Onsdagens aviser om it

TDC klar til opkøb

Krisetider betyder pressede virksomheder, og dermed en mulighed for de ressourcestærke, som er klar til opkøb. TDC er klar til at gå ud og drage fordel af de frasalg, som andre virksomheder må igennem. Et bud på et selskab, som er i TDC's fokus, er bredbåndsselskabet Fullrate, som TDC ifølge Børsen allerede har afgivet bud på.
(Børsen)

Bonusgaver på nettet et hit

I stedet for at virksomheder selv skal skaffe gaver, der gives som bonus til effektive sælgere, bruges portalen Bonusgaven.dk i stigende grad. Firmaet bag, MarkOn, sørger for at levere den gave, som den pågældende sælger har valgt, og man slipper således for at skulle bruge tid på gaveindkøb og distribution.
(Erhvervsbladet)

Annonceindlæg fra Computerworld

AI skal frigøre tid og skabe nærvær i samtalen med borgeren

Flere kommuner går nu i gang med at bruge AI-understøttet dokumentation. Målet er, at sagsbehandlere skal bruge mindre tid på referater og registrering – og mere tid på nærvær i mødet med borgeren.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos