Oplagte fejl bag fiasko for stort net-kulturprojekt

EU's arkivportal over digitaliserede europæiske kulturskatte blev taget ned igen kort efter lancering. Problemerne kunne dog let have været undgået.

Artikel top billede

Computerworld News Service: "Bruxelles, vi har et problem."

Som en reference til den berømte "Houston, we have a problem," var dette essentielt den besked, som Europa-Kommissionen, som står bag EU's arkiv-portal Europeana, fik, efter den i sidste uge uden succes forsøgte at lancere denne portal, der skal samle Europas højst skattede kulturelle ikoner.

Den officielle forklaring er, at websitet blev offer for sin egen succes. Det fik i begyndelsen flere end 10 millioner hits i timen. Der var forventet en tredjedel.

"Sitet crashede ikke, men frøs nærmere, så søgninger tog minutter i stedet for sekunder. Vi besluttede at tage sitet ned," fortæller talsmand for Europeana, Jon Purday, i et telefoninterview.

Oplagte fejltrin

Men efter at have talt med udviklere og ledere involveret i lanceringen sidste torsdag, kom det frem, at virksomheden, der hoster websitet i Haag i Holland, begik oplagte fejltrin.

At rette op på problemerne vil koste EU-Kommissionen i Bruxelles næsten 100.000 euro (cirka 745.000 kroner) oven i lanceringsbudgettet for Europeana på en million euro for at få sitet klar til relanceringen midt i december.

Purday afviser at udlevere navnet på den hollandske virksomhed, der hoster den fiaskoramte lancering.

"Vi samarbejder stadig med selskabet, der har arbejdet meget hårdt, efter det er blevet klar over problemets omfang," fortæller han.

Ikke desto mindre påpeger han, at webhosting-virksomheden bedømte den indledende vurdering på tre millioner hits i timen til at være alt for ambitiøs og opfordrede holdet bag Europeana til at sænke forventningerne.

Billige, men upålidelige

I stedet for at købe tilstrækkelige load balancers (udstyr til afstemning af belastning på netværket) til at håndtere sitets trafik, brugte hosting-virksomheden virtuelle, softwarebaserede load balancers, som er langt mindre pålidelige, men en hel del billigere.

"Vi anbefalede hardware-load balancers, men det er et spørgsmål om penge," siger Sjoerd Siebinga, som er udvikler på projektet.

"Vi havde ikke et budget til at købe hardware," fortæller han.

Et par ordentlige load balancers koster mellem 200.000 og 300.000 kroner.

Udover ikke at have det nødvendige hardware kodede hosting-virksomheden alting sammen, hvilket gjorde det meget svært at opskalere, da den overvældende besøgsmængde ramte sitet.

"Vi var ikke klar over, at de havde kodet alting sammen," siger Siebinga.

Hvad med at fjerne alle billeder?

Hvorfor hev man så ikke alle billederne af sitet for at få det til at køre?

"Hvad ville meningen være med det? Vi lavede thumbnails af al materialet - for eksempel portrætter af Mozart. Tager man dem væk, er der ikke meget at komme efter på sitet," forklarer Purday.

Når det kommer til funktionaliteten af selve websitet, så synes alting at fungere normalt, vurderer Purday.

"Det var en kæmpe opgave at skaffe så meget data fra så mange kilder, der bruger totalt forskellige tekniske standarder og sprog. At have fået det hele til at fungere ordentligt indbyrdes inden for de samme rammer er en kolossal præstation, og det fungerede. Det er vi meget glade for," fortæller han.

Bygget på Debian

Europeana er bygget på et Linux Debian open source-styresystem. Programmeringssproget er Java, og sitet bruger webapplikationssoftwaren Apache Tomcat.

Sitet indeholder mere end to millioner artikler. De tæller blandt andet bøger, malerier og arkiverede nyhedsoptagelser af historiske begivenheder.

Materialet kommer fra flere end 100 museer, biblioteker og nationalarkiver fra hele Europa.

Frankrig har indtil videre doneret mest til projektet, men lande i Østeuropa er ved at hale ind i digitaliseringen af kulturskatte og tilbyder dem således til denne kulturportal, der rækker på tværs af Europa.

Målet er at have 10 millioner artikler på sitet i 2010, fortæller Purday.

20. november, kort tid efter sitets lancering, var der mellem 3.000 og 4.000 samtidige besøgende på sitet.

"Den massive interesse gjorde tjenesten så langsom, at selv efter at have fordoblet kapaciteten blev ledelsen af Europeana og Europa-Kommissionen nødt til midlertidigt at tage sitet ned igen," skriver EU-Kommissionen i en udtalelse.

Mange af de besøgende på sitet, før det blev taget ned, søgte efter Leonardo da Vincis portræt af Mona Lisa fra det 16. århundrede, oplyser Martin Selmayr, talsmand for Europa-kommissæren for information society & media.

Udover at købe et par ordentlige load balancers vil holdet bag Europeana ifølge Purday være nødt til at omkonfigurere websitet til at imødekomme det ny hardware og vil udføre "robuste test" før relanceringen i næste måned.

Oversat af Thomas Bøndergaard

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21. april 2026 | Gratis deltagelse

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S