Fremtidsteknologi kan modeleres over en spætte

Krumme hjerner og nogle af tidens teknologitænkere mødes til NEXT-konference i Århus. Hvad rør sig, og hvordan tænker du nyt, er et omdrejningspunkt.

Artikel top billede

Preben Mejer og Innovation Lab har besøg af innovative tænkere i denne uge til konferencen NEXT i Århus.

Live-broadcast over nettet, en hammer modelleret over en spættes bevægelser og de seneste teknologitrends lige ved hånden.

Det er nogle af de ting, som deltagerne i årets NEXT-konference i Århus fik en kort indføring i torsdag.

Innovation Lab har for sjette år i træk inviteret tænkere og praktikere fra teknologiområdet til at dele ideer og ikke mindst dele metoder til at få gode teknologi-ideer.

En af de ideer, som efterhånden er ved at udvikle sig til et holdbart webkoncept, er svenske Bambuser.

Ideen er at tilbyde live-broadcast fra mobilkameraet til hele verden over nettet. En ide som har fået meget anderledes anvendelsesmuligheder, end skaberne først havde tænkt sig.

Pouria Ruhi, som er en af skaberne af Bambuser, forklarer, at løsningen var tænkt som et demokratisk værktøj, som gør borgere overalt i stand til at rapportere direkte over nettet.

Men ud over at blive brugt til borgermedie, så har andre grupper også taget løsningen til sig. Pouria Ruhi forklarer, at blandt andet kunstnere og musikere har taget værktøjet til sig. Men især én løsning har imponeret svenskeren.

"Brandvæsnet i Gøteborg har taget det til sig, og de sender billeder hjem til stationen, når de ankommer til en brand, og så kan man lettere bestemme, hvad man skal gøre," siger Pouria Ruhi.

Hvor er ideerne

Ud over at fokusere på de nye teknologier, er omdrejningspunktet for NEXT-tænkerne at finde veje til at få nye ideer. Det har den engelske biolog Julian Vincent et bud på.

Han er director for Centre for Biomimetics på universitetet i Bath. Her arbejder han med at udnytte og kopiere naturens teknologier.

Som eksempel på en ide, som centeret har arbejdet med, fremhæver han en hammer inspireret af en spætte. Hammeren er udviklet på baggrund af spættens bevægelser og ved hjælp af en vippearm og en motor har centeret minimeret den mængde energi, som skal bruges for at banke et søm i.

Julian Vincent kan kun anbefale at se på naturen, når nye ideer skal føres ud i livet.

"Naturen bruger langt mindre energi, end vi gør, når den skal udføre en opgave," siger Julian Vincent.

Konferencen og NEXT-udstillingen, hvor blandt andet Bambuser viser sin teknologi, er åben til søndag.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Everllence

Software Engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura