KMD-tillidsmand tilfreds med nye ejere

Fællestillidsmand Erik Lykke Hansen er fortrøstningsfuld i forhold til den nye kapitalfondsejer og ATP.

Artikel top billede

KMD er netop blevet solgt for i omegnen af to milliarder kroner til kapitalfonden EQT og ATP.

Og det er fællestillidsmand Erik Lykke Hansen for de 3.000 medarbejdere på KMD godt tilfreds med.

"Vi er fortrøstningsfulde, for vi kan se at kapitalfonden ikke har afviklet nogle af de selskaber det har købt. Omsætningen og antallet af medarbejdere stiger faktisk," siger han til Computerworld.

Tidligere har tillidsmanden ellers været meget nervøs for om der ville blive taget hensyn til medarbejderne under et salg.

Tillidsmanden oplyser, at han samtidig glæder sig over, at KMD er blevet solgt som et samlet selskabet, hvor kun bygningerne til en værdi af 1,4 milliarder kroner er forblevet hos KL.

Flere købere

Ifølge tillidsmanden har flere købere været med helt frem til målstregen.

Erik Lykke Hansen vil ikke røbe, hvem de andre interesserede købere er, men direkte adspurgt, om han er tilfreds med de nye ejere frem for andre bejlere, er svaret et ja.

Computerworld har tidligere været inde på, hvem der ellers har været interesseret i KMD, herunder Asger Jensby inden IT Factory-skandalen brød ud, Ib Kunøe, norske EDB Business Partner og HP og EDS.

Alle har dog trukket sig inden finalen.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks