Fiber-fight forud for mobil-topmøde

Teleanalytiker spår mavepuster til fiberbredbånd på mobilbranchens toneangivende konference. Fiberselskabernes brancheorganisation lader sig dog ikke skræmme.

Artikel top billede

John Strand langer ud efter fiberselskaber forud for den vigtige mobilmesse i Barcelona. De bliver desillusionerede, spår han.

Når den store verdenskongres for mobilbranchen i næste uge rammer Barcelona, vil der være dårligt nyt til de i forvejen martrede fiberselskaber.

Det mener i hvert fald teleanalytiker John Strand, der spår et gennembrud for den såkaldte 4. generation af mobilt bredbånd, det såkaldte LTE.

"De, der tror på, at fiber er fremtiden, skal slet ikke tage til messen, for de vil vende hjem som desillusionerede mennesker," siger John Strand.

Han mener, at der i LTE melder sig en uset hård konkurrent til fiberselskabernes bredbåndstilbud.

"Mange vil blive overraskede over, hvor kosteffektivt man vil være i stand til at levere rimelig høje båndbredder og datamængder med LTE," siger han.

"Hvis man er fiberselskab og har den holdning, at mobile teknologier ikke er en konkurrent, så vil jeg ikke anbefale, at man læser telemedier i næste uge. Der vil mange finde ud af, at fremtiden er trådløs," afslutter John Strand sit frontralangreb på fiberbranchen.

Fiberbranchen ikke bange for LTE

De skarpe udmeldinger får dog ikke fiberudbydernes brancheorganisation, Dansk Energi, til at frygte konkurrencen fra den nye teknologi.

Chefkonsulent i Dansk Energi, Christian Berg, mener derimod, at snakken om LTE er overdrevet.

"Det er klart, at når man er på de konferencer, er der meget hype. Men én ting er, hvad man melder ud, noget andet er, hvad man konkret kan opleve som bruger," siger han.

Christian Berg er sikker på, at fiber derimod vil kunne eksistere i fordragelighed med det nye mobile tilbud.

"Vi ryster ikke i bukserne. Tværtom. Vi ser mobilt bredbånd som et uundværligt supplement, og vi tror, at fremtiden bliver en skøn blanding af fiberinfrastruktur og nye generationer af mobilt bredbånd," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Linux Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse