Dramatisk bredbånds-prisfald koster flere konkurser

På bare ét år er prisen for en to megabit ADSL-forbindelse faldet til det halve. Det dramatiske prisfald vil koste flere selskaber livet, vurderer teleanalytiker.

Artikel top billede

Priserne på bredbånd i Danmark rasler ned, og det er ikke et udtryk for et teknologisk gennembrud. Derimod er det udtryk for en heftig priskonkurrence, som vil tage livet af de svageste udbydere, vurderer teleanalytiker John Strand fra Strand Consult.

"Priserne kommer yderligere ned. Konkurrencen bliver først skærpet nu - det mobile bredbånd medvirker til det. Elselskaberne har efterhånden udrullet fiber til en del, og udbyderne af kabel-tv er ved at tilbyde nogle rigtig gode produkter," siger John Strand.

I IT- og Telestyrelsens undersøgelse Bredbåndskortlægning 2008 fremgår det, at den billigste to megabit ADSL-forbindelse kostede 328 kroner pr. 1. oktober 2007. Året efter var prisen dalet til 169 kroner - et fald på 48 procent.

Selskaberne kæmper en indædt kamp om at kapre kunder, og den hårde kamp vil fortsætte nogle år endnu, spår teleanalytikeren.

"Det vil vare tre til fem år, før vi ser en konsolidering på det danske bredbåndsmarked. Den finansielle krise vil dog måske sætte fart på processen," uddyber John Strand.

Han fremhæver, at branchen kommer til at opleve en darwinistisk proces, hvor de bedst egnede overlever, mens de svageste dør.

Forstår ikke prisfokus

John Strand undrer sig over, at ministeren såvel som IT- og Telestyrelsen fokuserer så meget på bredbåndspriserne eller telepriserne i det hele taget, når disse prisfald finder sted.

"Jeg forstår ikke, hvorfor politikerne blander sig i det her. Jeg må konstatere, at konkurrencen i branchen fungerer markant bedre på teleområdet end i den finansielle sektor, pensionsområdet eller fødevareområdet," siger John Strand.

Han afviser, at konkurrencen har behov for politisk indgriben for at sikre billigere bredbånd til danskerne.

"Konkurrencen fungerer fantastisk. Priserne falder hurtigere, end kundernes efterspørgsel får markedet til at vækste," vurderer John Strand.

En OECD-undersøgelse viste tidligere på året, at den billigste pris per megabit var 8,7 kroner, mens Japan med 67 øre var billigst blandt OECD-landene.

IT- og Telestyrelsens rapport Bredbåndskortlægning 2008 er tilgængelig på styrelsens hjemmeside og kan hentes her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Dansk erhvervsliv er en del af frontlinjen

    Digitalt forsvar handler ikke blot om det militære men om at beskytte civilsamfundets funktion, påpeger Thomas Nissen i Dansk Erhverv.

    En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

    Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

    Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

    Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

    Lars Jacobsen

    Chefredaktør på Computerworld

    Se alle Lars's artikler her

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Kickstart din karriere og bliv IT-supporterelev hos Haderslev Kaserne

    Sydjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Presales Lead End User Services

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    DevOps Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S