RIM topchefer betaler 440 millioner i bøde

RIM og flere topchefer må til lommerne og finde 440 millioner kroner, som skal betales i bøde til de canadiske myndigheder, efter en sag om at have dateret aktieoptioner bagud.

Artikel top billede

Fire af RIM's (Research In Motion) topchefer har indgået forlig med Canadas Ontario Securities Commission (OSC), som griber ind overfor lidt for kreative manøvrer på den canadiske børs, og har indvilliget i at betale 75 millioner dollars, svarende til 440 millioner danske kroner, i bøde.

Engang almen praksis

Årsagen til, at RIM, som står bag den populære smartphone BlackBerry, skal betale den store bøde, er, at ledelsen i perioden 1996 til 2006 daterede aktieoptioner bagud, for at få en lavere pris, og dermed sikrede medarbejderne en større udbetaling, når aktiekursen steg.

De 440 millioner kroner skal gå til kompensation for de forkerte beløb, samt udgifter til efterforskning hos både RIM og OSC.

Metoden med at datere optioner bagud var tidligere almen praksis omkring årtusindeskiftet, hvor jagten på kompetente medarbejdere var stor, og en række it-firmaer er de sidste par år blevet straffet for denne praksis.

De fire topchefer er de to administrerende direktører Mike Lazaridis og Jim Balsillie, som for to år siden trak sig som bestyrelsesformand i forbindelse med sagen, direktør Dennis Kavelman og underdirektør Angelo Loberto.

Ikke kun i Canada

RIM, som er baseret i Waterloo, Ontario, introducerede i 1999 BlackBerry på markedet, og opnåede hurtigt en førerposition på markedet for smartphones, ikke mindst på grund af telefonens krypterede mailløsning. Virksomheden omsætter årligt for små 60 milliarder kroner.

I USA, hvor en tilsvarende sag har stået på mod RIM, har firmaet og dets topchefer foreslået en lignende forligsaftale, men de amerikanske myndigheder (SEC) har endnu ikke meldt ud, at de vil acceptere forslaget.

Det med at indgå forlig er ikke helt fjernt for RIM, som tidligere har været nødsaget til at betale 2,5 milliarder kroner i frivilligt forlig med firmaet NTP, efter at have brudt NTP's patent på trådløs e-mail.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Mobilplan ApS

Customer Support Specialist

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S