Mobilselskaber efterlyser klar besked fra Sander

De danske teleselskaber skal i årets fjerde kvartal købe en licens til mobilnettet, men først bagefter er videnskabsministerens bredbåndskomite klar med sit udspil til fremtidens infrastruktur.

Artikel top billede

Videnskabsminister Helge Sander (V) kan ikke garantere, at hans kommende bredbåndskomite er klar med forslag, inden teleselskaberne køber LTE-licenserne via en auktion. (Foto: Torben Klint)

Senere på året udbyder IT- og Telestyrelsen licenser til fremtidens mobilnetværk baseret på LTE-teknologien, som nogle kalder 4G. Nettet vil tilbyde datahastigheder, der er langt hurtigere end på dagens tilgængelige netværk.

Ifølge telebranchen er det dog uheldigt, at videnskabsminister Helge Sander (V) nu nedsætter en bredbåndskomite, der muligvis først kommer med forslag til en fremtidig kommunikationsinfrastruktur, efter at teleselskaberne har købt LTE-licensen i fjerde kvartal.

De to teleselskaber Telia og TDC melder begge, at de gerne ser de endelige forslag fra bredbåndskomiteen på bordet, inden de byder på LTE-licensen.

Ifølge public affairs chef Anders Thomsen fra TDC er bredbåndskomiteen en af i alt tre knaster, som bør være belyst inden en LTE-auktion. Derfor kan det ifølge ham være fornuftigt at rykke auktionen til 2010 i stedet.

"Man skal passe på med vold og magt at gennemtvinge en tidsplan, hvis det viser sig, at der er nogle usikkerhedsmomenter, der gør det klogere at vente," siger Anders Thomsen.

De tre usikkerhedsfaktorer er ifølge Anders Thomsen omfordelingen af frekvenser på 900 megahertz-båndet, finanskrisen og bredbåndskomiteen.

Telia ønsker også en afklaring fra bredbåndskomiteen, inden selskabet byder på LTE-licensen.

"Jeg har det håb, at hvis man går ud og laver den her auktion i slutningen af 2009, så er man afklaret inden da," fortalte administrerende direktør Jesper Brøckner, Telia, forleden til Computerworld.

Minister bekendt med sagen

Videnskabsminister Helge Sander er bekendt med utilfredsheden hos teleselskaberne.

"Det signal har jeg også modtaget fra flere sider, og det forstår jeg udmærket godt," siger Helge Sander.

Men kommer det også til at blive effektueret sådan?

"Nu vil jeg ikke gå for langt, fordi jeg vil lige have komiteen nedsat," siger ministeren videre.

De Radikale: Komite uden stor betydning

Anders Thomsen fra TDC mener, at det er værd at overveje, om auktionen er placeret rigtigt i årets fjerde kvartal. Tre usikkerhedsmomenter er for mange, fremhæver chefen for public affairs i TDC.

"De tre til sammen gør, at det måske er relevant at være fleksible med tidsplanen, når vi nærmer os. Det er for tidligt at sige nu, om fjerde kvartal er det bedste eller ej," siger Anders Thomsen.

Det er usikkert, om Helge Sander ønsker at tage kritikken fra teleselskaberne til sig, og derfor kunne selskaberne måske håbe på støtte fra den anden side af Folketinget.

Penge i 4G eller ej?

Det virker dog ikke til, at oppositionen ønsker at lægge pres på ministeren for at skabe afklaring inden LTE-auktionen. It- og teleordfører Morten Helveg Petersen fra Radikale Venstre mener, at teleselskaberne ikke skal være alt for bekymrede.

"Det er at tillægge den der komite for stor betydning. Auktionerne finder sted uanset hvad, og det må selskaberne indstille sig på. Jeg synes, at diskussionen om højhastigheds bredbånd skal tages uanset hvad, og selskaberne skal forholde sig til deres forretningsmodeller og vurdere, om der er penge at hente i 4G eller ej," siger Morten Helveg Petersen.

Hos SF ser teleordfører Hanne Agersnap teleselskabernes udmelding som et tegn på, at de ikke ønsker teknologineutralitet.

"Teleindustrien beder os hele tiden om sikre, at den hele tiden kan tjene penge, men jeg synes ikke, at det er helt perspektivrigt. De vil gerne have os til at låse os fast på en teknologi, så selskaberne kan tjene deres penge hjem," siger Hanne Agersnap.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS