KMD-tillidsmand tilfreds med nye ejere

Fællestillidsmand Erik Lykke Hansen er fortrøstningsfuld i forhold til den nye kapitalfondsejer og ATP.

Artikel top billede

KMD er netop blevet solgt for i omegnen af to milliarder kroner til kapitalfonden EQT og ATP.

Og det er fællestillidsmand Erik Lykke Hansen for de 3.000 medarbejdere på KMD godt tilfreds med.

"Vi er fortrøstningsfulde, for vi kan se at kapitalfonden ikke har afviklet nogle af de selskaber det har købt. Omsætningen og antallet af medarbejdere stiger faktisk," siger han til Computerworld.

Tidligere har tillidsmanden ellers været meget nervøs for om der ville blive taget hensyn til medarbejderne under et salg.

Tillidsmanden oplyser, at han samtidig glæder sig over, at KMD er blevet solgt som et samlet selskabet, hvor kun bygningerne til en værdi af 1,4 milliarder kroner er forblevet hos KL.

Flere købere

Ifølge tillidsmanden har flere købere været med helt frem til målstregen.

Erik Lykke Hansen vil ikke røbe, hvem de andre interesserede købere er, men direkte adspurgt, om han er tilfreds med de nye ejere frem for andre bejlere, er svaret et ja.

Computerworld har tidligere været inde på, hvem der ellers har været interesseret i KMD, herunder Asger Jensby inden IT Factory-skandalen brød ud, Ib Kunøe, norske EDB Business Partner og HP og EDS.

Alle har dog trukket sig inden finalen.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest