Apple Macintosh 128K

Artikel top billede

Foto: Wikimedia Commons/Marco Mioli

Tilbage til artiklen Kan du huske din første Macintosh?

Den famøse første udgave, som blev udgangspunkt for firmaets fremtid til den dag i dag, byggede på et ganske enkelt koncept. Den skulle være simpel, brugervenlig og generelt afvige helt og aldeles fra normen på daværende tidspunkt.

Tanken var, at der måtte være et marked for dem, som ikke gad rode med udvidelsesporte, ledningsnet og al det andet, der ellers var en del af oplevelsen. En ide, som stadig giver anledning til visse gnidninger mellem Mac- og Pc-folket.

'Baby-Lisa'

På den teknologiske front var den originale Mac ikke nogen videre landevinding. 9" display i sort/hvid, 128 kb RAM, 3,5" diskettedrev og en Motorola processor som kørte med bare 8 MHz.

Men det, der gjorde Mac til noget helt, helt særligt, var måden man brugte den på. Slut med tekstbaserede styresystemer og kommandolinjer. Mac kom med et komplet brugerinterface (GUI), tekstbehandling på skærmen og et tegneprogram.

Den større model, Lisa, havde godt nok også et GUI, men Mac kostede kun en fjerdedel af Lisa, så nu fik folket for alvor adgang til at kunne styre det hele med en mus, i stedet for keyboard.

Tilbage til artiklen Kan du huske din første Macintosh?

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

Senior Developer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S