TDC sælger sine erhvervscentre fra

TDC's erhvervscentre er ikke en del af kerneforretningen, og selskabet sælger dem nu fra. 84 medarbejdere skifter job, mens 15 er i overskud.

Artikel top billede

Klaus Pedersen, administrerende direktør i Business Nordic, oplyser, at TDC har solgt sine 13 erhvervscentre.

Lokal rådgivning og salg til erhvervslivet hører ikke under kerneforretningen i TDC, og derfor vælger landets største teleselskab nu at sælge sine 13 erhvervscentre fra. Salget betyder, at samtlige 35 TDC Erhvervscenter-forretninger i Danmark nu drives af andre end TDC.

"I lang tid har vi arbejdet efter en strategi om, at mere af vores salg skal flyttes over til partnere. Vores erfaring er, at en række partnere mere effektivt kan nå markedet, end vi kan," fortæller Klaus Pedersen, der er administrerende direktør i TDC's erhvervsdivision, Business Nordic.

Køberen af de 13 erhvervscentre er Tele-Punkt, som i forvejen driver flere erhvervscentre. Nu er der i alt 12 forskellige ejere af de 35 erhvervscentre.

"Partnerne har enten lokale rødder, eller også har de produkter, som passer godt ind med vores kerneforretning på produktområdet. Det har vist sig at være en stærk kombination ude i markedet," uddyber Klaus Pedersen.

Han fremhæver, at det har været vigtigt for TDC, at de 13 erhvervscentre fortsætter frem for eksempelvis at lukke dem. TDC skal være til stede lokalt, understreger han.

99 medarbejdere i spil

I øjeblikket er 99 medarbejdere tilknyttet de erhvervscentre, som Tele-Punkt nu overtager. De fleste følger med over i Tele-Punkt, men enkelte må se sig om efter et nyt job.

"Det er et spørgsmål om forskellige måder at drive centrene på. Vi tror på, at Tele-Punkt ved, hvordan driver forretningen på en rigtig og effektiv måde. Vi er ikke af den tro, at vi er bedst til at drive den slags, men det er Tele-Punkt og vores andre partnere," siger Klaus Pedersen.

Han afviser, at kvaliteten bliver forringet, selvom der nu er færre medarbejdere i de samme erhvervscentre.

Sidste år evaluerede TDC, hvordan selskabet ønskede at drive erhvervscentrene. Konklusionen var, at en større del af salget skulle ske igennem partnere frem for selskabets egne salgskanal.

Parterne har aftalt, at prisen for salget er hemmelig.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    PensionDanmark

    AI Automation Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-partner til IT-Universitetet i København

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Centerchef til Center for Applikationer i PET

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job