Pc-producenten Zitech er gået konkurs

I september lukkede it-kæden Zitech to af sine fem butikker, og nu er virksomheden gået konkurs.

Artikel top billede

Den danske it-producent Zitech, der i mange år var blandt de 10 største pc-mærker i Danmark, er gået konkurs.

Ifølge crn.dk var det et momskrav på 2,6 millioner kroner fra Skat, der knækkede nakken på den danske producent.

Formelt er Zitechs moderselskab anpartsselskabet Remedan, der rammes af konkursen. Som kurator er udnævnt advokaten Jørgen B. Elmer, og det bliver ham, som skal tage stilling til, om de resterende Zitech-butikker overlever.

Efter lukningen af butikkerne i Næstved og Fields i Ørestaden har kæden butikker tilbage i Frederiksberg, Lyngby og i Allerød, hvor hovedkvarteret samtidig har til huse.

Tilbagegang

Zitech blev etableret i 1990 og ejes i dag af René Nortung og Mette Wulff. Ud over at producere computere sælger Zitech også løsdele og andet it-grej i kædens butikker.

I det seneste regnskab, der er fra 2006/07, omsatte Zitech for godt en halv milliard kroner, mens resultatet før skat endte på minus 3,4 millioner kroner.

Tilbage i halvfemserne havde Zitech otte butikker på Sjælland og Fyn inklusiv en jysk variant i Aalborg.

Antallet af medarbejdere faldt fra 137 i regnskabsåret 2005/06 til 98 i 2006/07. Såvel egenkapital som aktiver er også faldet markant de sidste par år.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S