RIM topchefer betaler 440 millioner i bøde

RIM og flere topchefer må til lommerne og finde 440 millioner kroner, som skal betales i bøde til de canadiske myndigheder, efter en sag om at have dateret aktieoptioner bagud.

Artikel top billede

Fire af RIM's (Research In Motion) topchefer har indgået forlig med Canadas Ontario Securities Commission (OSC), som griber ind overfor lidt for kreative manøvrer på den canadiske børs, og har indvilliget i at betale 75 millioner dollars, svarende til 440 millioner danske kroner, i bøde.

Engang almen praksis

Årsagen til, at RIM, som står bag den populære smartphone BlackBerry, skal betale den store bøde, er, at ledelsen i perioden 1996 til 2006 daterede aktieoptioner bagud, for at få en lavere pris, og dermed sikrede medarbejderne en større udbetaling, når aktiekursen steg.

De 440 millioner kroner skal gå til kompensation for de forkerte beløb, samt udgifter til efterforskning hos både RIM og OSC.

Metoden med at datere optioner bagud var tidligere almen praksis omkring årtusindeskiftet, hvor jagten på kompetente medarbejdere var stor, og en række it-firmaer er de sidste par år blevet straffet for denne praksis.

De fire topchefer er de to administrerende direktører Mike Lazaridis og Jim Balsillie, som for to år siden trak sig som bestyrelsesformand i forbindelse med sagen, direktør Dennis Kavelman og underdirektør Angelo Loberto.

Ikke kun i Canada

RIM, som er baseret i Waterloo, Ontario, introducerede i 1999 BlackBerry på markedet, og opnåede hurtigt en førerposition på markedet for smartphones, ikke mindst på grund af telefonens krypterede mailløsning. Virksomheden omsætter årligt for små 60 milliarder kroner.

I USA, hvor en tilsvarende sag har stået på mod RIM, har firmaet og dets topchefer foreslået en lignende forligsaftale, men de amerikanske myndigheder (SEC) har endnu ikke meldt ud, at de vil acceptere forslaget.

Det med at indgå forlig er ikke helt fjernt for RIM, som tidligere har været nødsaget til at betale 2,5 milliarder kroner i frivilligt forlig med firmaet NTP, efter at have brudt NTP's patent på trådløs e-mail.

Læses lige nu

    AL Sydbank

    Afdelingschef til IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job