Politiets sagsbehandlingssystem (PolSag)

November 2004: Der indgås forlig om flerårsaftale for politiet. Aftalen rummer systemmodernisering.

Januar 2005: Politikerne i Folketinget giver grønt lys til en it-systemmodernisering i politiet.

Januar 2006: Politiet tegner kontrakt med CSC for at få lavet en kravspecifikation. Oprindelig tidsplan: Polsag forventes taget i brug i 2008 og systemet forventes implementeret i alle kredse i 2009.

November 2006: Politiet er klar til at tegne kontrakt om den endelige udvikling af Polsag. Prisen forventes at blive cirka 153 millioner kroner.

April 2007: Justitsministeriet beder om flere penge. Prisen vurderes at være steget til 221 millioner kroner. Ny tidsplan betyder at systemet er færdigimplementeret i midten af 2010. CSC vælges som leverandør.

Juni 2008: CSC afleverer den sidste af fire designfaser.

September 2008: Designet godkendes. Konstruktionen af systemet går i gang.

December 2008: Status på projektet er en forsinkelse på cirka tre måneder og Rigspolitiet forventer, at udrulning begynder i slutningen af 2009.

Status

Samlet pris: 221 millioner kroner
Forventet pris: 153 millioner kroner
Overskridelse i forhold til estimat: 44 procent
Forsinkelse i forhold til oprindelig tidsplan: 15 måneder
Projektets varighed: cirka seks år (forventet)

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S