Motorola i Aalborg lukker endegyldigt

Det er ikke lykkedes Motorola at finde at en køber til udviklingsafdelingen i Aalborg, og forretningen afvikles.

Artikel top billede

Det har ikke været muligt at finde en køber til Motorola i Aalborg, siger Bo Wassberg, administrerende direktør i Motorola Danmark. PR-foto

Trods bestræbelserne på at finde en køber, der ville overtage 260 kompetente mobiludviklere, som kan skabe en mobiltelefon fra bunden, er det ikke lykkedes at finde en køber til afdelingen i Aalborg, der lukker endegyldigt.

"Det er en kedelig historie. Vi har mere eller mindre tilbudt udviklingsafdelingen åbent på markedet, så hvis der var nogen, der havde lyst til at overtage stedet, så var vi åbne for det.

Men det har ikke været muligt at finde løsninger i den retning, så vi har desværre besluttet at lukke ned, og er i gang med at afvikle forretningen," siger administrerende direktør i Motorola Danmark, Bo Wassberg, til Computerworld.

Han forklarer, at Motorolas mobiltelefonforretning på verdensplan er tabsgivende, og at det har tvunget koncernen til reducere omkostninger og tage nogle drastiske strategiske beslutninger med hensyn til fremtidige platforme og produkter.

"Dermed var der overskudskapacitet på udviklere, og det ramte desværre Aaalborg."

I december blev alle 260 medarbejdere opsagt, og de blev fritstillet kort før jul. Der arbejdes i øjeblikket på at skaffe nye ansættelser til de fyrede med blandt andet jobmesser.

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S