Danskerne kan roligt handle på nettet trods alarm

Svindlen med kreditkort bliver gang på gang udråbt som et sort hul, som kortholdernes penge forsvinder ned i. Men i Danmark er problemet nærmest ikke eksisterende, lyder det.

Artikel top billede

I Danmark har vi ikke de store problemer med kortsvindel, siger Morten Kamper, FDIH.

Sikkerhedsfirmaet Symantec fremlagde mandag en rapport, der bedyrer, at svindlen med kreditkort kan løbe op i tocifrede milliardbeløb.

Trods rapporten havde sikkerhedsarkitekt i Symantec, Peter Ulrik Schjøtt, efterfølgende svært ved at komme med konkrete svar på Computerworlds spørgsmål om rapporten.

Problemet fylder da heller ikke meget i hverdagen hos dem, der administrerer den danske nethandel.

Foreningen for Distance- og Internethandel (FDIH) fortæller, at problemet ganske vist er på agendaen med jævne mellemrum, men at foreningens medlemmer kun møder det i meget begrænset omfang.

"Vi er opmærksomme på kortsnyderi og diskuterer det jævnligt. Men det handler primært om en præventiv indsats, når emnet er på dagsordenen," siger næstformand i FDIH, Max Riis Christensen.

"Vi kender sager, men det er meget begrænset, og er ikke noget, som vores medlemmer mærker direkte," siger formanden i samme forening, Morten Kamper.

Kortholdere er sikre

Hos PBS, der håndterer online-betalinger i Danmark, klinger ordene i samme toneart.

"Det er ikke noget stort problem for danske kortholdere," fortæller Pernille Kylling, kommunikationschef i PBS.

"Det er meget få danskudstedte kort, som bliver ramt af misbrug. Der er dog en potentiel mulighed for svindel, men nye fælles sikkerhedsstandarder som Verified by Visa og MasterCard Secure Code er med til at begrænse problemerne," siger hun.

"De to standarder er ikke så udbredte her i landet, fordi der ikke har været ret meget misbrug på nettet, men udlandet har i stor stil taget teknologierne til sig," fortæller Pernille Kylling.

Hun tilføjer, at kortholderen aldrig kommer til at hæfte for misbrug af et kreditkort.

Vi er beskyttede

FDIH begrunder det forsvindende lille antal svindelsager med en række punkter.

"Vi er godt rustede, fordi vi ikke har så meget international e-handel. Samtidig er dansk en lille sprogstamme, hvilket sparer os for rigtig mange af de problemer, som man kan møde i lande, hvor de store hovedsprog tales," siger Morten Kamper.

"Danmark er ikke det mest oplagte sted at sætte et angreb ind," siger han.

En god digital infrastruktur og en veluddannet befolkning er ligeledes med til at knække svindelkurven.

"Selv om vi tit skælder ud på PBS, er samlingen af transaktioner ét sted, en styrke. Hvis betalinger foregår gennem fem forskellige PBS'er, bliver det lidt mere komplekst," siger Morten Kamper.

"Vi er beskyttede i Danmark, men globaliseringen tager fat og vi kommer ikke til at gå fri," slutter formanden for de e-handlende.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Systemkonsulent med solide IT-kompetencer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S