Motorola i Aalborg lukker endegyldigt

Det er ikke lykkedes Motorola at finde at en køber til udviklingsafdelingen i Aalborg, og forretningen afvikles.

Artikel top billede

Det har ikke været muligt at finde en køber til Motorola i Aalborg, siger Bo Wassberg, administrerende direktør i Motorola Danmark. PR-foto

Trods bestræbelserne på at finde en køber, der ville overtage 260 kompetente mobiludviklere, som kan skabe en mobiltelefon fra bunden, er det ikke lykkedes at finde en køber til afdelingen i Aalborg, der lukker endegyldigt.

"Det er en kedelig historie. Vi har mere eller mindre tilbudt udviklingsafdelingen åbent på markedet, så hvis der var nogen, der havde lyst til at overtage stedet, så var vi åbne for det.

Men det har ikke været muligt at finde løsninger i den retning, så vi har desværre besluttet at lukke ned, og er i gang med at afvikle forretningen," siger administrerende direktør i Motorola Danmark, Bo Wassberg, til Computerworld.

Han forklarer, at Motorolas mobiltelefonforretning på verdensplan er tabsgivende, og at det har tvunget koncernen til reducere omkostninger og tage nogle drastiske strategiske beslutninger med hensyn til fremtidige platforme og produkter.

"Dermed var der overskudskapacitet på udviklere, og det ramte desværre Aaalborg."

I december blev alle 260 medarbejdere opsagt, og de blev fritstillet kort før jul. Der arbejdes i øjeblikket på at skaffe nye ansættelser til de fyrede med blandt andet jobmesser.

Annonce

Annonceindlæg fra Cognizant

93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse