Apples ledelse aldeles tavs om Steve Jobs helbred

U.S. Securities and Exchange Commission undersøger nu, om Apple har misinformeret sine aktionærer om Steve Jobs sygdom. Apple selv siger ikke mere, end Jobs selv har fortalt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apples ledelse afslørede ingen nye detaljer om direktøren Steve Jobs helbred, da de i går, onsdag, holdt pressemøde. Det skete samtidig med, at det i en rapport kom frem, at Apples officielle udtalelser vedrørende Steve Jobs sygdom er ved at blive undersøgt.

Steve Jobs afslørede sidste uge, at han af helbredsmæssige årsager ville tage orlov indtil slutningen af juni. Han fortalte, at hans sygdom er "mere kompleks", end han først havde troet, da han 5. januar afslørede, at hans nylige vægttab var resultatet af en hormonel ubalance.

"Det er Steve, der er direktør for Apple, og han har tænkt sig stadig at være involveret i alle større, strategiske beslutninger, mens Tim vil overtage det daglige ansvar," sagde Peter Oppenheimer, der er økonomidirektør for Apple.

Det er nøjagtig det samme, som firmaet sagde i sidste uge.

Da han blev spurgt, om han ville overtage jobbet permanent, hvis det viser sig, at Steve Jobs ikke kommer tilbage, svarede Tim Cook, at Apples stærke kultur betyder, at firmaet ville kunne klare sig godt under mange forskellige mennesker i den nuværende ledelse.

"Vores firmas værdier er ekstremt rodfæstede. Vi tror på, at vi eksisterer for at skabe fantastiske produkter, og det vil ikke ændre sig," sagde han.

Tim Cook pointerer, at lige meget hvem, der sidder som direktør, så vil disse værdier betyde, at Apple vil klare sig rigtig godt.

Steve Jobs gennemgik i 2004 en operation for kræft i bugspytkirtlen, og sidste år satte hans magre udseende gang i rygterne om, at den karismatiske direktør igen havde dårligt helbred. De mange spekulationer har startet en debat om, i hvor høj grad firmaer bør informere deres aktionærer om ledernes helbred.

Officiel undersøgelse

Ifølge en Bloomberg-rapport, der blev frigivet onsdag, er det amerikanske finanstilsyn, SEC, ved at undersøge, om Apple har misinformeret aktionærerne i deres officielle udtalelser vedrørende Steve Jobs helbred.

Rapporten citerer en anonym kilde, der er "bekendt med emnet", og den pointerer i øvrigt, at en undersøgelse ikke i sig selv betyder, at SEC har beviser for, at Apple har handlet forkert. SEC afviser at udtale sig om emnet.

Det er ikke helt klart, hvor meget folk i Apple kender til detaljerne vedrørende Steve Jobs helbred. Men Jobs selv har gjort meget ud af at forsikre medarbejdere og aktionærer om, at ledelsen støtter ham helt og holdent.

"Som administrerende direktør vil jeg stadig være involveret i større strategiske beslutninger, mens jeg er væk," skrev han i sidste uges brev til de ansatte.

"Og ledelsen støtter denne plan fuldstændigt," understregede Steve Jobs.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura