RTX Telecom: Vi er fast besluttet på at overleve

RTX Telecom kæmper videre på trods af det ene lammende millionunderskud efter det andet.

Artikel top billede

""I RTX Teknologi er de værste konkurrenter i høj grad kundernes egne udviklingsafdelinger," siger administrerende direktør Tage Rasmussen.

År ud og år ind har telekommunikations-koncernen RTX Telecom præsteret det ene millionunderskud efter det andet, og det netop overståede 2007/08-regnskab er ikke nogen undtagelse.

Alene det sidste år har budt på flere kedelige overskrifter: "Ny dukkert til RTX Telecom", "Pengene vælter ud af RTX Telecom" - "Pengene fosser fortsat ud af det nordjyske mobiludviklingsselskab RTX Telecom" og "RTX efter Skype-flop: Slut med de vilde planer".

Computerworld har spurgt Tage Rasmussen, som er administrerende direktør for telekommunikations-koncernen, om RTX kan blive ved med at overleve de store underskud:

"Vi er i hvert fald fast besluttet på at overleve, og det synes jeg også, der er al mulig grund til at tro, at vi gør," forsikrer Tage Rasmussen, der tilføjer, at RTX de senere år har arbejdet hårdt på at vende røde tal til sorte.

Flere lyspunkter

Et af tegnene på, at RTX er på vej i den rigtige retning, er, at nettoomsætningen sidste år steg med knap 21 procent til 250 millioner kroner mod 207 millioner forrige år.

Driftsresultatet er sprunget i vejret fra minus 96 millioner forrige år til minus 21 millioner i 2007/08.

Endelig er resultatet efter skat steget fra minus 47 millioner kroner til minus 26 millioner, hvilket er en voldsom forbedring om end stadig et underskud, der er til at tage og føle på.

Til gengæld går det den forkerte vej for både koncernens likvider og egenkapitalen, der er faldet med henholdsvis 16 og 36 millioner kroner.

Næsten ingen dansk konkurrence

Ifølge direktøren afhænger konkurrencen meget af, hvilket af de tre forretningsenheder, der kigges på.

"I RTX Teknologi er de værste konkurrenter i høj grad kundernes egne udviklingsafdelinger, men der er selvfølgelig også andre konkurrenter, hvor de to største er den franske virksomhed Inventel og den engelske Tes," siger Tage Rasmussen.

Han ser ikke rigtig nogle konkurrenter på det danske marked måske med undtagelse fra det gamle Kirk Telecom, der nu er en del af den internationale Polycom-koncern.

De tre forretningsområder i RTX-koncernen hedder helt korrekt: RTX Technology, RTX Products og RTX Network Systems.

Latinamerikansk vækst

Væksten skal fremover primært komme fra Latinamerika, hvor RTX har datterselskaber i Mexico og et nyoprettet et i Brasilien.

"Den brasilianske regering har besluttet at presse operatørerne til at bringe telefoni og bredbånd ud til en væsentlig større del af befolkningen, og det er godt for os og vores netværksløsning" fortæller RTX-direktøren.

Latin-amerikansk turbo

Ud af Brasiliens cirka 5.500 byer har kun cirka halvdelen adgang til bredbånd, og kun fem procent af befolkningen har adgang til bredbånd, mens telepenetrationen er oppe på 25 procent.

"Det er ret svært at finde de helt store investeringsmidler, men vi har en god teknologi, som tillader operatørerne at investere i takt med, at de får flere kunder, uden at skulle finansiere kæmpestore netværksinvesteringer på forhånd," siger Tage Rasmussen.

Han ser både Brasilien og Mexico som væsentlige bidragydere til omsætning og indtjening fremover.

Latinamerikansk turbo

I øjeblikket kommer 10 procent af RTX Telecoms omsætning i Latinamerika fra forretningsenheden Networks, men i løbet af to-tre år skal koncernens tre forretningsområder være lige store i Latinamerika, "så vi regner med en markant vækst i Latinamerika," lyder det.

I sommer solgte RTX datterselskabet RTX Healthcare fra, fordi virksomheden "var langt fra" de andre RTX-selskaber, som alle beskæftiger sig med telekommunikation og trådløs teknologi.

Forventningerne til indeværende år er en svag stigning i omsætningen og endnu en markant forbedring af driftsresultatet til et stort rundt nul.

Alt tyder altså på, at RTX-direktøren får ret i sin forventning om, at den store leverandør af kommunikationsudstyr ikke bare overlever, men måske også på et tidspunkt begynder at tjene penge.

RTX Telecom ejes af boet efter den forhenværende nu afdøde RTX-direktør Jørgen Elbæk samt Jens Hansen og Jens Toftgaard Petersen med godt 23 procent, mens andre 4.700 aktionærer ejer aktier svarende til omtrent 69 procent af selskabet. Herudover sidder blandt andet medlemmer af bestyrelsen på mindre aktieposter.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura