IT Factory konkurs - direktør forsvundet i Dubai

Opdateret: IT Factory begæret konkurs. Direktør Stein Bagger er forsvundet og er blevet anmeldt til politiet for systematisk bedrageri.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

IT Factory er i dag af bestyrelsen blevet begæret konkurs, og den administrerende direktør Stein Bagger er blevet anmeldt til politiet for systematisk bedrageri for mindst 500 millioner kroner.

Stein Bagger er i sidste uge angiveligt forsvundet under en rejse til Dubai under en ferierejse sammen med sin hustru.

IT Factory blev tidligere på året udnævnt til Danmarks bedste it-virksomhed af Computerworld.

Senere væltede det imidlertid ud af skabet med skeletter. Computerworld kunne således afdække en række forhold bag selskabet, der vakte mistanken om, at ikke alt var, som det skulle være i selskabet.

Der var blandt andet en del mystik om IT Factorys partnere.

Administrerende direktør Asger Jensby, JMI Invest, der er formand for IT-Factory, vil orientere offentligheden nærmere senere mandag.

Redaktionen har efter kåringen af IT Factory som Danmarks bedste it-virksomhed 2008 i september haft en dialog med både læsere og IT Factory om selskabets produkter, kunder og partnere.

Men også ejerforhold og andre mere personlige emner har været til debat både på Computerworld.dk og bloggen "Bizzen - IT og Business", der er en del af Berlingske Business, og som skrives af freelancejournalist Dorte Toft, der også har været med til at dække IT Factory for Computerworld.

En del af dialogen startede med læseres konstruktive kritik af Computerworlds dækning af IT Factory.

Siden er endnu flere sten blevet vendt i en langstrakt og kompliceret research, som er endt med ikke at bringe en klar konklusion men et mere nuanceret billede af IT Factory og ikke mindst et godt eksempel på, hvad medier kan få ud af at gå i dialog med læserne.

Den 29. oktober havde Dorte Toft, journalist Kristian Hansen og chefredaktør Jan Horsager et tre timer langt interview med administrerende direktør Stein Bagger og kommunikationsekspert Erik Ove.

Undervejs blev vi lovet kundecases, men en uge senere fik vi som svar på 10 skriftlige, uddybende spørgsmål at vide, at IT Factory nu frygtede en miskrediterende artikel, og at besvarelserne derfor blev af en anden karakter end først planlagt.

Hele dialogen kan læses og følges på Computerworlds temaside om Top 100.

Læs også: IT Factory hemmeligheder - få hele historien.

Læs mere på Computerworld.dk senere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

    Karoline Lotz Jonassen

    Forte Advice

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS