Fiber-fight forud for mobil-topmøde

Teleanalytiker spår mavepuster til fiberbredbånd på mobilbranchens toneangivende konference. Fiberselskabernes brancheorganisation lader sig dog ikke skræmme.

Artikel top billede

John Strand langer ud efter fiberselskaber forud for den vigtige mobilmesse i Barcelona. De bliver desillusionerede, spår han.

Når den store verdenskongres for mobilbranchen i næste uge rammer Barcelona, vil der være dårligt nyt til de i forvejen martrede fiberselskaber.

Det mener i hvert fald teleanalytiker John Strand, der spår et gennembrud for den såkaldte 4. generation af mobilt bredbånd, det såkaldte LTE.

"De, der tror på, at fiber er fremtiden, skal slet ikke tage til messen, for de vil vende hjem som desillusionerede mennesker," siger John Strand.

Han mener, at der i LTE melder sig en uset hård konkurrent til fiberselskabernes bredbåndstilbud.

"Mange vil blive overraskede over, hvor kosteffektivt man vil være i stand til at levere rimelig høje båndbredder og datamængder med LTE," siger han.

"Hvis man er fiberselskab og har den holdning, at mobile teknologier ikke er en konkurrent, så vil jeg ikke anbefale, at man læser telemedier i næste uge. Der vil mange finde ud af, at fremtiden er trådløs," afslutter John Strand sit frontralangreb på fiberbranchen.

Fiberbranchen ikke bange for LTE

De skarpe udmeldinger får dog ikke fiberudbydernes brancheorganisation, Dansk Energi, til at frygte konkurrencen fra den nye teknologi.

Chefkonsulent i Dansk Energi, Christian Berg, mener derimod, at snakken om LTE er overdrevet.

"Det er klart, at når man er på de konferencer, er der meget hype. Men én ting er, hvad man melder ud, noget andet er, hvad man konkret kan opleve som bruger," siger han.

Christian Berg er sikker på, at fiber derimod vil kunne eksistere i fordragelighed med det nye mobile tilbud.

"Vi ryster ikke i bukserne. Tværtom. Vi ser mobilt bredbånd som et uundværligt supplement, og vi tror, at fremtiden bliver en skøn blanding af fiberinfrastruktur og nye generationer af mobilt bredbånd," siger han.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S