Regeringen ændrer multimedieskatten

Regeringen justerer multimedieskatten, så frivillige, lærere og hjemmehjælpere friholdes for den nye skat. Samtidig bliver skatten skåret ned, så der kun beskattes af 3.000 kroner.

Artikel top billede

Skatteministeriet har offentliggjort, at regeringen nu er blevet enig med Dansk Folkeparti om en ændring af multimedieskatten.

To ting er ændret i forhold til den tidligere aftale. For det første bliver færre grupper ramt af skatten og for det andet sænkes det beløb, som den enkelte beskattes af fra 5.000 til 3.000 kroner.

Hos regeringspartiet Venstre forklarer skatteordfører Torsten Schack Pedersen, at det bliver muligt at slippe for multimedieskatten, hvis det udstyr man har kun kan bruges til arbejdsformål eller hvor det kan kontrolleres.

"Eksempelvis en hjemmehjælper med en PDA, eller nogen der har en vagttelefon, skal ikke beskattes," siger Torsten Schack Pedersen.

Dansk Folkepartis skatte- og it-ordfører Mikkel Dencker forklarer, at ændringen ikke skal ses som en friholdelse af bestemte grupper, men en generel regel.

"Det skal mere ses som en rimelighedsbetragtning. Der er nogen former for brug af it-udstyr, som er så begrænset til erhvervsmæssig brug, at der ikke skal være beskatning," siger Mikkel Dencker.

"Det er mere en generel undtagelse, når det kun kan bruges erhvervsmæssigt. Det er alle erhvervsgrupper, der potentielt kan være under den, så længe der er mulighed for at kontrollere at udstyret ikke bruges privat," siger Mikkel Dencker.

Lejlighedsvis undtagelse

En anden undtagelse indføres for dem som fra tid til anden tager en arbejdscomputer med hjem.

"Det er hvis du kun lejlighedsvis tager en pc med hjem, så bliver du også fritaget," siger Venstres skatteordfører Torsten Schack Pedersen. Han forklarer, at det i det videre lovarbejde vil blive præciseret, hvad lejlighedsvis betyder.

Endelig bliver frivillige, som får udstyr eller telefon stillet til rådighed ikke ramt af den nye skat.

"Der har været tvivl om frivilligt ulønnet arbejde, og det sørger vi for at der ikke er tvivl om. Det har aldrig været intentionen, at man skulle beskattes af frivilligt arbejde, så det får vi ryddet op i," siger Torsten Schack Pedersen.

Finansiering på vej

Mikkel Dencker forklarer, at der formentlig vil være mere administration med den nye sammensætning af skatten, men han mener, at det er vigtigere at sikre, at skatten rammer mere rimeligt.

Ordføreren fra Dansk Folkeparti erkender, at der med ændringerne i multimedieskatten kommer færre penge i kassen. Men regeringen og Dansk Folkeparti er enige om finansieringen.

"De ændringer der laves er fuldt finansieret gennem nogle andre elementer, som vil blive præsenteret senere," siger Mikkel Dencker.

Torsten Schack Pedersen (V) fortæller, at ændringerne betyder, at multimedieskatten indbringer et par hundrede millioner kroner mindre. Det oprindelige forslag skulle indbringe 750 millioner kroner om året.

Venstres skatteordfører pointerer, at multimedieskatten skal holdes op mod resten af skattereformen.

"Særligt inden for it-området, hvor folk tjener en fornuftig løn. Der vil mange komme til at betale 1.700 i topskat på grund af multimedieskatten, men mellemskatten afskaffes, og bundskatten sættes ned," lyder det fra skatteordføreren.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse