Thrane & Thrane fyrer hver syvende

Fremgangen er gået i stå for den tidligere succesvirksomhed Thrane & Thrane. Det danske selskab fyrer 90 medarbejdere.

Artikel top billede

Walther Thygesen, direktør i telekommunikationsvirksomheden Thrane & Thrane, fyrer 90 af selskabets 700 medarbejdere.

Den danske virksomhed Thrane & Thrane bliver nu også ramt af nedgangstiderne.

Selskabet har i dag meddelt Fondsbørsen, at det er nødvendigt at fyre 90 af de godt 700 medarbejdere. De fyrede skal hovedsageligt findes inden for produktionen af virksomhedens produkter.

Dermed ligger producenten af trådløs kommunikation sig i slipstrømmen af flere af verdens it- og teleselskaber, der alle har måtte sige farvel til medarbejdere.

Ifølge selskabets ledelse betyder fyringerne, at Thrane & Thrane sparer 30 millioner kroner årligt.

Det vil dog først stå klart, hvor meget selskabet præcist ender med at spare ved fyringerne, når selskabet 26. februar kan offentliggøre regnskabet for trejde kvartal af 2008, der hos Thrane & Thrane løber fra 1. november til 31. januar.

Supersælgeren fejlede

Thrane & Thrane er en af verdens ledende virksomheder inden for produktion af satellit-kommunikationsudstyr, og dagens fyringer markerer et brud med selskabets fortid.

Gennem årerne har Thrane & Thrane været kendetegnet ved dets succes.

For at fortsætte den succes blev supersælgeren Walther Thygesen ansat som ny direktør i september 2007. Dengang var målsætningen at fordoble virksomhedens omsætning på tre år.

Thygesen kom fra en stilling som vice president og general manager hos HP Danmark, og har desuden en fortid med topstillinger hos flere af it-branchens tunge drenge.

Udgifterne til gennemsyn

I selskabets meddelelse til Fondsbørsen forsikrer det, at salget af dets produkter stadig går efter planen, men finanskrisen har gjort markedet usikkert.

Derfor er Thrane & Thrane nødt til at sige farvel til 90 ansatte, hedder det.

Tidligere er store dele af produktionen blevet outsourcet, og nu vil udgifterne til udvikling, systemer, salg og administration også blive gået igennem med tættekam for at finde steder at spare, står der i fondsbørsmeddelsen.

De besparelser vil blive ført ud i livet i løbet af foråret og sommeren.

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

Katrine Køpke Rasmussen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S