Investorer straffer Apple for sygdom

Apple har taget mod en bredside på aktiemarkedet, og i krogene rumler rygter om søgsmål for at vildlede investorerne. Men det er helt ude i hampen, mener dansk ekspert. Apple har handlet korrekt.

Artikel top billede

Steve Jobs fra 1984 til 2008. Arkivfotos

Aktiemarkedet reagerede hårdt på nyheden om, at Apples direktør og grundlægger, Steve Jobs, forlader selskabet for en periode.

Således mistede Apple syv procent af selskabets værdi, da investorer i stor stil solgte Apple-aktier som reaktion på Jobs' mail til medarbejderne.

For at gøre ondt værre skriver nyhedsbureauet Reuters, at Apple sandsynligvis kan se frem til søgsmål for at have vildledt investorerne.

Apple har nemlig flere gange benægtet Jobs' sygdom, og så sent som for ni dage siden skrev Steve Jobs i en mail, at han ganske vist led af en hormonforstyrrelse, men ellers havde det fint.

Investorer føler sig vildledt

Investorerne kritiserer Apple og Jobs, der for nyligt blev kåret som en af verdens mest magtfulde personer, for at have været for langsomme til at informere om direktørens sygdom.

Da Steve Jobs i 2004 fik konstateret en sjælden form for kræft i bugspytskirtlen, holdt selskabet på oplysningen i ni måneder.

Ligeledes mener investorerne, at Apple har været for dårlige til at planlægge tiden efter Jobs.

Siden sin sygdom har Jobs overladt mere og mere ansvar til andre personer i selskabet. Blandt andet bliver de vigtige pressekonferencer i højere grad end tidligere styret af andre end Jobs selv.

Da Jobs i januar meldte afbud til Macworld-konferencen i San Francisco, var det således den trofaste 'side kick', marketingchef Phil Schiller, der stod for præsentationen af selskabets nye produkter.

Apple har handlet korrekt

Spørger man Steen Thomsen, professor i virksomhedsledelse fra Copenhagen Business School, har de kritiske investorer da heller ikke noget af komme efter.

"Med det jeg kender til sagen, kan jeg ikke se noget kritisabelt i forløbet," siger han.

"Vi har jo at gøre med et menneske i en situation, hvor han har en masse at tænke over. Så vil der altid bagefter være et eller andet, som man kunne have gjort anderledes," vurderer han.

Han karakteriserer investorerne som opportunister.

"Det er jo ikke Gud, der leder Apple. Problemet er, at Steve Jobs bliver holdt op mod idealstadiet, og det er der ingen, der kan holde til," mener Steen Thomsen.

Steve Jobs overlader frem til juli roret til driftchefen Tim Cook. Han stod også i spidsen for selskabet, da Jobs i 2004 var sygemeldt efter sin kræftoperation.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Sr. Software Engineer for Accounting & Data Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S