopløsning.

Det viste sig nemlig, at der ikke var blevet afleveret regnskab til tiden til Skat - en opgave, som revisorselskabet Deloitte skulle sørge for.

Tavshedspligt

Hos Deloitte vil man ikke kommentere sagen.

"Vi kan desværre ikke kommentere din artikel, da vi på grund af tavshedspligten ikke kan udtale os om et konkret kundeforhold," skriver marketingschef Charlotte Sørrig Zahll Larsen fra Deloitte til Computerworld.

I dag anvender IT Factory revisorhuset KPMG.

Computerworld har sat fokus på firmaet IT Facotry, der på baggrund af fremragende regnskabstal vandt prisen som Danmarks bedste it-firma.

I dag står det klart, at en del af IT Factorys omsætning er på 'gennemrejse' og it-giganten IBM spiller en afgørende rolle for IT Factory.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    25. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S