260 Motorola-ansatte fyret i Aalborg

Det lykkedes ikke at sikre 260 mobiludviklerjob i Motorolas afdeling i Aalborg.

Artikel top billede

Motorolas udviklingsafdeling i Aalborg sender alle sine ansatte på gaden. Det lykkedes ikke at finde en køber til den 260 mand store afdeling.

Motorolas danske administrerende direkør oplyser til fagbladet Ingeniøren, at man har været i kontakt med flere end 100 virksomheder for at sikre de mange arbejdspladser, men altså uden held.

I november fremsatte den amerikanske moderorganisation en række sparekrav, som altså nu har fået helt håndgribelig betydning for de ansatte i Aalborg.

Den skrappe Motorola-kur skal finde 800 millioner dollars i besparelser, og koster 3.000 mennesker jobbet globalt. Udover Danmark er det især England, Frankrig og Italien, der er berørt.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job