KMD-tillidsmand tilfreds med nye ejere

Fællestillidsmand Erik Lykke Hansen er fortrøstningsfuld i forhold til den nye kapitalfondsejer og ATP.

Artikel top billede

KMD er netop blevet solgt for i omegnen af to milliarder kroner til kapitalfonden EQT og ATP.

Og det er fællestillidsmand Erik Lykke Hansen for de 3.000 medarbejdere på KMD godt tilfreds med.

"Vi er fortrøstningsfulde, for vi kan se at kapitalfonden ikke har afviklet nogle af de selskaber det har købt. Omsætningen og antallet af medarbejdere stiger faktisk," siger han til Computerworld.

Tidligere har tillidsmanden ellers været meget nervøs for om der ville blive taget hensyn til medarbejderne under et salg.

Tillidsmanden oplyser, at han samtidig glæder sig over, at KMD er blevet solgt som et samlet selskabet, hvor kun bygningerne til en værdi af 1,4 milliarder kroner er forblevet hos KL.

Flere købere

Ifølge tillidsmanden har flere købere været med helt frem til målstregen.

Erik Lykke Hansen vil ikke røbe, hvem de andre interesserede købere er, men direkte adspurgt, om han er tilfreds med de nye ejere frem for andre bejlere, er svaret et ja.

Computerworld har tidligere været inde på, hvem der ellers har været interesseret i KMD, herunder Asger Jensby inden IT Factory-skandalen brød ud, Ib Kunøe, norske EDB Business Partner og HP og EDS.

Alle har dog trukket sig inden finalen.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Software Architect

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT Korsør

    Region Sjælland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Bliv IT-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets IT-organisation, Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,