Apple Macintosh 128K

Artikel top billede

Foto: Wikimedia Commons/Marco Mioli

Tilbage til artiklen Kan du huske din første Macintosh?

Den famøse første udgave, som blev udgangspunkt for firmaets fremtid til den dag i dag, byggede på et ganske enkelt koncept. Den skulle være simpel, brugervenlig og generelt afvige helt og aldeles fra normen på daværende tidspunkt.

Tanken var, at der måtte være et marked for dem, som ikke gad rode med udvidelsesporte, ledningsnet og al det andet, der ellers var en del af oplevelsen. En ide, som stadig giver anledning til visse gnidninger mellem Mac- og Pc-folket.

'Baby-Lisa'

På den teknologiske front var den originale Mac ikke nogen videre landevinding. 9" display i sort/hvid, 128 kb RAM, 3,5" diskettedrev og en Motorola processor som kørte med bare 8 MHz.

Men det, der gjorde Mac til noget helt, helt særligt, var måden man brugte den på. Slut med tekstbaserede styresystemer og kommandolinjer. Mac kom med et komplet brugerinterface (GUI), tekstbehandling på skærmen og et tegneprogram.

Den større model, Lisa, havde godt nok også et GUI, men Mac kostede kun en fjerdedel af Lisa, så nu fik folket for alvor adgang til at kunne styre det hele med en mus, i stedet for keyboard.

Tilbage til artiklen Kan du huske din første Macintosh?

Annonceindlæg fra DE-CIX

Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura