RIM topchefer betaler 440 millioner i bøde

RIM og flere topchefer må til lommerne og finde 440 millioner kroner, som skal betales i bøde til de canadiske myndigheder, efter en sag om at have dateret aktieoptioner bagud.

Artikel top billede

Fire af RIM's (Research In Motion) topchefer har indgået forlig med Canadas Ontario Securities Commission (OSC), som griber ind overfor lidt for kreative manøvrer på den canadiske børs, og har indvilliget i at betale 75 millioner dollars, svarende til 440 millioner danske kroner, i bøde.

Engang almen praksis

Årsagen til, at RIM, som står bag den populære smartphone BlackBerry, skal betale den store bøde, er, at ledelsen i perioden 1996 til 2006 daterede aktieoptioner bagud, for at få en lavere pris, og dermed sikrede medarbejderne en større udbetaling, når aktiekursen steg.

De 440 millioner kroner skal gå til kompensation for de forkerte beløb, samt udgifter til efterforskning hos både RIM og OSC.

Metoden med at datere optioner bagud var tidligere almen praksis omkring årtusindeskiftet, hvor jagten på kompetente medarbejdere var stor, og en række it-firmaer er de sidste par år blevet straffet for denne praksis.

De fire topchefer er de to administrerende direktører Mike Lazaridis og Jim Balsillie, som for to år siden trak sig som bestyrelsesformand i forbindelse med sagen, direktør Dennis Kavelman og underdirektør Angelo Loberto.

Ikke kun i Canada

RIM, som er baseret i Waterloo, Ontario, introducerede i 1999 BlackBerry på markedet, og opnåede hurtigt en førerposition på markedet for smartphones, ikke mindst på grund af telefonens krypterede mailløsning. Virksomheden omsætter årligt for små 60 milliarder kroner.

I USA, hvor en tilsvarende sag har stået på mod RIM, har firmaet og dets topchefer foreslået en lignende forligsaftale, men de amerikanske myndigheder (SEC) har endnu ikke meldt ud, at de vil acceptere forslaget.

Det med at indgå forlig er ikke helt fjernt for RIM, som tidligere har været nødsaget til at betale 2,5 milliarder kroner i frivilligt forlig med firmaet NTP, efter at have brudt NTP's patent på trådløs e-mail.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

Digital transformation | København

Computerworld Summit 2026 - København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Sikkerhed | Online

NIS2 gjort enkelt - spar tid med Security Insights

Få styr på NIS2 uden manuelt kaos. Lær at automatisere security assessments, styrke dokumentation og prioritere indsats. TDC Erhverv viser konkrete greb, der sparer tid og løfter compliance. Tilmeld og få 2 måneders gratis Security Insights.

Se alle vores events inden for it

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP S/4HANA Business Controlling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics