Politiets sagsbehandlingssystem (PolSag)

November 2004: Der indgås forlig om flerårsaftale for politiet. Aftalen rummer systemmodernisering.

Januar 2005: Politikerne i Folketinget giver grønt lys til en it-systemmodernisering i politiet.

Januar 2006: Politiet tegner kontrakt med CSC for at få lavet en kravspecifikation. Oprindelig tidsplan: Polsag forventes taget i brug i 2008 og systemet forventes implementeret i alle kredse i 2009.

November 2006: Politiet er klar til at tegne kontrakt om den endelige udvikling af Polsag. Prisen forventes at blive cirka 153 millioner kroner.

April 2007: Justitsministeriet beder om flere penge. Prisen vurderes at være steget til 221 millioner kroner. Ny tidsplan betyder at systemet er færdigimplementeret i midten af 2010. CSC vælges som leverandør.

Juni 2008: CSC afleverer den sidste af fire designfaser.

September 2008: Designet godkendes. Konstruktionen af systemet går i gang.

December 2008: Status på projektet er en forsinkelse på cirka tre måneder og Rigspolitiet forventer, at udrulning begynder i slutningen af 2009.

Status

Samlet pris: 221 millioner kroner
Forventet pris: 153 millioner kroner
Overskridelse i forhold til estimat: 44 procent
Forsinkelse i forhold til oprindelig tidsplan: 15 måneder
Projektets varighed: cirka seks år (forventet)

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk systemansvarlig / ingeniør inden for taktisk datalink

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job