Politiets sagsbehandlingssystem (PolSag)

November 2004: Der indgås forlig om flerårsaftale for politiet. Aftalen rummer systemmodernisering.

Januar 2005: Politikerne i Folketinget giver grønt lys til en it-systemmodernisering i politiet.

Januar 2006: Politiet tegner kontrakt med CSC for at få lavet en kravspecifikation. Oprindelig tidsplan: Polsag forventes taget i brug i 2008 og systemet forventes implementeret i alle kredse i 2009.

November 2006: Politiet er klar til at tegne kontrakt om den endelige udvikling af Polsag. Prisen forventes at blive cirka 153 millioner kroner.

April 2007: Justitsministeriet beder om flere penge. Prisen vurderes at være steget til 221 millioner kroner. Ny tidsplan betyder at systemet er færdigimplementeret i midten af 2010. CSC vælges som leverandør.

Juni 2008: CSC afleverer den sidste af fire designfaser.

September 2008: Designet godkendes. Konstruktionen af systemet går i gang.

December 2008: Status på projektet er en forsinkelse på cirka tre måneder og Rigspolitiet forventer, at udrulning begynder i slutningen af 2009.

Status

Samlet pris: 221 millioner kroner
Forventet pris: 153 millioner kroner
Overskridelse i forhold til estimat: 44 procent
Forsinkelse i forhold til oprindelig tidsplan: 15 måneder
Projektets varighed: cirka seks år (forventet)

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos