Ny HP-chef: Smør SOA på krisen

Krisetider betyder fusioner af virksomheder, og de udfordringer klares bedst med SOA-software, mener HP's nye softwarechef, Flemming Sustmann.

Artikel top billede

SOA hjælper på fusioner, mener HP Danmarks nye softwarechef, Flemming Sustmann. Foto: Torben Nielsen

For de virksomheder, som finanskrisen tvinger til at fusionere, vil SOA-software spille en helt afgørende rolle. Den slår bro mellem virksomhedernes systemer, og det er ganske enkelt nødvendigt for at opnå gevinsterne ved en fusion.

"Virksomheder vil med sikkerhed blive slået sammen og datterselskaber indlemmet i moderorganisationer. Her får SOA-software en helt anden betydning, når it-platforme af forskellig karakter pludselig skal kunne tale sammen," siger HP's nyudnævnte softwarechef, Flemming Sustmann.

Det er ikke kun SOA-software, den nye chef skal ud og sælge. Det er hele porteføljen af software-produkter, som HP satser stærkt på.

Software er et strategisk indsatsområde for HP, og målet er at vinde samme danske markedsandele med softwareforretningen, som virksomheden har vundet med sin hardware.

Her kan finanskrisen ligefrem blive det afgørende argument for at effektivisere ved hjælp af nye softwareløsninger, mener man hos HP.

Mersalg i krisetider

Bliver det i disse krisetider ikke svært at overbevise kunderne om, at de skal købe mere software?

"Nej, det tror jeg faktisk ikke. Men du kommer ikke lang med tomme ord og løfter. Du skal kunne lave en Return On Investement-kalkule, der er maksimum 12 måneder," siger Flemming Sustmann.

"Du kan godt lave et quick fix, stoppe dine investeringer og fyre dine medarbejdere, men det ændrer ikke problemet. Du skal have en anden struktur i dit it-miljø."

Han erkender, at det også kan blive en udfordring, at sælge nye produkter i krisetider.

"Omvendt står mange it-afdelinger i en situation, hvor budgetterne bliver skåret samtidig med, at de skal levere den samme service," siger han.

HP satser på software

Flemming Sustmann er 52 år og har i mange år siddet i et ledelsesjob inden for salg. Han har været i it-branchen siden 1978, og har de seneste tre år været chef for HP's salg af servere, storage og service til virksomhedens største danske kunder.

Han skal som softwarechef samle en enhed, der har vokset sig stor inden for HP. Den tæller 50 mennesker, der sælger og leverer software til de danske kunder.

"Software er et vækstområde for HP, og vi har investeret i flere virksomheder. Jeg har med glæde sagt ja tak til at stå i spidsen for den indsats," siger han.

Flemming Sustmann bor i Hillerød med sine kone Lene. Han har tre voksne børn og er i fritiden passioneret golfer og pagajbetvinger i sin kajak.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S