ERP: Kampen om midtbanen er i fuld gang

Forretningssystemer 2009 SAP sidder deroppe og kigger nedad i markedet, mens de små leverandører af virksomhedssystemer ser opad i markedet. Kampen om midtbanen er fløjtet i gang.

Artikel top billede

Forretningssystemer 2009 Tendenserne i markedet for virksomhedssystemer er en konsolidering med færre leverandører, mens antallet af systemer ikke bliver færre.

"Kampen om midtbanen er i fuld gang," fortæller Herbert Nathan, rådgivningsvirksomheden HerbertNathan & Co. og en af arrangørerne af konferencen ForretningsSystemer, der tirsdag og onsdag løber af stabelen i DR Byen.

"SAP er meget dominerende i det øvre segment, så der er en klar interesse fra SAP's side for at kigge nedad i markedet og lave løsninger til mindre virksomheder."

"Samtidig kigger de små op i markedet, og der er ofte fem-syv leverandører, der kan være interessante for en potentiel kunde," siger Herbert Nathan.

Når længere ud med partnere

Partnere er et begreb under udvikling, mener Nathan. Microsoft og Oracle har for eksempel valgt at bruge partnere, og faktisk ligner brugen af partnere en tendens.

"Leverandørerne når længere ud ved eksempelvis at støve partnere op med specielle kompetencer og på den måde nå specielle industrier," siger Herbert Nathan.

Groft sagt arbejder den ene halvdel af leverandørerne med partnere, og den anden halvdel gør ikke.

Samtidig dukker nye leverancemodeller op. Teknologien åbner nye muligheder for levering som SaaS (Software as a Service), altså levering over internettet, hvor brugerne ikke selv skal installere, men betale en afgift for antal transaktioner og/eller antal brugere.

"Software as a Service, hvor man bare betaler licens og noget vedligeholdelse, det ser vi stadig mest på low end og CRM-området. De helt store leverandører bruger ikke rigtig SaaS endnu," konstaterer Herbert Nathan.

Leverandørerne fokuserer på at gøre den tekniske implementering lettere, men den største opgave er ifølge Nathan den organisatoriske del.

"Nye forretningsprocesser og forretningsgange fylder meget, og at få brugerne til at forstå, at installationen er godt både for den enkelte og for virksomheden, det er en stor opgave," siger Herbert Nathan.

Der er grundlæggende to typer af forretningssystemer - ERP og 'Best-of-Breed'.

ERP suite:
• Systemet understøtter bredt en række forretningsprocesser.
• Dækker som oftest 95 procent af behovene.
• Den brede løsning medfører ofte en samlet datamodel med få skræddersyede integrationer.
• Typisk marginalt dårligere funktionalitet på enkeltstående områder.
• Ensartet brugergrænseflade.
• Samme sikkerhedssystem.
• Mulighed for at standardisere it-kompetencer.
• Typisk en større kompetence på markedet.

Best-of-Breed:
• Er udviklet til at dække de særlige behov inden for en specifik forretningsproces.
• Ofte marginal bedre funktionalitet til at understøtte processen.
• Behov for at udvikle særlige grænse-snit til andre systemer.
• Risici for redundante data.
• Ofte mulighed for at implementere relativt hurtigere.
• Brugergrænsefladen oftest forskellig.
• Kræver særligt datawarehouse for at rapportere på tværs af processer.

Forældet teknologi fører

Hvorfor overhovedet gå i gang med at skifte virksomhedssystemet ud?

Fire-fem argumenter skiller sig ud i diskussionen om, hvorfor en virksomhed overhovedet skal gå i gang med at anskaffe en ny løsning af den ene eller den anden karakter.

I en HerbertNathan-undersøgelse er førerargumentet, at en ny løsning skal anskaffes "som erstatning for forældet teknologi" (71 pct.). Dernæst "for at effektivisere forretningsprocesser (67 pct.). På tredjepladsen ligger argumentet "for at forbedre styringsinformation" (56 pct.) og endelig peger 31 procent på "konsolidering af systemer og databaser."

Når det kommer til valget af den nye løsning, vurderes funktionalitet og leverandørforhold som vigtigst, når der skal vælges et nyt forretningssystem. Derefter kommer pris, teknologi og andre forhold.

"Vi ser mange virksomheder, der siger, at kan vi få den rigtige løsning med den bedste partner, så er prisen ikke afgørende."

Få kun tre tilbud

I bestræbelsen på at foretage et objektivt valg anbefaler Nathan, at man undgår at bruge mere end tre-fire måneder på anskaffelsesprocessen.

"Fokuser på nøglebehovene og lad leverandørerne forholde sig til kravene skriftligt, brug lidt tid med mange og meget tid med få. Det er svært at få tid til at få et godt forhold til partneren."

"Til en start taler man måske med seks-syv potentielle leverandører, og når man er nået ned på et par stykker, så brug mere tid med dem. Indhent ikke tilbud fra mere end tre leverandører.

Spørgsmålet er så, om man vil sætte sin ordre i spil på midtbanen, hvor den kan hente tilbud både oppefra og nedefra, eller om man ved præcist hvor på banen, leverandøren skal findes.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network