Apple Macintosh 128K

Artikel top billede

Foto: Wikimedia Commons/Marco Mioli

Tilbage til artiklen Kan du huske din første Macintosh?

Den famøse første udgave, som blev udgangspunkt for firmaets fremtid til den dag i dag, byggede på et ganske enkelt koncept. Den skulle være simpel, brugervenlig og generelt afvige helt og aldeles fra normen på daværende tidspunkt.

Tanken var, at der måtte være et marked for dem, som ikke gad rode med udvidelsesporte, ledningsnet og al det andet, der ellers var en del af oplevelsen. En ide, som stadig giver anledning til visse gnidninger mellem Mac- og Pc-folket.

'Baby-Lisa'

På den teknologiske front var den originale Mac ikke nogen videre landevinding. 9" display i sort/hvid, 128 kb RAM, 3,5" diskettedrev og en Motorola processor som kørte med bare 8 MHz.

Men det, der gjorde Mac til noget helt, helt særligt, var måden man brugte den på. Slut med tekstbaserede styresystemer og kommandolinjer. Mac kom med et komplet brugerinterface (GUI), tekstbehandling på skærmen og et tegneprogram.

Den større model, Lisa, havde godt nok også et GUI, men Mac kostede kun en fjerdedel af Lisa, så nu fik folket for alvor adgang til at kunne styre det hele med en mus, i stedet for keyboard.

Tilbage til artiklen Kan du huske din første Macintosh?

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job