Apple Macintosh 128K

Artikel top billede

Foto: Wikimedia Commons/Marco Mioli

Tilbage til artiklen Kan du huske din første Macintosh?

Den famøse første udgave, som blev udgangspunkt for firmaets fremtid til den dag i dag, byggede på et ganske enkelt koncept. Den skulle være simpel, brugervenlig og generelt afvige helt og aldeles fra normen på daværende tidspunkt.

Tanken var, at der måtte være et marked for dem, som ikke gad rode med udvidelsesporte, ledningsnet og al det andet, der ellers var en del af oplevelsen. En ide, som stadig giver anledning til visse gnidninger mellem Mac- og Pc-folket.

'Baby-Lisa'

På den teknologiske front var den originale Mac ikke nogen videre landevinding. 9" display i sort/hvid, 128 kb RAM, 3,5" diskettedrev og en Motorola processor som kørte med bare 8 MHz.

Men det, der gjorde Mac til noget helt, helt særligt, var måden man brugte den på. Slut med tekstbaserede styresystemer og kommandolinjer. Mac kom med et komplet brugerinterface (GUI), tekstbehandling på skærmen og et tegneprogram.

Den større model, Lisa, havde godt nok også et GUI, men Mac kostede kun en fjerdedel af Lisa, så nu fik folket for alvor adgang til at kunne styre det hele med en mus, i stedet for keyboard.

Tilbage til artiklen Kan du huske din første Macintosh?

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Site Reliability Engineer til DevOps i Center for Applikationer

Københavnsområdet

Kræftens Bekæmpelse

IT-driftsleder

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S