Motorola i Aalborg lukker endegyldigt

Det er ikke lykkedes Motorola at finde at en køber til udviklingsafdelingen i Aalborg, og forretningen afvikles.

Artikel top billede

Det har ikke været muligt at finde en køber til Motorola i Aalborg, siger Bo Wassberg, administrerende direktør i Motorola Danmark. PR-foto

Trods bestræbelserne på at finde en køber, der ville overtage 260 kompetente mobiludviklere, som kan skabe en mobiltelefon fra bunden, er det ikke lykkedes at finde en køber til afdelingen i Aalborg, der lukker endegyldigt.

"Det er en kedelig historie. Vi har mere eller mindre tilbudt udviklingsafdelingen åbent på markedet, så hvis der var nogen, der havde lyst til at overtage stedet, så var vi åbne for det.

Men det har ikke været muligt at finde løsninger i den retning, så vi har desværre besluttet at lukke ned, og er i gang med at afvikle forretningen," siger administrerende direktør i Motorola Danmark, Bo Wassberg, til Computerworld.

Han forklarer, at Motorolas mobiltelefonforretning på verdensplan er tabsgivende, og at det har tvunget koncernen til reducere omkostninger og tage nogle drastiske strategiske beslutninger med hensyn til fremtidige platforme og produkter.

"Dermed var der overskudskapacitet på udviklere, og det ramte desværre Aaalborg."

I december blev alle 260 medarbejdere opsagt, og de blev fritstillet kort før jul. Der arbejdes i øjeblikket på at skaffe nye ansættelser til de fyrede med blandt andet jobmesser.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse