IT Factory konkurs - direktør forsvundet i Dubai

Opdateret: IT Factory begæret konkurs. Direktør Stein Bagger er forsvundet og er blevet anmeldt til politiet for systematisk bedrageri.

Artikel top billede

(Foto: Mads Elkær)

IT Factory er i dag af bestyrelsen blevet begæret konkurs, og den administrerende direktør Stein Bagger er blevet anmeldt til politiet for systematisk bedrageri for mindst 500 millioner kroner.

Stein Bagger er i sidste uge angiveligt forsvundet under en rejse til Dubai under en ferierejse sammen med sin hustru.

IT Factory blev tidligere på året udnævnt til Danmarks bedste it-virksomhed af Computerworld.

Senere væltede det imidlertid ud af skabet med skeletter. Computerworld kunne således afdække en række forhold bag selskabet, der vakte mistanken om, at ikke alt var, som det skulle være i selskabet.

Der var blandt andet en del mystik om IT Factorys partnere.

Administrerende direktør Asger Jensby, JMI Invest, der er formand for IT-Factory, vil orientere offentligheden nærmere senere mandag.

Redaktionen har efter kåringen af IT Factory som Danmarks bedste it-virksomhed 2008 i september haft en dialog med både læsere og IT Factory om selskabets produkter, kunder og partnere.

Men også ejerforhold og andre mere personlige emner har været til debat både på Computerworld.dk og bloggen "Bizzen - IT og Business", der er en del af Berlingske Business, og som skrives af freelancejournalist Dorte Toft, der også har været med til at dække IT Factory for Computerworld.

En del af dialogen startede med læseres konstruktive kritik af Computerworlds dækning af IT Factory.

Siden er endnu flere sten blevet vendt i en langstrakt og kompliceret research, som er endt med ikke at bringe en klar konklusion men et mere nuanceret billede af IT Factory og ikke mindst et godt eksempel på, hvad medier kan få ud af at gå i dialog med læserne.

Den 29. oktober havde Dorte Toft, journalist Kristian Hansen og chefredaktør Jan Horsager et tre timer langt interview med administrerende direktør Stein Bagger og kommunikationsekspert Erik Ove.

Undervejs blev vi lovet kundecases, men en uge senere fik vi som svar på 10 skriftlige, uddybende spørgsmål at vide, at IT Factory nu frygtede en miskrediterende artikel, og at besvarelserne derfor blev af en anden karakter end først planlagt.

Hele dialogen kan læses og følges på Computerworlds temaside om Top 100.

Læs også: IT Factory hemmeligheder - få hele historien.

Læs mere på Computerworld.dk senere.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

KMD A/S

Senior Mainframe Developer

Københavnsområdet

AL Sydbank

Automation Developer - Digital & Processes

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S