Apples ledelse aldeles tavs om Steve Jobs helbred

U.S. Securities and Exchange Commission undersøger nu, om Apple har misinformeret sine aktionærer om Steve Jobs sygdom. Apple selv siger ikke mere, end Jobs selv har fortalt.

Artikel top billede

Computerworld News Service: Apples ledelse afslørede ingen nye detaljer om direktøren Steve Jobs helbred, da de i går, onsdag, holdt pressemøde. Det skete samtidig med, at det i en rapport kom frem, at Apples officielle udtalelser vedrørende Steve Jobs sygdom er ved at blive undersøgt.

Steve Jobs afslørede sidste uge, at han af helbredsmæssige årsager ville tage orlov indtil slutningen af juni. Han fortalte, at hans sygdom er "mere kompleks", end han først havde troet, da han 5. januar afslørede, at hans nylige vægttab var resultatet af en hormonel ubalance.

"Det er Steve, der er direktør for Apple, og han har tænkt sig stadig at være involveret i alle større, strategiske beslutninger, mens Tim vil overtage det daglige ansvar," sagde Peter Oppenheimer, der er økonomidirektør for Apple.

Det er nøjagtig det samme, som firmaet sagde i sidste uge.

Da han blev spurgt, om han ville overtage jobbet permanent, hvis det viser sig, at Steve Jobs ikke kommer tilbage, svarede Tim Cook, at Apples stærke kultur betyder, at firmaet ville kunne klare sig godt under mange forskellige mennesker i den nuværende ledelse.

"Vores firmas værdier er ekstremt rodfæstede. Vi tror på, at vi eksisterer for at skabe fantastiske produkter, og det vil ikke ændre sig," sagde han.

Tim Cook pointerer, at lige meget hvem, der sidder som direktør, så vil disse værdier betyde, at Apple vil klare sig rigtig godt.

Steve Jobs gennemgik i 2004 en operation for kræft i bugspytkirtlen, og sidste år satte hans magre udseende gang i rygterne om, at den karismatiske direktør igen havde dårligt helbred. De mange spekulationer har startet en debat om, i hvor høj grad firmaer bør informere deres aktionærer om ledernes helbred.

Officiel undersøgelse

Ifølge en Bloomberg-rapport, der blev frigivet onsdag, er det amerikanske finanstilsyn, SEC, ved at undersøge, om Apple har misinformeret aktionærerne i deres officielle udtalelser vedrørende Steve Jobs helbred.

Rapporten citerer en anonym kilde, der er "bekendt med emnet", og den pointerer i øvrigt, at en undersøgelse ikke i sig selv betyder, at SEC har beviser for, at Apple har handlet forkert. SEC afviser at udtale sig om emnet.

Det er ikke helt klart, hvor meget folk i Apple kender til detaljerne vedrørende Steve Jobs helbred. Men Jobs selv har gjort meget ud af at forsikre medarbejdere og aktionærer om, at ledelsen støtter ham helt og holdent.

"Som administrerende direktør vil jeg stadig være involveret i større strategiske beslutninger, mens jeg er væk," skrev han i sidste uges brev til de ansatte.

"Og ledelsen støtter denne plan fuldstændigt," understregede Steve Jobs.

Oversat af Marie Dyekjær Eriksen

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forretningskonsulent med fokus på Forsvarets ERP-løsning, DeMars

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job