TDC sælger sine erhvervscentre fra

TDC's erhvervscentre er ikke en del af kerneforretningen, og selskabet sælger dem nu fra. 84 medarbejdere skifter job, mens 15 er i overskud.

Artikel top billede

Klaus Pedersen, administrerende direktør i Business Nordic, oplyser, at TDC har solgt sine 13 erhvervscentre.

Lokal rådgivning og salg til erhvervslivet hører ikke under kerneforretningen i TDC, og derfor vælger landets største teleselskab nu at sælge sine 13 erhvervscentre fra. Salget betyder, at samtlige 35 TDC Erhvervscenter-forretninger i Danmark nu drives af andre end TDC.

"I lang tid har vi arbejdet efter en strategi om, at mere af vores salg skal flyttes over til partnere. Vores erfaring er, at en række partnere mere effektivt kan nå markedet, end vi kan," fortæller Klaus Pedersen, der er administrerende direktør i TDC's erhvervsdivision, Business Nordic.

Køberen af de 13 erhvervscentre er Tele-Punkt, som i forvejen driver flere erhvervscentre. Nu er der i alt 12 forskellige ejere af de 35 erhvervscentre.

"Partnerne har enten lokale rødder, eller også har de produkter, som passer godt ind med vores kerneforretning på produktområdet. Det har vist sig at være en stærk kombination ude i markedet," uddyber Klaus Pedersen.

Han fremhæver, at det har været vigtigt for TDC, at de 13 erhvervscentre fortsætter frem for eksempelvis at lukke dem. TDC skal være til stede lokalt, understreger han.

99 medarbejdere i spil

I øjeblikket er 99 medarbejdere tilknyttet de erhvervscentre, som Tele-Punkt nu overtager. De fleste følger med over i Tele-Punkt, men enkelte må se sig om efter et nyt job.

"Det er et spørgsmål om forskellige måder at drive centrene på. Vi tror på, at Tele-Punkt ved, hvordan driver forretningen på en rigtig og effektiv måde. Vi er ikke af den tro, at vi er bedst til at drive den slags, men det er Tele-Punkt og vores andre partnere," siger Klaus Pedersen.

Han afviser, at kvaliteten bliver forringet, selvom der nu er færre medarbejdere i de samme erhvervscentre.

Sidste år evaluerede TDC, hvordan selskabet ønskede at drive erhvervscentrene. Konklusionen var, at en større del af salget skulle ske igennem partnere frem for selskabets egne salgskanal.

Parterne har aftalt, at prisen for salget er hemmelig.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S